Fredberg stopper: ‘Timingen er lidt underlig’

Jesper Fredberg forlader Anderlecht, og ifølge belgisk journalist er det en beslutning, der giver mening for begge parter.



Efter fyringen af Brian Riemer i september er fodbolddirektør Jesper Fredberg nu også færdig i den belgiske storklub. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere onsdag, og Anderlecht forventes at melde Fredbergs exit ud på et pressemøde klokken 14.30. 

For den belgiske journalist Jürgen Geril fra Het Nieuwsblad kommer det ikke som et chok, at Jesper Fredberg ikke længere skal være i Anderlecht, selvom danskeren i sidste sæson fik meget ros. 

– Timingen er lidt underlig, for vi er næsten i januar, så de skal forberede sig på et nyt transfervindue. Han er selvfølgelig blevet mere og mere kritiseret. I sidste sæson var han lidt en helt, fordi han hentede store navne som  Thorgan Hazard, Thomas Delaney og Kasper Schmeichel.

– Men i år var situationen en anden. Kritikken gik på, at han skulle sælge en række spillere, men kun lykkedes med at sælge Zeno Debast. Så der var ikke plads i budgettet til at hente andre spillere, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og fortsætter:

– De hentede en del gratis spillere, såsom ‘Zanka’, men i øjeblikket er han en katastrofe. Presset på Fredberg blev større og større, og Anderlechts præsident Wouter Vandenheute begyndte at tage sagen mere og mere i egen hånd. Og nu tror jeg, at det er bedst for begge parter, at de slutter samarbejdet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper Jesper Fredberg og Anderlecht samarbejdet efter gensidig aftale, men samtidig er der ikke tvivl om, at den danske fodbolddirektør stod i en kompliceret situation, siger Jürgen Geril.  

– Fredberg har måske godt vidst, at presset var stigende, og at situationen blev sværere og sværere, også i forhold til trænerpositionen, hvor det ikke var hans beslutning at sige farvel til Brian, og hvor det ikke var hans beslutning at ansætte David Hubert.

– Han ønskede en anden træner, men i sidste ende var det præsidenten, der valgte. Så Fredberg kunne mærke, at situationen blev mere og mere vanskelig, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril. 

Anderlecht har i denne sæson præsteret godt i Europa League, mens resultaterne i den hjemlige liga har været mere svingende. 

De seneste otte ligakampe har blot kastet én sejr af sig, mens Anderlecht har tabt holdets seneste to kampe. 





AaB henter målfarlig profil i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Henter Kamil Wilczek

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndby taber til MLS-hold

Transferudmelding fra Vallys

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB-angriber på vej til Serie A

Gravesen med vild Neestrup-melding

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Storklub har taget kontakt

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Choktransfer på vej? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Dansk toptræner stifter agentfirma

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer