Det var en VM-keeper, som FC København i efteråret 2022 hentede ind, da Kamil Grabara var blevet skadet.
Men australske Mathew Ryan endte med kun at spille seks kampe for FC København i Superligaen, da den polske keeper kom retur og hurtigt generobrede pladsen i FCK-målet.
Siden skiftede den 31-årige australier til hollandske AZ Alkmaar, mens Kamil Grabara altså fortsatte i FCK og først til sommer rykker til Tyskland og Wolfsburg.
De to rivaler endte i øvrigt i ordkrig i pressen både under og efter VM-slutrunden – det kan du læse mere om her – men begge kan glæde sig over, at det siden balladen er gået rigtig godt.
Kamil Grabaras succes kender de fleste i Danmark, og der er fra det hollandske også stor ros til målmand Mathew Ryan.
Det er ESPN i Holland, der fortæller, at Mathew Ryan lige nu er den næstbedste keeper målt på redningsprocent i den hollandske Eredivisie.
– Han så måske ikke altid godt ud i Conference League mod Zrinsjki (AZ tabte 3-4, red.) i sidste uge, men i Eredivisie er Mathew Ryan startet sæsonen rigtig godt.
– AZ hentede den 31-årige målmand i FC København i vinter, og i denne sæson har han tre clean sheets (i seks kampe) og en redningsprocent på 84,9 på de 19 skud på mål, skriver ESPN.
Kun PSV-målmand Walter Benitez har en bedre redningsprocent end Ryan med en redningsprocent på 88,9 procent.
Benitez og PSV topper rækken med 18 point efter de første seks runder. Benitez har bare lukket et enkelt mål ind.
AZ Alkmaar er nummer to med 16 point. Ryan har lukket tre mål ind.
Mathew Ryan endte med at forlade FC København, da han havde tabt kampen om pladsen i målet hos FCK. Det blev altså kun til et halvt års tid i den danske klub for den tidligere Premier League-keeper.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Liam Rosenior tager til Paris
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED