Fredberg stopper: ‘Timingen er lidt underlig’

Jesper Fredberg forlader Anderlecht, og ifølge belgisk journalist er det en beslutning, der giver mening for begge parter.



Efter fyringen af Brian Riemer i september er fodbolddirektør Jesper Fredberg nu også færdig i den belgiske storklub. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere onsdag, og Anderlecht forventes at melde Fredbergs exit ud på et pressemøde klokken 14.30. 

For den belgiske journalist Jürgen Geril fra Het Nieuwsblad kommer det ikke som et chok, at Jesper Fredberg ikke længere skal være i Anderlecht, selvom danskeren i sidste sæson fik meget ros. 

– Timingen er lidt underlig, for vi er næsten i januar, så de skal forberede sig på et nyt transfervindue. Han er selvfølgelig blevet mere og mere kritiseret. I sidste sæson var han lidt en helt, fordi han hentede store navne som  Thorgan Hazard, Thomas Delaney og Kasper Schmeichel.

– Men i år var situationen en anden. Kritikken gik på, at han skulle sælge en række spillere, men kun lykkedes med at sælge Zeno Debast. Så der var ikke plads i budgettet til at hente andre spillere, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og fortsætter:

– De hentede en del gratis spillere, såsom ‘Zanka’, men i øjeblikket er han en katastrofe. Presset på Fredberg blev større og større, og Anderlechts præsident Wouter Vandenheute begyndte at tage sagen mere og mere i egen hånd. Og nu tror jeg, at det er bedst for begge parter, at de slutter samarbejdet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper Jesper Fredberg og Anderlecht samarbejdet efter gensidig aftale, men samtidig er der ikke tvivl om, at den danske fodbolddirektør stod i en kompliceret situation, siger Jürgen Geril.  

– Fredberg har måske godt vidst, at presset var stigende, og at situationen blev sværere og sværere, også i forhold til trænerpositionen, hvor det ikke var hans beslutning at sige farvel til Brian, og hvor det ikke var hans beslutning at ansætte David Hubert.

– Han ønskede en anden træner, men i sidste ende var det præsidenten, der valgte. Så Fredberg kunne mærke, at situationen blev mere og mere vanskelig, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril. 

Anderlecht har i denne sæson præsteret godt i Europa League, mens resultaterne i den hjemlige liga har været mere svingende. 

De seneste otte ligakampe har blot kastet én sejr af sig, mens Anderlecht har tabt holdets seneste to kampe. 





AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Chokpris på Victor Froholdt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Henter kæmpe Superliga-flop

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC København – Randers FC



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vejle Boldklub – AGF

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Traditionsklub henter Stephen Odey

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sønderjyske – OB

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Barcelona køber Rashford – her er prisen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Lamine Yamal med karrierens første

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Jubler over transfer: God dialog med FC København

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

‘Jeg hadede verden’

Arsenal – Chelsea

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland