Den sportslige ledelse i Club Brugge træder ind i det nye år med ekstra sved på panden.
De har nemlig spændt sig selv hårdt for, da de for få dage siden valgte at fyre chefræner, Carl Hoefkens, og derfor skal de nu på trænerjagt, inden spillere og stab møder ind igen til januar.
Spekulationerne omkring Club Brugges næste træner har allerede været mange, og onsdag kom det så frem, at Kasper Hjulmand havde afvist muligheden.
– Han var højt oppe på deres liste, og de talte med ham et par gange, men han ville ikke, så han er ikke længere en mulighed. Jeg har også hørt, at han gerne vil fortsætte frem til den anden side af EM. Jeg ved ikke, om han var helt i toppen af deres liste, men han var helt sikkert blandt deres to til tre topfavoritter, siger Tomas Taecke, der dækker Club Brugge tæt for Het Laatste Nieuws, til Tipsbladet.
50-årige Kasper Hjulmand er på kontrakt hos DBU frem til efter EM-slutrunden i 2024 i Tyskland. Efter det skuffende VM i Qatar åbnede han selv op for, at samarbejdet allerede kunne slutte nu.
Det bliver altså ikke Club Brugge, der sætter en stopper for, at Kasper Hjulmand fortsat står i spidsen for det danske herrelandshold. Måske bliver det næste gang, for de belgiske mestre har generelt et godt øje til den danske chef.
– Hans navn er der altid. Den almene fodboldfan kender ikke rigtig Kasper Hjulmand. De kender ham som fodboldtræner, for hver gang Brugge leder efter en ny træner, så er hans navn iblandt. Club Brugge elsker hans måde at arbejde på, og de taler også med ham, men det sker ikke denne gang, siger Tomas Taecke til Tipsbladet.
Jess Thorup har belgisk medie også peget på som en kandidat, men det vurderer Tomas Taecke som højst usandsynligt. Tilgengæld er Steven Gerrard blevet nævnt, hvilket du kan læse mere om her.
Club Brugge har danske Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen på holdkortet, mens man også hentede Raphael Onyedika i FC Midtjylland i sommer.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED