Efter fyringen af Brian Riemer i september er fodbolddirektør Jesper Fredberg nu også færdig i den belgiske storklub.
Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere onsdag, og Anderlecht forventes at melde Fredbergs exit ud på et pressemøde klokken 14.30.
For den belgiske journalist Jürgen Geril fra Het Nieuwsblad kommer det ikke som et chok, at Jesper Fredberg ikke længere skal være i Anderlecht, selvom danskeren i sidste sæson fik meget ros.
– Timingen er lidt underlig, for vi er næsten i januar, så de skal forberede sig på et nyt transfervindue. Han er selvfølgelig blevet mere og mere kritiseret. I sidste sæson var han lidt en helt, fordi han hentede store navne som Thorgan Hazard, Thomas Delaney og Kasper Schmeichel.
– Men i år var situationen en anden. Kritikken gik på, at han skulle sælge en række spillere, men kun lykkedes med at sælge Zeno Debast. Så der var ikke plads i budgettet til at hente andre spillere, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og fortsætter:
– De hentede en del gratis spillere, såsom ‘Zanka’, men i øjeblikket er han en katastrofe. Presset på Fredberg blev større og større, og Anderlechts præsident Wouter Vandenheute begyndte at tage sagen mere og mere i egen hånd. Og nu tror jeg, at det er bedst for begge parter, at de slutter samarbejdet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper Jesper Fredberg og Anderlecht samarbejdet efter gensidig aftale, men samtidig er der ikke tvivl om, at den danske fodbolddirektør stod i en kompliceret situation, siger Jürgen Geril.
– Fredberg har måske godt vidst, at presset var stigende, og at situationen blev sværere og sværere, også i forhold til trænerpositionen, hvor det ikke var hans beslutning at sige farvel til Brian, og hvor det ikke var hans beslutning at ansætte David Hubert.
– Han ønskede en anden træner, men i sidste ende var det præsidenten, der valgte. Så Fredberg kunne mærke, at situationen blev mere og mere vanskelig, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Anderlecht har i denne sæson præsteret godt i Europa League, mens resultaterne i den hjemlige liga har været mere svingende.
De seneste otte ligakampe har blot kastet én sejr af sig, mens Anderlecht har tabt holdets seneste to kampe.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Legender tager afsked med Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’