Efter en længere skadespause vendte Kasper Dolberg søndag tilbage for Anderlecht, hvor den danske angriber scorede to gange i 2-0-sejren over Royal Antwerp.
Kasper Dolberg blev efter sejren hyldet for sine afslutningsevner i de belgiske medier, og også den tidligere belgiske angriber Patrick Goots omtaler nu Kasper Dolberg i særdeles positive vendinger.
– Hans første mål var et ægte angribermål. Og det andet… når jeg ser tilbage, så synes jeg, at Dolberg begynder at ligne Luc Nilis mere og mere. Siden Nilis har jeg i Belgien sjældent set en angriber med så fløjlsblød en boldomgang som Dolberg.
– Ved hans andet mål gjorde Alderweireld og Van den Bosch ikke meget galt efter min mening. Dolberg ramte den bold med meget finesse. Jeg kunne helt sikkert ikke have gjort det, men Luc Nilis kunne gøre det, lyder det, ifølge Gazet van Antwerpen, fra Patrick Goots.
Luc Nilis er en tidligere belgisk landsholdsangriber, der tilbage i halvfemserne scorede mål på samlebånd for først Anderlecht og senere PSV Eindhoven.
Ifølge den tidligere Anderlecht-profil Marc Degryse kan Kasper Dolbergs tid i Anderlecht dog lakke mod enden.
– Det var ikke tilfældigt, at to udenlandske scouts forlod tilskuerpladserne, da Dolberg blev udskiftet. De behøvede ikke at blive for at se hans afløser. Luiz Vazquez er på et andet niveau.
– Hvis Dolberg kan holde sig skadesfri og hvis han spiller godt i playoff-kampene, så tror jeg, at han igen vil være inde i billedet for sub-topklubberne i de store ligaer, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Marc Degryse.
Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 20 mål i alle turneringer for Anderlecht.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED