Det er ikke kun i Superligaen, at der er lagt op til en decideret gyser af en sæsonafslutning.
Også i Belgien er situationen særdeles tilspidset med to spillerunder tilbage. Anderlecht og Club Brugge har begge 46 point og de to danskerklubber mødes søndag aften i en direkte duel om guldet.
Forud for kampen har der været fokus på Andreas Skov Olsen og Anders Dreyer, der har været to af de største profiler i den belgiske liga i denne sæson, med henholdsvis 14 og 18 ligamål.
– På hver deres måde er de spillere, der kan gøre en forskel for deres hold. Individuelt set synes jeg, at Skov Olsen er stærkere end Dreyer. Han er virkelig hurtig med bolden ved fødderne. Dreyer passer perfekt til Anderlechts fodboldfilosofi, han er bedst, når han kan lave hurtige kombinationer. Det er to intelligente fodboldspillere, der begge har et forrygende venstre ben, siger Morten Olsen til Het Nieuwsblad.
Den tidligere landstræner var for nyligt på besøg i Anderlecht, sammen med Kasper Hjulmand, og han er positivt imponeret over Anders Dreyers niveau i denne sæson.
– Jeg havde set ham i FC Midtjylland, men jeg havde aldrig forudset, at han ville få en sæson med 18 mål. Han er den bedste dansker i Anderlecht, og det siger noget, når det er et hold, der har Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg. Jeg synes, at Club Brugge er lidt for afhængige af Skov Olsen. Han har misset nogle kampe med skader, og så mister de meget kreativitet, lyder det fra Morten Olsen.
Kenneth Brylle, der spillede sammen med Morten Olsen i Anderlecht, er en stor beundrer af Andreas Skov Olsen.
– Jeg synes, at Skov Olsen er bedre end Dreyer. Han er en mere elegant spiller, især i de små rum. Og hans afslutninger… jeg synes, at den fart, Skov Olsen kan få i sine afslutninger, mens han er i løb, er fænomenal. Hvis man kigger udelukkende på det aspekt, synes jeg kun, at der findes én spiller i verden, der er bedre, og det er Lionel Messi, siger Kenneth Brylle til Het Nieuwsblad.
Kenneth Brylle peger afslutningsvist på, at Anders Dreyer arbejder hårdere for sit hold, mens Andreas Skov Olsen er en spiller, der er mere afhængig af, at tingene går hans vej, hvis han skal præstere optimalt.
Det er på søndag klokken 18.30, at Anderlecht og Club Brugge brager sammen.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem