Giver Kasper Dolberg klart råd om vintertransfer

Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg ikke søge væk fra den belgiske klub allerede til januar, selvom den danske angriber i øjeblikket bomber løs.



Kasper Dolberg skyder i øjeblikket med skarpt i den belgiske liga, og det har medført spekulationer om den danske landsholdsprofils fremtid. 

Brian Riemer såede for et par dage siden tvivl om Kasper Dolbergs fremtid i Anderlecht, da Danmarks landstræner i et interview med Het Nieuwsblad udtalte, at det vil overraske ham, hvis Kasper Dolberg stadig spiller for Anderlecht efter vinterens transfervindue, såfremt danskeren fortsætter sin nuværende målform. 

Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg dog ikke overveje at forlade den belgiske klub i januar, selvom den danske bomber formentlig vil tiltrække en del interesse fra andre klubber. 

– Jeg kan stadig huske Dolbergs første kamp i Anderlecht-trøjen. Det var i en træningskamp mod Ajax, hvor han scorede et flot mål ved at lobbe den ind. Der var jeg ved at tabe kæben. Men det er ikke gået så glat, som jeg havde forventet. En Anderlecht-angriber, der ikke scorer 15 mål på en sæson, har ikke gjort det godt (Dolberg scorede 13 ligamål i sidste sæson, red.). Men nu virker det til, at det er klikket for ham, og han scorer på alle måder, selv på frispark, siger Tomaz Radzinski til Het Laatste Nieuews og fortsætter:

– Jeg ved fra erfaring, at en angriber præsterer bedst, når holdet spiller godt. Og når holdet spiller godt, får angriberen flere chancer for at score. Situationen er perfekt i Anderlecht i øjeblikket. 

– Dolberg er ikke en egoist. Han scorer mål og han lader andre score. Hvis du er klog nok til at lade dine holdkammerater score mål, så er du også klog nok til at vide, at det er bedst at blive i Anderlecht indtil sæsonen er slut.  

En anden tidligere Anderlecht-profil, Pär Zetterberg, peger på, at cheftræner David Huberts beslutning om at give Mario Stroeykens en ny rolle har hjulpet Kasper Dolberg markant, fordi Stroeykens nu tiltrækker mere opmærksomhed fra modstandernes forsvarspillere. 

En anden tidligere Anderlecht-angriber, Nicolas Frutos, mener også, at trænerskiftet har betydet meget for Kasper Dolberg. 

– Han har altid haft kvaliteterne, men nu spiller han også med den rigtige mentalitet. Og det er takket være David Hubert. Under Brian Riemer skulle Dolberg bruge meget energi på ting, som jeg anser som perifere opgaver for en angriber. Såsom at falde ned bag midterlinjen og trække ud til højre og venstre.

– Nu bliver han brugt mere i opbygningen af spillet og i kombinationerne, hvilket giver selvtillid. En angriber skal være frisk, når han modtager bolden i feltet, siger Nicolas Frutos. 

Kasper Dolberg har scoret syv mål i Anderlechts seneste tre ligakampe og danskeren er nu topscorer i den belgiske liga med i alt 10 scoringer. 

Het Nieuwsblad nævnte i sidste uge Southampton og Atalanta som klubber, der angiveligt havde Kasper Dolberg på radaren i sommer. 





Årets skandale hvis det rammer Brøndby!



LIVE

TransferLIVE: Her er Ricardo Moniz’ nye job


Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Vil kuppe FC København

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Hvem trækker BIF og SIF i Conference League?


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Nu går de all-in på Højlund

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Jagter dansk målræv

Rekordkøb kigger efter ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Thomas Frank var et emne i storklub

Hvem trækker FCM i Europa League-kvalifikationen?

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Nu bekræfter FCK

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk



Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Chokerstatning for Thomas Frank?

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg



Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion



Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Gareth Southgate i chokskifte?