Efter fyringen af Brian Riemer i september er fodbolddirektør Jesper Fredberg nu også færdig i den belgiske storklub.
Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere onsdag, og Anderlecht forventes at melde Fredbergs exit ud på et pressemøde klokken 14.30.
For den belgiske journalist Jürgen Geril fra Het Nieuwsblad kommer det ikke som et chok, at Jesper Fredberg ikke længere skal være i Anderlecht, selvom danskeren i sidste sæson fik meget ros.
– Timingen er lidt underlig, for vi er næsten i januar, så de skal forberede sig på et nyt transfervindue. Han er selvfølgelig blevet mere og mere kritiseret. I sidste sæson var han lidt en helt, fordi han hentede store navne som Thorgan Hazard, Thomas Delaney og Kasper Schmeichel.
– Men i år var situationen en anden. Kritikken gik på, at han skulle sælge en række spillere, men kun lykkedes med at sælge Zeno Debast. Så der var ikke plads i budgettet til at hente andre spillere, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og fortsætter:
– De hentede en del gratis spillere, såsom ‘Zanka’, men i øjeblikket er han en katastrofe. Presset på Fredberg blev større og større, og Anderlechts præsident Wouter Vandenheute begyndte at tage sagen mere og mere i egen hånd. Og nu tror jeg, at det er bedst for begge parter, at de slutter samarbejdet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper Jesper Fredberg og Anderlecht samarbejdet efter gensidig aftale, men samtidig er der ikke tvivl om, at den danske fodbolddirektør stod i en kompliceret situation, siger Jürgen Geril.
– Fredberg har måske godt vidst, at presset var stigende, og at situationen blev sværere og sværere, også i forhold til trænerpositionen, hvor det ikke var hans beslutning at sige farvel til Brian, og hvor det ikke var hans beslutning at ansætte David Hubert.
– Han ønskede en anden træner, men i sidste ende var det præsidenten, der valgte. Så Fredberg kunne mærke, at situationen blev mere og mere vanskelig, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Anderlecht har i denne sæson præsteret godt i Europa League, mens resultaterne i den hjemlige liga har været mere svingende.
De seneste otte ligakampe har blot kastet én sejr af sig, mens Anderlecht har tabt holdets seneste to kampe.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TIPSBLADET SPECIAL