Kæmpe ros til Grabara-rival: Han er startet godt

Tidligere FC København-keeper er blevet en profil i det hollandske.



Det var en VM-keeper, som FC København i efteråret 2022 hentede ind, da Kamil Grabara var blevet skadet.

Men australske Mathew Ryan endte med kun at spille seks kampe for FC København i Superligaen, da den polske keeper kom retur og hurtigt generobrede pladsen i FCK-målet.

Siden skiftede den 31-årige australier til hollandske AZ Alkmaar, mens Kamil Grabara altså fortsatte i FCK og først til sommer rykker til Tyskland og Wolfsburg.

De to rivaler endte i øvrigt i ordkrig i pressen både under og efter VM-slutrunden – det kan du læse mere om her – men begge kan glæde sig over, at det siden balladen er gået rigtig godt.

Kamil Grabaras succes kender de fleste i Danmark, og der er fra det hollandske også stor ros til målmand Mathew Ryan.

Det er ESPN i Holland, der fortæller, at Mathew Ryan lige nu er den næstbedste keeper målt på redningsprocent i den hollandske Eredivisie.

– Han så måske ikke altid godt ud i Conference League mod Zrinsjki (AZ tabte 3-4, red.) i sidste uge, men i Eredivisie er Mathew Ryan startet sæsonen rigtig godt.

– AZ hentede den 31-årige målmand i FC København i vinter, og i denne sæson har han tre clean sheets (i seks kampe) og en redningsprocent på 84,9 på de 19 skud på mål, skriver ESPN.

Kun PSV-målmand Walter Benitez har en bedre redningsprocent end Ryan med en redningsprocent på 88,9 procent.

Benitez og PSV topper rækken med 18 point efter de første seks runder. Benitez har bare lukket et enkelt mål ind.

AZ Alkmaar er nummer to med 16 point. Ryan har lukket tre mål ind.

Mathew Ryan endte med at forlade FC København, da han havde tabt kampen om pladsen i målet hos FCK. Det blev altså kun til et halvt års tid i den danske klub for den tidligere Premier League-keeper.





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Derfor fyrer vi Thomasberg

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Til lægetjek i Superliga-klub

Skotland – Brasilien

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

VM i tal: Så vildt har det været

Ny bejler til dansk guldfugl

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chokskifte på vej?

FC Midtjylland forlænger med stort talent