Fredberg stopper: ‘Timingen er lidt underlig’

Jesper Fredberg forlader Anderlecht, og ifølge belgisk journalist er det en beslutning, der giver mening for begge parter.



Efter fyringen af Brian Riemer i september er fodbolddirektør Jesper Fredberg nu også færdig i den belgiske storklub. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere onsdag, og Anderlecht forventes at melde Fredbergs exit ud på et pressemøde klokken 14.30. 

For den belgiske journalist Jürgen Geril fra Het Nieuwsblad kommer det ikke som et chok, at Jesper Fredberg ikke længere skal være i Anderlecht, selvom danskeren i sidste sæson fik meget ros. 

– Timingen er lidt underlig, for vi er næsten i januar, så de skal forberede sig på et nyt transfervindue. Han er selvfølgelig blevet mere og mere kritiseret. I sidste sæson var han lidt en helt, fordi han hentede store navne som  Thorgan Hazard, Thomas Delaney og Kasper Schmeichel.

– Men i år var situationen en anden. Kritikken gik på, at han skulle sælge en række spillere, men kun lykkedes med at sælge Zeno Debast. Så der var ikke plads i budgettet til at hente andre spillere, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og fortsætter:

– De hentede en del gratis spillere, såsom ‘Zanka’, men i øjeblikket er han en katastrofe. Presset på Fredberg blev større og større, og Anderlechts præsident Wouter Vandenheute begyndte at tage sagen mere og mere i egen hånd. Og nu tror jeg, at det er bedst for begge parter, at de slutter samarbejdet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper Jesper Fredberg og Anderlecht samarbejdet efter gensidig aftale, men samtidig er der ikke tvivl om, at den danske fodbolddirektør stod i en kompliceret situation, siger Jürgen Geril.  

– Fredberg har måske godt vidst, at presset var stigende, og at situationen blev sværere og sværere, også i forhold til trænerpositionen, hvor det ikke var hans beslutning at sige farvel til Brian, og hvor det ikke var hans beslutning at ansætte David Hubert.

– Han ønskede en anden træner, men i sidste ende var det præsidenten, der valgte. Så Fredberg kunne mærke, at situationen blev mere og mere vanskelig, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril. 

Anderlecht har i denne sæson præsteret godt i Europa League, mens resultaterne i den hjemlige liga har været mere svingende. 

De seneste otte ligakampe har blot kastet én sejr af sig, mens Anderlecht har tabt holdets seneste to kampe. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Jess Thorup på vej til denne klub

FC København i intense transferforhandlinger

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Hylder FC København og Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCM-flop i chokskifte

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp