Han er en af de største profiler i den belgiske liga, men Andreas Skov Olsen er også en af de spillere, som de belgiske eksperter ofte kritiserer.
Særligt i de seneste uger har kritikerne været efter Andreas Skov Olsen, men den danske landsholdsprofil kom søndag med det bedste svar, da han blev indskiftet i topbraget mod Genk.
To minutter efter Andreas Skov Olsens scoring kom Club Brugge på 1-0, og i det 86. minut lukkede den danske kantspiller så kampen, da han efter en smart frisparkskombination hamrede bolden i nettet til 2-0.
Ifølge flere medier, herunder Voetbal Primeur og Het Laatste Nieuws, kom Andreas Skov Olsen efter målet med en gestus, hvor danskeren tilsyneladende tyssede på sine kritikere. Ifølge holdkammeraten Hans Vanaken er der da heller ingen tvivl om, at Andreas Skov Olsen er en af Club Brugges bedste spillere.
– Der er ingen tvivl om hans kvaliteter eller hans talent. Jeg har altid indtrykket af, at selv når han spiller en mindre god kamp, så kommer der altid et øjeblik, hvor han får vist, hvad han er for en spiller, lyder det fra Hans Vanaken i tv-programmet Extra Time.
Ifølge Hans Vanaken er Andreas Skov Olsen en spiller, der skal håndteres på en lidt særlig måde.
– Han er nogle gange lidt svær at læse. Nogle gange bliver vi i tvivl om, hvorvidt han rent faktisk nyder at spille fodbold. Med den måde, han er på inde på banen, giver han ikke altid det indtryk. Men når man spiller så godt, som han gør, så tænker jeg, at det må være tilfældet, siger Hans Vanaken.
Uanset hvad er Andreas Skov Olsen en spiller, som Club Brugge ikke kan undvære, mener den 32-årige belgiske midtbanespiller, der har spillet for Club Brugge siden 2015.
– Vi er bare nødt til at prøve at sikre os, at han har det godt, og at han er totalt fokuseret på os. For så kommer alt til at gå fint for ham, lyder det fra Hans Vanaken.
Andreas Skov Olsen gav for et par måneder siden et interview til Tipsbladet, hvor landsholdsprofilen selv satte nogle ord på den kritik, han en gang imellem bliver udsat for i Belgien. Læs det interview her.
Den 24-årige Andreas Skov Olsen har i denne sæson scoret syv mål i 17 ligakampe for Club Brugge.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
10. gang i træk
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL