Det er ikke kun i Superligaen, at der er lagt op til en decideret gyser af en sæsonafslutning.
Også i Belgien er situationen særdeles tilspidset med to spillerunder tilbage. Anderlecht og Club Brugge har begge 46 point og de to danskerklubber mødes søndag aften i en direkte duel om guldet.
Forud for kampen har der været fokus på Andreas Skov Olsen og Anders Dreyer, der har været to af de største profiler i den belgiske liga i denne sæson, med henholdsvis 14 og 18 ligamål.
– På hver deres måde er de spillere, der kan gøre en forskel for deres hold. Individuelt set synes jeg, at Skov Olsen er stærkere end Dreyer. Han er virkelig hurtig med bolden ved fødderne. Dreyer passer perfekt til Anderlechts fodboldfilosofi, han er bedst, når han kan lave hurtige kombinationer. Det er to intelligente fodboldspillere, der begge har et forrygende venstre ben, siger Morten Olsen til Het Nieuwsblad.
Den tidligere landstræner var for nyligt på besøg i Anderlecht, sammen med Kasper Hjulmand, og han er positivt imponeret over Anders Dreyers niveau i denne sæson.
– Jeg havde set ham i FC Midtjylland, men jeg havde aldrig forudset, at han ville få en sæson med 18 mål. Han er den bedste dansker i Anderlecht, og det siger noget, når det er et hold, der har Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg. Jeg synes, at Club Brugge er lidt for afhængige af Skov Olsen. Han har misset nogle kampe med skader, og så mister de meget kreativitet, lyder det fra Morten Olsen.
Kenneth Brylle, der spillede sammen med Morten Olsen i Anderlecht, er en stor beundrer af Andreas Skov Olsen.
– Jeg synes, at Skov Olsen er bedre end Dreyer. Han er en mere elegant spiller, især i de små rum. Og hans afslutninger… jeg synes, at den fart, Skov Olsen kan få i sine afslutninger, mens han er i løb, er fænomenal. Hvis man kigger udelukkende på det aspekt, synes jeg kun, at der findes én spiller i verden, der er bedre, og det er Lionel Messi, siger Kenneth Brylle til Het Nieuwsblad.
Kenneth Brylle peger afslutningsvist på, at Anders Dreyer arbejder hårdere for sit hold, mens Andreas Skov Olsen er en spiller, der er mere afhængig af, at tingene går hans vej, hvis han skal præstere optimalt.
Det er på søndag klokken 18.30, at Anderlecht og Club Brugge brager sammen.
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
MEDIE
Jonas Wind er i København
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
– Det har man nok aldrig set før
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
På rov i FC København
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Han erstatter Bo Henriksen
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
