Giver Kasper Dolberg klart råd om vintertransfer

Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg ikke søge væk fra den belgiske klub allerede til januar, selvom den danske angriber i øjeblikket bomber løs.



Kasper Dolberg skyder i øjeblikket med skarpt i den belgiske liga, og det har medført spekulationer om den danske landsholdsprofils fremtid. 

Brian Riemer såede for et par dage siden tvivl om Kasper Dolbergs fremtid i Anderlecht, da Danmarks landstræner i et interview med Het Nieuwsblad udtalte, at det vil overraske ham, hvis Kasper Dolberg stadig spiller for Anderlecht efter vinterens transfervindue, såfremt danskeren fortsætter sin nuværende målform. 

Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg dog ikke overveje at forlade den belgiske klub i januar, selvom den danske bomber formentlig vil tiltrække en del interesse fra andre klubber. 

– Jeg kan stadig huske Dolbergs første kamp i Anderlecht-trøjen. Det var i en træningskamp mod Ajax, hvor han scorede et flot mål ved at lobbe den ind. Der var jeg ved at tabe kæben. Men det er ikke gået så glat, som jeg havde forventet. En Anderlecht-angriber, der ikke scorer 15 mål på en sæson, har ikke gjort det godt (Dolberg scorede 13 ligamål i sidste sæson, red.). Men nu virker det til, at det er klikket for ham, og han scorer på alle måder, selv på frispark, siger Tomaz Radzinski til Het Laatste Nieuews og fortsætter:

– Jeg ved fra erfaring, at en angriber præsterer bedst, når holdet spiller godt. Og når holdet spiller godt, får angriberen flere chancer for at score. Situationen er perfekt i Anderlecht i øjeblikket. 

– Dolberg er ikke en egoist. Han scorer mål og han lader andre score. Hvis du er klog nok til at lade dine holdkammerater score mål, så er du også klog nok til at vide, at det er bedst at blive i Anderlecht indtil sæsonen er slut.  

En anden tidligere Anderlecht-profil, Pär Zetterberg, peger på, at cheftræner David Huberts beslutning om at give Mario Stroeykens en ny rolle har hjulpet Kasper Dolberg markant, fordi Stroeykens nu tiltrækker mere opmærksomhed fra modstandernes forsvarspillere. 

En anden tidligere Anderlecht-angriber, Nicolas Frutos, mener også, at trænerskiftet har betydet meget for Kasper Dolberg. 

– Han har altid haft kvaliteterne, men nu spiller han også med den rigtige mentalitet. Og det er takket være David Hubert. Under Brian Riemer skulle Dolberg bruge meget energi på ting, som jeg anser som perifere opgaver for en angriber. Såsom at falde ned bag midterlinjen og trække ud til højre og venstre.

– Nu bliver han brugt mere i opbygningen af spillet og i kombinationerne, hvilket giver selvtillid. En angriber skal være frisk, når han modtager bolden i feltet, siger Nicolas Frutos. 

Kasper Dolberg har scoret syv mål i Anderlechts seneste tre ligakampe og danskeren er nu topscorer i den belgiske liga med i alt 10 scoringer. 

Het Nieuwsblad nævnte i sidste uge Southampton og Atalanta som klubber, der angiveligt havde Kasper Dolberg på radaren i sommer. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Troels Bech slår fast: Glem det!

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Presset træner vil rotere mod FCM

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Voldsom udmelding om Froholdt

Interessant afsløring

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget