Han indledte seniorkarrieren i Ajax, og i den hollandske storklub er man varm på idéen om at hente Christian Eriksen tilbage.
Den danske landsholdsstjerne var også et emne i Ajax denne sommer, lyder det nu fra Amsterdam-klubbens tekniske direktør, Alex Kroes.
– Han var på listen, helt sikkert. Sådan kan man sige det. Den lange liste. Han er en af klubbens drenge, og han har masser af erfaring og rutine. God fodboldspiller. Men i sidste ende var vi ikke i stand til at skabe plads nok, på grund af en masse andre omstændigheder, siger Alex Kroes til Ajax Showtime.
Alex Kroes vil ikke lukke døren for, at Christian Eriksen kan rykke til Amsterdam på et senere tidspunkt.
– Måske en dag, siger Ajax-bossen.
The Athletic skrev i sidste uge, at Ajax har gjort det klart, at de ikke har haft økonomien til at hente Christian Eriksen.
Christian Eriksens agent udtalte sig for et par dage siden om den danske stjernespillers beslutning om at blive i Manchester United. Det kan du læse om her.
Kamaldeen-transfer på vippen
I disse timer bider man desuden negle i Ajax, fordi der er tvivl om, hvorvidt Fifa vil godkende Kamaldeen Sulemanas skifte fra Southampton til Ajax.
– Jeg er meget spændt, må jeg sige. Vi har sendt et brev til Fifa, for at høre deres beslutning. Jeg håber, at de svarer meget snart, siger Alex Kroes.
Transfervinduets sidste dag var en hektisk omgang i Ajax, lyder det fra klubbossen.
– Vi vidste, at hvis vi skulle sælge Stevie (Bergwijn, red.), så ville vi gerne have en afløser klar. Vi havde vores liste. Men der foregik mange ting på det tidspunkt. Vi ønskede at kontakte spilleren og hans agent, men klubben arbejdede også på flere fronter.
– Stevies agent var nødt til at komme herover for at organisere en række ting. Så der foregik en masse ting. Til sidst havde vi det hele organiseret med Sulemana. Papirarbejdet skulle klares hurtigt, men vi fik det gjort. Og vi uploadede det hele i systemet, siger Alex Kroes.
I øjeblikket er Fifa ved at nå frem til en beslutning om, hvorvidt Ajax uploadede dokumenterne for den tidligere Superliga-stjerne inden deadlinen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Danske klubber scorer millioner på VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
MEDIE
Monsterbud på vej
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte