Kasper Dolberg skyder i øjeblikket med skarpt i den belgiske liga, og det har medført spekulationer om den danske landsholdsprofils fremtid.
Brian Riemer såede for et par dage siden tvivl om Kasper Dolbergs fremtid i Anderlecht, da Danmarks landstræner i et interview med Het Nieuwsblad udtalte, at det vil overraske ham, hvis Kasper Dolberg stadig spiller for Anderlecht efter vinterens transfervindue, såfremt danskeren fortsætter sin nuværende målform.
Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg dog ikke overveje at forlade den belgiske klub i januar, selvom den danske bomber formentlig vil tiltrække en del interesse fra andre klubber.
– Jeg kan stadig huske Dolbergs første kamp i Anderlecht-trøjen. Det var i en træningskamp mod Ajax, hvor han scorede et flot mål ved at lobbe den ind. Der var jeg ved at tabe kæben. Men det er ikke gået så glat, som jeg havde forventet. En Anderlecht-angriber, der ikke scorer 15 mål på en sæson, har ikke gjort det godt (Dolberg scorede 13 ligamål i sidste sæson, red.). Men nu virker det til, at det er klikket for ham, og han scorer på alle måder, selv på frispark, siger Tomaz Radzinski til Het Laatste Nieuews og fortsætter:
– Jeg ved fra erfaring, at en angriber præsterer bedst, når holdet spiller godt. Og når holdet spiller godt, får angriberen flere chancer for at score. Situationen er perfekt i Anderlecht i øjeblikket.
– Dolberg er ikke en egoist. Han scorer mål og han lader andre score. Hvis du er klog nok til at lade dine holdkammerater score mål, så er du også klog nok til at vide, at det er bedst at blive i Anderlecht indtil sæsonen er slut.
En anden tidligere Anderlecht-profil, Pär Zetterberg, peger på, at cheftræner David Huberts beslutning om at give Mario Stroeykens en ny rolle har hjulpet Kasper Dolberg markant, fordi Stroeykens nu tiltrækker mere opmærksomhed fra modstandernes forsvarspillere.
En anden tidligere Anderlecht-angriber, Nicolas Frutos, mener også, at trænerskiftet har betydet meget for Kasper Dolberg.
– Han har altid haft kvaliteterne, men nu spiller han også med den rigtige mentalitet. Og det er takket være David Hubert. Under Brian Riemer skulle Dolberg bruge meget energi på ting, som jeg anser som perifere opgaver for en angriber. Såsom at falde ned bag midterlinjen og trække ud til højre og venstre.
– Nu bliver han brugt mere i opbygningen af spillet og i kombinationerne, hvilket giver selvtillid. En angriber skal være frisk, når han modtager bolden i feltet, siger Nicolas Frutos.
Kasper Dolberg har scoret syv mål i Anderlechts seneste tre ligakampe og danskeren er nu topscorer i den belgiske liga med i alt 10 scoringer.
Het Nieuwsblad nævnte i sidste uge Southampton og Atalanta som klubber, der angiveligt havde Kasper Dolberg på radaren i sommer.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
OPTAKT
Sønderjyske – OB
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
OPTAKT
FC København – Randers FC
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League