Han er en af de største profiler i den belgiske liga, men Andreas Skov Olsen er også en af de spillere, som de belgiske eksperter ofte kritiserer.
Særligt i de seneste uger har kritikerne været efter Andreas Skov Olsen, men den danske landsholdsprofil kom søndag med det bedste svar, da han blev indskiftet i topbraget mod Genk.
To minutter efter Andreas Skov Olsens scoring kom Club Brugge på 1-0, og i det 86. minut lukkede den danske kantspiller så kampen, da han efter en smart frisparkskombination hamrede bolden i nettet til 2-0.
Ifølge flere medier, herunder Voetbal Primeur og Het Laatste Nieuws, kom Andreas Skov Olsen efter målet med en gestus, hvor danskeren tilsyneladende tyssede på sine kritikere. Ifølge holdkammeraten Hans Vanaken er der da heller ingen tvivl om, at Andreas Skov Olsen er en af Club Brugges bedste spillere.
– Der er ingen tvivl om hans kvaliteter eller hans talent. Jeg har altid indtrykket af, at selv når han spiller en mindre god kamp, så kommer der altid et øjeblik, hvor han får vist, hvad han er for en spiller, lyder det fra Hans Vanaken i tv-programmet Extra Time.
Ifølge Hans Vanaken er Andreas Skov Olsen en spiller, der skal håndteres på en lidt særlig måde.
– Han er nogle gange lidt svær at læse. Nogle gange bliver vi i tvivl om, hvorvidt han rent faktisk nyder at spille fodbold. Med den måde, han er på inde på banen, giver han ikke altid det indtryk. Men når man spiller så godt, som han gør, så tænker jeg, at det må være tilfældet, siger Hans Vanaken.
Uanset hvad er Andreas Skov Olsen en spiller, som Club Brugge ikke kan undvære, mener den 32-årige belgiske midtbanespiller, der har spillet for Club Brugge siden 2015.
– Vi er bare nødt til at prøve at sikre os, at han har det godt, og at han er totalt fokuseret på os. For så kommer alt til at gå fint for ham, lyder det fra Hans Vanaken.
Andreas Skov Olsen gav for et par måneder siden et interview til Tipsbladet, hvor landsholdsprofilen selv satte nogle ord på den kritik, han en gang imellem bliver udsat for i Belgien. Læs det interview her.
Den 24-årige Andreas Skov Olsen har i denne sæson scoret syv mål i 17 ligakampe for Club Brugge.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Mexico – Ecuador
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
AVIS