Kæmpe ros til Grabara-rival: Han er startet godt

Tidligere FC København-keeper er blevet en profil i det hollandske.



Det var en VM-keeper, som FC København i efteråret 2022 hentede ind, da Kamil Grabara var blevet skadet.

Men australske Mathew Ryan endte med kun at spille seks kampe for FC København i Superligaen, da den polske keeper kom retur og hurtigt generobrede pladsen i FCK-målet.

Siden skiftede den 31-årige australier til hollandske AZ Alkmaar, mens Kamil Grabara altså fortsatte i FCK og først til sommer rykker til Tyskland og Wolfsburg.

De to rivaler endte i øvrigt i ordkrig i pressen både under og efter VM-slutrunden – det kan du læse mere om her – men begge kan glæde sig over, at det siden balladen er gået rigtig godt.

Kamil Grabaras succes kender de fleste i Danmark, og der er fra det hollandske også stor ros til målmand Mathew Ryan.

Det er ESPN i Holland, der fortæller, at Mathew Ryan lige nu er den næstbedste keeper målt på redningsprocent i den hollandske Eredivisie.

– Han så måske ikke altid godt ud i Conference League mod Zrinsjki (AZ tabte 3-4, red.) i sidste uge, men i Eredivisie er Mathew Ryan startet sæsonen rigtig godt.

– AZ hentede den 31-årige målmand i FC København i vinter, og i denne sæson har han tre clean sheets (i seks kampe) og en redningsprocent på 84,9 på de 19 skud på mål, skriver ESPN.

Kun PSV-målmand Walter Benitez har en bedre redningsprocent end Ryan med en redningsprocent på 88,9 procent.

Benitez og PSV topper rækken med 18 point efter de første seks runder. Benitez har bare lukket et enkelt mål ind.

AZ Alkmaar er nummer to med 16 point. Ryan har lukket tre mål ind.

Mathew Ryan endte med at forlade FC København, da han havde tabt kampen om pladsen i målet hos FCK. Det blev altså kun til et halvt års tid i den danske klub for den tidligere Premier League-keeper.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Klar for FC København

‘Spanien var det bedste hold’

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse