Hylder dansk stjerne: Kun Messi er bedre

Ifølge tidligere dansk landsholdsspiller har Andreas Skov Olsen en spidskompetence, hvor danskeren kun overgås af Lionel Messi.



Det er ikke kun i Superligaen, at der er lagt op til en decideret gyser af en sæsonafslutning. 

Også i Belgien er situationen særdeles tilspidset med to spillerunder tilbage. Anderlecht og Club Brugge har begge 46 point og de to danskerklubber mødes søndag aften i en direkte duel om guldet. 

Forud for kampen har der været fokus på Andreas Skov Olsen og Anders Dreyer, der har været to af de største profiler i den belgiske liga i denne sæson, med henholdsvis 14 og 18 ligamål. 

– På hver deres måde er de spillere, der kan gøre en forskel for deres hold. Individuelt set synes jeg, at Skov Olsen er stærkere end Dreyer. Han er virkelig hurtig med bolden ved fødderne. Dreyer passer perfekt til Anderlechts fodboldfilosofi, han er bedst, når han kan lave hurtige kombinationer. Det er to intelligente fodboldspillere, der begge har et forrygende venstre ben, siger Morten Olsen til Het Nieuwsblad. 

Den tidligere landstræner var for nyligt på besøg i Anderlecht, sammen med Kasper Hjulmand, og han er positivt imponeret over Anders Dreyers niveau i denne sæson. 

– Jeg havde set ham i FC Midtjylland, men jeg havde aldrig forudset, at han ville få en sæson med 18 mål. Han er den bedste dansker i Anderlecht, og det siger noget, når det er et hold, der har Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg. Jeg synes, at Club Brugge er lidt for afhængige af Skov Olsen. Han har misset nogle kampe med skader, og så mister de meget kreativitet, lyder det fra Morten Olsen. 

Kenneth Brylle, der spillede sammen med Morten Olsen i Anderlecht, er en stor beundrer af Andreas Skov Olsen. 

– Jeg synes, at Skov Olsen er bedre end Dreyer. Han er en mere elegant spiller, især i de små rum. Og hans afslutninger… jeg synes, at den fart, Skov Olsen kan få i sine afslutninger, mens han er i løb, er fænomenal. Hvis man kigger udelukkende på det aspekt, synes jeg kun, at der findes én spiller i verden, der er bedre, og det er Lionel Messi, siger Kenneth Brylle til Het Nieuwsblad. 

Kenneth Brylle peger afslutningsvist på, at Anders Dreyer arbejder hårdere for sit hold, mens Andreas Skov Olsen er en spiller, der er mere afhængig af, at tingene går hans vej, hvis han skal præstere optimalt. 

Det er på søndag klokken 18.30, at Anderlecht og Club Brugge brager sammen.  





Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Eriksen og Kjær tager afsted

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Har talt med Ferguson om United-job

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Manchester United overvejer ham

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Her er Ajax-danskers millionløn

Rygter om AC Horsens-legende

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Vil have Jonas Wind til FC København

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne