Giver Kasper Dolberg klart råd om vintertransfer

Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg ikke søge væk fra den belgiske klub allerede til januar, selvom den danske angriber i øjeblikket bomber løs.



Kasper Dolberg skyder i øjeblikket med skarpt i den belgiske liga, og det har medført spekulationer om den danske landsholdsprofils fremtid. 

Brian Riemer såede for et par dage siden tvivl om Kasper Dolbergs fremtid i Anderlecht, da Danmarks landstræner i et interview med Het Nieuwsblad udtalte, at det vil overraske ham, hvis Kasper Dolberg stadig spiller for Anderlecht efter vinterens transfervindue, såfremt danskeren fortsætter sin nuværende målform. 

Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg dog ikke overveje at forlade den belgiske klub i januar, selvom den danske bomber formentlig vil tiltrække en del interesse fra andre klubber. 

– Jeg kan stadig huske Dolbergs første kamp i Anderlecht-trøjen. Det var i en træningskamp mod Ajax, hvor han scorede et flot mål ved at lobbe den ind. Der var jeg ved at tabe kæben. Men det er ikke gået så glat, som jeg havde forventet. En Anderlecht-angriber, der ikke scorer 15 mål på en sæson, har ikke gjort det godt (Dolberg scorede 13 ligamål i sidste sæson, red.). Men nu virker det til, at det er klikket for ham, og han scorer på alle måder, selv på frispark, siger Tomaz Radzinski til Het Laatste Nieuews og fortsætter:

– Jeg ved fra erfaring, at en angriber præsterer bedst, når holdet spiller godt. Og når holdet spiller godt, får angriberen flere chancer for at score. Situationen er perfekt i Anderlecht i øjeblikket. 

– Dolberg er ikke en egoist. Han scorer mål og han lader andre score. Hvis du er klog nok til at lade dine holdkammerater score mål, så er du også klog nok til at vide, at det er bedst at blive i Anderlecht indtil sæsonen er slut.  

En anden tidligere Anderlecht-profil, Pär Zetterberg, peger på, at cheftræner David Huberts beslutning om at give Mario Stroeykens en ny rolle har hjulpet Kasper Dolberg markant, fordi Stroeykens nu tiltrækker mere opmærksomhed fra modstandernes forsvarspillere. 

En anden tidligere Anderlecht-angriber, Nicolas Frutos, mener også, at trænerskiftet har betydet meget for Kasper Dolberg. 

– Han har altid haft kvaliteterne, men nu spiller han også med den rigtige mentalitet. Og det er takket være David Hubert. Under Brian Riemer skulle Dolberg bruge meget energi på ting, som jeg anser som perifere opgaver for en angriber. Såsom at falde ned bag midterlinjen og trække ud til højre og venstre.

– Nu bliver han brugt mere i opbygningen af spillet og i kombinationerne, hvilket giver selvtillid. En angriber skal være frisk, når han modtager bolden i feltet, siger Nicolas Frutos. 

Kasper Dolberg har scoret syv mål i Anderlechts seneste tre ligakampe og danskeren er nu topscorer i den belgiske liga med i alt 10 scoringer. 

Het Nieuwsblad nævnte i sidste uge Southampton og Atalanta som klubber, der angiveligt havde Kasper Dolberg på radaren i sommer. 





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Slot har intet problem med Salah

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Forhandler med Pione Sisto

Vildt skifte i Superligaen?

Danske klubber efter Thomas Delaney

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Napoli jagter Superliga-profil

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

OB-boss med spændende transferbesked

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Sergio Ramos i chokskifte?

Anbefaler FC Midtjylland til alle

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Zorniger kommer med klar besked

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Thomas Delaney i stor hyldest

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Syv i træk for Barcelona

Brøndby afvist

Neestrup erkender FCM-misundelse

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse

FC København interesseret i denne angriber

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Aflyser møde med pressen

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg