Han er en af de største profiler i den belgiske liga, men Andreas Skov Olsen er også en af de spillere, som de belgiske eksperter ofte kritiserer.
Særligt i de seneste uger har kritikerne været efter Andreas Skov Olsen, men den danske landsholdsprofil kom søndag med det bedste svar, da han blev indskiftet i topbraget mod Genk.
To minutter efter Andreas Skov Olsens scoring kom Club Brugge på 1-0, og i det 86. minut lukkede den danske kantspiller så kampen, da han efter en smart frisparkskombination hamrede bolden i nettet til 2-0.
Ifølge flere medier, herunder Voetbal Primeur og Het Laatste Nieuws, kom Andreas Skov Olsen efter målet med en gestus, hvor danskeren tilsyneladende tyssede på sine kritikere. Ifølge holdkammeraten Hans Vanaken er der da heller ingen tvivl om, at Andreas Skov Olsen er en af Club Brugges bedste spillere.
– Der er ingen tvivl om hans kvaliteter eller hans talent. Jeg har altid indtrykket af, at selv når han spiller en mindre god kamp, så kommer der altid et øjeblik, hvor han får vist, hvad han er for en spiller, lyder det fra Hans Vanaken i tv-programmet Extra Time.
Ifølge Hans Vanaken er Andreas Skov Olsen en spiller, der skal håndteres på en lidt særlig måde.
– Han er nogle gange lidt svær at læse. Nogle gange bliver vi i tvivl om, hvorvidt han rent faktisk nyder at spille fodbold. Med den måde, han er på inde på banen, giver han ikke altid det indtryk. Men når man spiller så godt, som han gør, så tænker jeg, at det må være tilfældet, siger Hans Vanaken.
Uanset hvad er Andreas Skov Olsen en spiller, som Club Brugge ikke kan undvære, mener den 32-årige belgiske midtbanespiller, der har spillet for Club Brugge siden 2015.
– Vi er bare nødt til at prøve at sikre os, at han har det godt, og at han er totalt fokuseret på os. For så kommer alt til at gå fint for ham, lyder det fra Hans Vanaken.
Andreas Skov Olsen gav for et par måneder siden et interview til Tipsbladet, hvor landsholdsprofilen selv satte nogle ord på den kritik, han en gang imellem bliver udsat for i Belgien. Læs det interview her.
Den 24-årige Andreas Skov Olsen har i denne sæson scoret syv mål i 17 ligakampe for Club Brugge.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
INTERVIEW