Jubler over Dolberg: Minder om legende

Kasper Dolberg bliver sammenlignet med tidligere belgisk bomber.



Efter en længere skadespause vendte Kasper Dolberg søndag tilbage for Anderlecht, hvor den danske angriber scorede to gange i 2-0-sejren over Royal Antwerp.

Kasper Dolberg blev efter sejren hyldet for sine afslutningsevner i de belgiske medier, og også den tidligere belgiske angriber Patrick Goots omtaler nu Kasper Dolberg i særdeles positive vendinger.

– Hans første mål var et ægte angribermål. Og det andet… når jeg ser tilbage, så synes jeg, at Dolberg begynder at ligne Luc Nilis mere og mere. Siden Nilis har jeg i Belgien sjældent set en angriber med så fløjlsblød en boldomgang som Dolberg.

– Ved hans andet mål gjorde Alderweireld og Van den Bosch ikke meget galt efter min mening. Dolberg ramte den bold med meget finesse. Jeg kunne helt sikkert ikke have gjort det, men Luc Nilis kunne gøre det, lyder det, ifølge Gazet van Antwerpen, fra Patrick Goots.

Luc Nilis er en tidligere belgisk landsholdsangriber, der tilbage i halvfemserne scorede mål på samlebånd for først Anderlecht og senere PSV Eindhoven.

Ifølge den tidligere Anderlecht-profil Marc Degryse kan Kasper Dolbergs tid i Anderlecht dog lakke mod enden.

– Det var ikke tilfældigt, at to udenlandske scouts forlod tilskuerpladserne, da Dolberg blev udskiftet. De behøvede ikke at blive for at se hans afløser. Luiz Vazquez er på et andet niveau.

– Hvis Dolberg kan holde sig skadesfri og hvis han spiller godt i playoff-kampene, så tror jeg, at han igen vil være inde i billedet for sub-topklubberne i de store ligaer, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Marc Degryse.

Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 20 mål i alle turneringer for Anderlecht.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny kontrakt før VM-åbner

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

De vil have Victor Nelsson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav