Kæmpe ros til Grabara-rival: Han er startet godt

Tidligere FC København-keeper er blevet en profil i det hollandske.



Det var en VM-keeper, som FC København i efteråret 2022 hentede ind, da Kamil Grabara var blevet skadet.

Men australske Mathew Ryan endte med kun at spille seks kampe for FC København i Superligaen, da den polske keeper kom retur og hurtigt generobrede pladsen i FCK-målet.

Siden skiftede den 31-årige australier til hollandske AZ Alkmaar, mens Kamil Grabara altså fortsatte i FCK og først til sommer rykker til Tyskland og Wolfsburg.

De to rivaler endte i øvrigt i ordkrig i pressen både under og efter VM-slutrunden – det kan du læse mere om her – men begge kan glæde sig over, at det siden balladen er gået rigtig godt.

Kamil Grabaras succes kender de fleste i Danmark, og der er fra det hollandske også stor ros til målmand Mathew Ryan.

Det er ESPN i Holland, der fortæller, at Mathew Ryan lige nu er den næstbedste keeper målt på redningsprocent i den hollandske Eredivisie.

– Han så måske ikke altid godt ud i Conference League mod Zrinsjki (AZ tabte 3-4, red.) i sidste uge, men i Eredivisie er Mathew Ryan startet sæsonen rigtig godt.

– AZ hentede den 31-årige målmand i FC København i vinter, og i denne sæson har han tre clean sheets (i seks kampe) og en redningsprocent på 84,9 på de 19 skud på mål, skriver ESPN.

Kun PSV-målmand Walter Benitez har en bedre redningsprocent end Ryan med en redningsprocent på 88,9 procent.

Benitez og PSV topper rækken med 18 point efter de første seks runder. Benitez har bare lukket et enkelt mål ind.

AZ Alkmaar er nummer to med 16 point. Ryan har lukket tre mål ind.

Mathew Ryan endte med at forlade FC København, da han havde tabt kampen om pladsen i målet hos FCK. Det blev altså kun til et halvt års tid i den danske klub for den tidligere Premier League-keeper.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Snød FC København for keeper

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Nu er der nyt om Mads Roerslev



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Smadrer transferrekord

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Spanien har et ekstra øje på Messi