Flere store stjerner opfordrede dansker til skifte

En fantomsæson fik flere belgiske stjerner til at opfordre dansk landsholdsspiller om at til at skifte klub.



Danskeren betragtes flere steder som en af de bedste midtbanespillere i Belgien.

Den pedestal spillede Casper Nielsen sig i særdeleshed op på i sidste sæson, hvor han og Royal Union SG stik imod alle odds var tæt på at snuppe guldet for næsen af Club Brugge.

I mesterskabsspillet snublede Casper Nielsen og co. på målstregen, men danskeren kunne alligevel glæde sig over en sommer, hvor et stort klubskifte ventede. Det sikrede han sig med skiftet til banemændene fra Club Brugge.

– Jeg skal tage ansvar for mine spillere og i det her tilfælde, så var Caspers ønske krystalklart. Han ville bare til Club Brugge. Der var også andre muligheder i Belgien [KAA Gent, red.], men det kunne ikke komme på tale for Casper, siger hans agent Zouhair Essikal til Het Nieuwsblad.

Flirten mellem Casper Nielsen og Club Brugge begyndte allerede i mesterskabsspillet, hvor de to mesterskabsbejlere krydsede klinger.

– Frøene til transferen blev lidt ubevidst sået allerede i mesterskabsspillet. Union tabte til Club Brugge, hvor Caspers sene udligning blev underkendt – han var utrøstelig. Flere nøglespillere som Simon Mignolet og Hans Vanaken henvendte sig til Casper, hvor de opfordrede ham til at skifte til deres klub i sommer, siger agenten.

Casper Nielsen fulgte rådet og nyder nu stor succes i Club Brugge. Han er fast mand på holdkortet, hvor han er ved at vokse sig til en bærende profil, ligesom Simon Mignolet og Hans Vanaken har været det i flere år.

28-årige Casper Nielsen har indtil videre optrådt 17 gange for Club Brugge og lavet fire mål. Man har allerede sikret sig avancement i Champions League, mens man indtager tredjepladsen i ligaen.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Raser: Det er latterligt!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Pokalhelt knækker FC København

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger