Forklarer fuckfinger til dansk profil

Flere af Philip Zinckernagels tidligere holdkammerater har været efter danskeren i kølvandet på hans skifte til Club Brugge.



Philip Zinckernagel er ikke nogen kylling – det har den danske offensivspiller sat to tykke streger under denne sommer.

Han er nemlig skiftet til Club Brugge, hvilket der jo i udgangspunktet ikke er noget kontroversielt i, men det er det, når man har Philip Zinckernagels fortid. Danskeren har nemlig tidligere tørnet ud for Club Brugges rivaler fra Standard Liege.

I Standard Liege blev Zinckernagels skifte absolut ikke taget godt imod af fansene, og det samme gælder tilsyneladende hos flere af hans tidligere holdkammerater. I hvert fald kvitterede nordmanden Aron Dønnum med en emoji, der stritter med langemanden, som en kommentar til et opslag fra Philip Zinckernagel på Instagram om skiftet til Club Brugge.

Over for Het Niewusblad forklarer nordmanden sin "hilsen".

– Det var ment som en joke. Langefingeren var rettet mod hans beslutning – ikke mod ham personligt. Han må have sine grunde (til skiftet, red.), og dem respekterer jeg. Vi er stadig gode venner, og jeg ønsker ham alt det bedste, siger Aron Dønnum.

En anden Standard Liege-spiller, Noah Ohio, kommenterede samme Instagram-opslag fra Philip Zinckernagel, og det gjorde han med fire emojis, der brækker sig. Den reaktion har Ohio endnu ikke givet en forklaring på.

Philip Zinckernagel har fået en flot start i Club Brugge, og i søndags blev han dobbelt målscorer i 5-0-sejren over KAS Eupen. 







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Kæmper om det samme trænerjob

Medier sender ham hjem til AGF

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Han var i spil som Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jess Thorup fyret

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro