Efter en længere skadespause vendte Kasper Dolberg søndag tilbage for Anderlecht, hvor den danske angriber scorede to gange i 2-0-sejren over Royal Antwerp.
Kasper Dolberg blev efter sejren hyldet for sine afslutningsevner i de belgiske medier, og også den tidligere belgiske angriber Patrick Goots omtaler nu Kasper Dolberg i særdeles positive vendinger.
– Hans første mål var et ægte angribermål. Og det andet… når jeg ser tilbage, så synes jeg, at Dolberg begynder at ligne Luc Nilis mere og mere. Siden Nilis har jeg i Belgien sjældent set en angriber med så fløjlsblød en boldomgang som Dolberg.
– Ved hans andet mål gjorde Alderweireld og Van den Bosch ikke meget galt efter min mening. Dolberg ramte den bold med meget finesse. Jeg kunne helt sikkert ikke have gjort det, men Luc Nilis kunne gøre det, lyder det, ifølge Gazet van Antwerpen, fra Patrick Goots.
Luc Nilis er en tidligere belgisk landsholdsangriber, der tilbage i halvfemserne scorede mål på samlebånd for først Anderlecht og senere PSV Eindhoven.
Ifølge den tidligere Anderlecht-profil Marc Degryse kan Kasper Dolbergs tid i Anderlecht dog lakke mod enden.
– Det var ikke tilfældigt, at to udenlandske scouts forlod tilskuerpladserne, da Dolberg blev udskiftet. De behøvede ikke at blive for at se hans afløser. Luiz Vazquez er på et andet niveau.
– Hvis Dolberg kan holde sig skadesfri og hvis han spiller godt i playoff-kampene, så tror jeg, at han igen vil være inde i billedet for sub-topklubberne i de store ligaer, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Marc Degryse.
Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 20 mål i alle turneringer for Anderlecht.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid