Holdkammerat i tvivl om dansk stjernes spilleglæde

Club Brugges Hans Vanaken roser Andreas Skov Olsen, men peger samtidig på, at danskeren kan være svær at læse en gang imellem.



Han er en af de største profiler i den belgiske liga, men Andreas Skov Olsen er også en af de spillere, som de belgiske eksperter ofte kritiserer.

Særligt i de seneste uger har kritikerne været efter Andreas Skov Olsen, men den danske landsholdsprofil kom søndag med det bedste svar, da han blev indskiftet i topbraget mod Genk.

To minutter efter Andreas Skov Olsens scoring kom Club Brugge på 1-0, og i det 86. minut lukkede den danske kantspiller så kampen, da han efter en smart frisparkskombination hamrede bolden i nettet til 2-0.

Ifølge flere medier, herunder Voetbal Primeur og Het Laatste Nieuws, kom Andreas Skov Olsen efter målet med en gestus, hvor danskeren tilsyneladende tyssede på sine kritikere. Ifølge holdkammeraten Hans Vanaken er der da heller ingen tvivl om, at Andreas Skov Olsen er en af Club Brugges bedste spillere.

– Der er ingen tvivl om hans kvaliteter eller hans talent. Jeg har altid indtrykket af, at selv når han spiller en mindre god kamp, så kommer der altid et øjeblik, hvor han får vist, hvad han er for en spiller, lyder det fra Hans Vanaken i tv-programmet Extra Time.

Ifølge Hans Vanaken er Andreas Skov Olsen en spiller, der skal håndteres på en lidt særlig måde.

– Han er nogle gange lidt svær at læse. Nogle gange bliver vi i tvivl om, hvorvidt han rent faktisk nyder at spille fodbold. Med den måde, han er på inde på banen, giver han ikke altid det indtryk. Men når man spiller så godt, som han gør, så tænker jeg, at det må være tilfældet, siger Hans Vanaken.

Uanset hvad er Andreas Skov Olsen en spiller, som Club Brugge ikke kan undvære, mener den 32-årige belgiske midtbanespiller, der har spillet for Club Brugge siden 2015.

– Vi er bare nødt til at prøve at sikre os, at han har det godt, og at han er totalt fokuseret på os. For så kommer alt til at gå fint for ham, lyder det fra Hans Vanaken.

Andreas Skov Olsen gav for et par måneder siden et interview til Tipsbladet, hvor landsholdsprofilen selv satte nogle ord på den kritik, han en gang imellem bliver udsat for i Belgien. Læs det interview her.

Den 24-årige Andreas Skov Olsen har i denne sæson scoret syv mål i 17 ligakampe for Club Brugge.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Her er FC Københavns vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Er de også færdige i OB?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Vildt Superliga-rygte afvises



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

De vil have Jelert

AGF i Europa: De venter i næste runde

LIVE: FC København er videre i Conference League