Forklarer fuckfinger til dansk profil

Flere af Philip Zinckernagels tidligere holdkammerater har været efter danskeren i kølvandet på hans skifte til Club Brugge.



Philip Zinckernagel er ikke nogen kylling – det har den danske offensivspiller sat to tykke streger under denne sommer.

Han er nemlig skiftet til Club Brugge, hvilket der jo i udgangspunktet ikke er noget kontroversielt i, men det er det, når man har Philip Zinckernagels fortid. Danskeren har nemlig tidligere tørnet ud for Club Brugges rivaler fra Standard Liege.

I Standard Liege blev Zinckernagels skifte absolut ikke taget godt imod af fansene, og det samme gælder tilsyneladende hos flere af hans tidligere holdkammerater. I hvert fald kvitterede nordmanden Aron Dønnum med en emoji, der stritter med langemanden, som en kommentar til et opslag fra Philip Zinckernagel på Instagram om skiftet til Club Brugge.

Over for Het Niewusblad forklarer nordmanden sin "hilsen".

– Det var ment som en joke. Langefingeren var rettet mod hans beslutning – ikke mod ham personligt. Han må have sine grunde (til skiftet, red.), og dem respekterer jeg. Vi er stadig gode venner, og jeg ønsker ham alt det bedste, siger Aron Dønnum.

En anden Standard Liege-spiller, Noah Ohio, kommenterede samme Instagram-opslag fra Philip Zinckernagel, og det gjorde han med fire emojis, der brækker sig. Den reaktion har Ohio endnu ikke givet en forklaring på.

Philip Zinckernagel har fået en flot start i Club Brugge, og i søndags blev han dobbelt målscorer i 5-0-sejren over KAS Eupen. 





Supercomputer: De rykker op i Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Medie peger på ny Liverpool-manager

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Arne Slot fyret af Liverpool

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Mæhle kan hentes for spotpris

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Forlader AGF – her er hans nye klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Erik ten Hag jagter dansker

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark