Efter fyringen af Brian Riemer i september er fodbolddirektør Jesper Fredberg nu også færdig i den belgiske storklub.
Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere onsdag, og Anderlecht forventes at melde Fredbergs exit ud på et pressemøde klokken 14.30.
For den belgiske journalist Jürgen Geril fra Het Nieuwsblad kommer det ikke som et chok, at Jesper Fredberg ikke længere skal være i Anderlecht, selvom danskeren i sidste sæson fik meget ros.
– Timingen er lidt underlig, for vi er næsten i januar, så de skal forberede sig på et nyt transfervindue. Han er selvfølgelig blevet mere og mere kritiseret. I sidste sæson var han lidt en helt, fordi han hentede store navne som Thorgan Hazard, Thomas Delaney og Kasper Schmeichel.
– Men i år var situationen en anden. Kritikken gik på, at han skulle sælge en række spillere, men kun lykkedes med at sælge Zeno Debast. Så der var ikke plads i budgettet til at hente andre spillere, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og fortsætter:
– De hentede en del gratis spillere, såsom ‘Zanka’, men i øjeblikket er han en katastrofe. Presset på Fredberg blev større og større, og Anderlechts præsident Wouter Vandenheute begyndte at tage sagen mere og mere i egen hånd. Og nu tror jeg, at det er bedst for begge parter, at de slutter samarbejdet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper Jesper Fredberg og Anderlecht samarbejdet efter gensidig aftale, men samtidig er der ikke tvivl om, at den danske fodbolddirektør stod i en kompliceret situation, siger Jürgen Geril.
– Fredberg har måske godt vidst, at presset var stigende, og at situationen blev sværere og sværere, også i forhold til trænerpositionen, hvor det ikke var hans beslutning at sige farvel til Brian, og hvor det ikke var hans beslutning at ansætte David Hubert.
– Han ønskede en anden træner, men i sidste ende var det præsidenten, der valgte. Så Fredberg kunne mærke, at situationen blev mere og mere vanskelig, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Anderlecht har i denne sæson præsteret godt i Europa League, mens resultaterne i den hjemlige liga har været mere svingende.
De seneste otte ligakampe har blot kastet én sejr af sig, mens Anderlecht har tabt holdets seneste to kampe.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE