Det var en VM-keeper, som FC København i efteråret 2022 hentede ind, da Kamil Grabara var blevet skadet.
Men australske Mathew Ryan endte med kun at spille seks kampe for FC København i Superligaen, da den polske keeper kom retur og hurtigt generobrede pladsen i FCK-målet.
Siden skiftede den 31-årige australier til hollandske AZ Alkmaar, mens Kamil Grabara altså fortsatte i FCK og først til sommer rykker til Tyskland og Wolfsburg.
De to rivaler endte i øvrigt i ordkrig i pressen både under og efter VM-slutrunden – det kan du læse mere om her – men begge kan glæde sig over, at det siden balladen er gået rigtig godt.
Kamil Grabaras succes kender de fleste i Danmark, og der er fra det hollandske også stor ros til målmand Mathew Ryan.
Det er ESPN i Holland, der fortæller, at Mathew Ryan lige nu er den næstbedste keeper målt på redningsprocent i den hollandske Eredivisie.
– Han så måske ikke altid godt ud i Conference League mod Zrinsjki (AZ tabte 3-4, red.) i sidste uge, men i Eredivisie er Mathew Ryan startet sæsonen rigtig godt.
– AZ hentede den 31-årige målmand i FC København i vinter, og i denne sæson har han tre clean sheets (i seks kampe) og en redningsprocent på 84,9 på de 19 skud på mål, skriver ESPN.
Kun PSV-målmand Walter Benitez har en bedre redningsprocent end Ryan med en redningsprocent på 88,9 procent.
Benitez og PSV topper rækken med 18 point efter de første seks runder. Benitez har bare lukket et enkelt mål ind.
AZ Alkmaar er nummer to med 16 point. Ryan har lukket tre mål ind.
Mathew Ryan endte med at forlade FC København, da han havde tabt kampen om pladsen i målet hos FCK. Det blev altså kun til et halvt års tid i den danske klub for den tidligere Premier League-keeper.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE