Giver Kasper Dolberg klart råd om vintertransfer

Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg ikke søge væk fra den belgiske klub allerede til januar, selvom den danske angriber i øjeblikket bomber løs.



Kasper Dolberg skyder i øjeblikket med skarpt i den belgiske liga, og det har medført spekulationer om den danske landsholdsprofils fremtid. 

Brian Riemer såede for et par dage siden tvivl om Kasper Dolbergs fremtid i Anderlecht, da Danmarks landstræner i et interview med Het Nieuwsblad udtalte, at det vil overraske ham, hvis Kasper Dolberg stadig spiller for Anderlecht efter vinterens transfervindue, såfremt danskeren fortsætter sin nuværende målform. 

Ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Tomasz Radzinski bør Kasper Dolberg dog ikke overveje at forlade den belgiske klub i januar, selvom den danske bomber formentlig vil tiltrække en del interesse fra andre klubber. 

– Jeg kan stadig huske Dolbergs første kamp i Anderlecht-trøjen. Det var i en træningskamp mod Ajax, hvor han scorede et flot mål ved at lobbe den ind. Der var jeg ved at tabe kæben. Men det er ikke gået så glat, som jeg havde forventet. En Anderlecht-angriber, der ikke scorer 15 mål på en sæson, har ikke gjort det godt (Dolberg scorede 13 ligamål i sidste sæson, red.). Men nu virker det til, at det er klikket for ham, og han scorer på alle måder, selv på frispark, siger Tomaz Radzinski til Het Laatste Nieuews og fortsætter:

– Jeg ved fra erfaring, at en angriber præsterer bedst, når holdet spiller godt. Og når holdet spiller godt, får angriberen flere chancer for at score. Situationen er perfekt i Anderlecht i øjeblikket. 

– Dolberg er ikke en egoist. Han scorer mål og han lader andre score. Hvis du er klog nok til at lade dine holdkammerater score mål, så er du også klog nok til at vide, at det er bedst at blive i Anderlecht indtil sæsonen er slut.  

En anden tidligere Anderlecht-profil, Pär Zetterberg, peger på, at cheftræner David Huberts beslutning om at give Mario Stroeykens en ny rolle har hjulpet Kasper Dolberg markant, fordi Stroeykens nu tiltrækker mere opmærksomhed fra modstandernes forsvarspillere. 

En anden tidligere Anderlecht-angriber, Nicolas Frutos, mener også, at trænerskiftet har betydet meget for Kasper Dolberg. 

– Han har altid haft kvaliteterne, men nu spiller han også med den rigtige mentalitet. Og det er takket være David Hubert. Under Brian Riemer skulle Dolberg bruge meget energi på ting, som jeg anser som perifere opgaver for en angriber. Såsom at falde ned bag midterlinjen og trække ud til højre og venstre.

– Nu bliver han brugt mere i opbygningen af spillet og i kombinationerne, hvilket giver selvtillid. En angriber skal være frisk, når han modtager bolden i feltet, siger Nicolas Frutos. 

Kasper Dolberg har scoret syv mål i Anderlechts seneste tre ligakampe og danskeren er nu topscorer i den belgiske liga med i alt 10 scoringer. 

Het Nieuwsblad nævnte i sidste uge Southampton og Atalanta som klubber, der angiveligt havde Kasper Dolberg på radaren i sommer. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Peger på ham som ny Superliga-træner

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Succestræner forlader Premier League-klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det er slut’

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika