Jubler over Dolberg: Minder om legende

Kasper Dolberg bliver sammenlignet med tidligere belgisk bomber.



Efter en længere skadespause vendte Kasper Dolberg søndag tilbage for Anderlecht, hvor den danske angriber scorede to gange i 2-0-sejren over Royal Antwerp.

Kasper Dolberg blev efter sejren hyldet for sine afslutningsevner i de belgiske medier, og også den tidligere belgiske angriber Patrick Goots omtaler nu Kasper Dolberg i særdeles positive vendinger.

– Hans første mål var et ægte angribermål. Og det andet… når jeg ser tilbage, så synes jeg, at Dolberg begynder at ligne Luc Nilis mere og mere. Siden Nilis har jeg i Belgien sjældent set en angriber med så fløjlsblød en boldomgang som Dolberg.

– Ved hans andet mål gjorde Alderweireld og Van den Bosch ikke meget galt efter min mening. Dolberg ramte den bold med meget finesse. Jeg kunne helt sikkert ikke have gjort det, men Luc Nilis kunne gøre det, lyder det, ifølge Gazet van Antwerpen, fra Patrick Goots.

Luc Nilis er en tidligere belgisk landsholdsangriber, der tilbage i halvfemserne scorede mål på samlebånd for først Anderlecht og senere PSV Eindhoven.

Ifølge den tidligere Anderlecht-profil Marc Degryse kan Kasper Dolbergs tid i Anderlecht dog lakke mod enden.

– Det var ikke tilfældigt, at to udenlandske scouts forlod tilskuerpladserne, da Dolberg blev udskiftet. De behøvede ikke at blive for at se hans afløser. Luiz Vazquez er på et andet niveau.

– Hvis Dolberg kan holde sig skadesfri og hvis han spiller godt i playoff-kampene, så tror jeg, at han igen vil være inde i billedet for sub-topklubberne i de store ligaer, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Marc Degryse.

Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 20 mål i alle turneringer for Anderlecht.





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Transferbombe i Real Madrid?

FC København – Randers FC

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Ny offensiv transfer i FCN?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Fortsætter vild målform



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Manchester City vinder FA Cup