Kæmpe ros til Grabara-rival: Han er startet godt

Tidligere FC København-keeper er blevet en profil i det hollandske.



Det var en VM-keeper, som FC København i efteråret 2022 hentede ind, da Kamil Grabara var blevet skadet.

Men australske Mathew Ryan endte med kun at spille seks kampe for FC København i Superligaen, da den polske keeper kom retur og hurtigt generobrede pladsen i FCK-målet.

Siden skiftede den 31-årige australier til hollandske AZ Alkmaar, mens Kamil Grabara altså fortsatte i FCK og først til sommer rykker til Tyskland og Wolfsburg.

De to rivaler endte i øvrigt i ordkrig i pressen både under og efter VM-slutrunden – det kan du læse mere om her – men begge kan glæde sig over, at det siden balladen er gået rigtig godt.

Kamil Grabaras succes kender de fleste i Danmark, og der er fra det hollandske også stor ros til målmand Mathew Ryan.

Det er ESPN i Holland, der fortæller, at Mathew Ryan lige nu er den næstbedste keeper målt på redningsprocent i den hollandske Eredivisie.

– Han så måske ikke altid godt ud i Conference League mod Zrinsjki (AZ tabte 3-4, red.) i sidste uge, men i Eredivisie er Mathew Ryan startet sæsonen rigtig godt.

– AZ hentede den 31-årige målmand i FC København i vinter, og i denne sæson har han tre clean sheets (i seks kampe) og en redningsprocent på 84,9 på de 19 skud på mål, skriver ESPN.

Kun PSV-målmand Walter Benitez har en bedre redningsprocent end Ryan med en redningsprocent på 88,9 procent.

Benitez og PSV topper rækken med 18 point efter de første seks runder. Benitez har bare lukket et enkelt mål ind.

AZ Alkmaar er nummer to med 16 point. Ryan har lukket tre mål ind.

Mathew Ryan endte med at forlade FC København, da han havde tabt kampen om pladsen i målet hos FCK. Det blev altså kun til et halvt års tid i den danske klub for den tidligere Premier League-keeper.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Teaser for ny AGF-aftale

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Så er det officielt

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

– Niels Frederiksen er en legende!

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…