Holdkammerat i tvivl om dansk stjernes spilleglæde

Club Brugges Hans Vanaken roser Andreas Skov Olsen, men peger samtidig på, at danskeren kan være svær at læse en gang imellem.



Han er en af de største profiler i den belgiske liga, men Andreas Skov Olsen er også en af de spillere, som de belgiske eksperter ofte kritiserer.

Særligt i de seneste uger har kritikerne været efter Andreas Skov Olsen, men den danske landsholdsprofil kom søndag med det bedste svar, da han blev indskiftet i topbraget mod Genk.

To minutter efter Andreas Skov Olsens scoring kom Club Brugge på 1-0, og i det 86. minut lukkede den danske kantspiller så kampen, da han efter en smart frisparkskombination hamrede bolden i nettet til 2-0.

Ifølge flere medier, herunder Voetbal Primeur og Het Laatste Nieuws, kom Andreas Skov Olsen efter målet med en gestus, hvor danskeren tilsyneladende tyssede på sine kritikere. Ifølge holdkammeraten Hans Vanaken er der da heller ingen tvivl om, at Andreas Skov Olsen er en af Club Brugges bedste spillere.

– Der er ingen tvivl om hans kvaliteter eller hans talent. Jeg har altid indtrykket af, at selv når han spiller en mindre god kamp, så kommer der altid et øjeblik, hvor han får vist, hvad han er for en spiller, lyder det fra Hans Vanaken i tv-programmet Extra Time.

Ifølge Hans Vanaken er Andreas Skov Olsen en spiller, der skal håndteres på en lidt særlig måde.

– Han er nogle gange lidt svær at læse. Nogle gange bliver vi i tvivl om, hvorvidt han rent faktisk nyder at spille fodbold. Med den måde, han er på inde på banen, giver han ikke altid det indtryk. Men når man spiller så godt, som han gør, så tænker jeg, at det må være tilfældet, siger Hans Vanaken.

Uanset hvad er Andreas Skov Olsen en spiller, som Club Brugge ikke kan undvære, mener den 32-årige belgiske midtbanespiller, der har spillet for Club Brugge siden 2015.

– Vi er bare nødt til at prøve at sikre os, at han har det godt, og at han er totalt fokuseret på os. For så kommer alt til at gå fint for ham, lyder det fra Hans Vanaken.

Andreas Skov Olsen gav for et par måneder siden et interview til Tipsbladet, hvor landsholdsprofilen selv satte nogle ord på den kritik, han en gang imellem bliver udsat for i Belgien. Læs det interview her.

Den 24-årige Andreas Skov Olsen har i denne sæson scoret syv mål i 17 ligakampe for Club Brugge.







LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Henter Mads Junker

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Mohamed Salah skriver under med denne klub



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Afsløring: FC København afviser millionbud

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler