Klubboss erkender Eriksen-interesse: På listen

Alex Kroes, der er teknisk direktør i Ajax, har nu kommenteret den hollandske storklubs interesse i Christian Eriksen, der endte med at blive i Manchester United denne sommer.



Han indledte seniorkarrieren i Ajax, og i den hollandske storklub er man varm på idéen om at hente Christian Eriksen tilbage. 

Den danske landsholdsstjerne var også et emne i Ajax denne sommer, lyder det nu fra Amsterdam-klubbens tekniske direktør, Alex Kroes. 

– Han var på listen, helt sikkert. Sådan kan man sige det. Den lange liste. Han er en af klubbens drenge, og han har masser af erfaring og rutine. God fodboldspiller. Men i sidste ende var vi ikke i stand til at skabe plads nok, på grund af en masse andre omstændigheder, siger Alex Kroes til Ajax Showtime. 

Alex Kroes vil ikke lukke døren for, at Christian Eriksen kan rykke til Amsterdam på et senere tidspunkt. 

– Måske en dag, siger Ajax-bossen. 

The Athletic skrev i sidste uge, at Ajax har gjort det klart, at de ikke har haft økonomien til at hente Christian Eriksen. 

Christian Eriksens agent udtalte sig for et par dage siden om den danske stjernespillers beslutning om at blive i Manchester United. Det kan du læse om her

Kamaldeen-transfer på vippen
I disse timer bider man desuden negle i Ajax, fordi der er tvivl om, hvorvidt Fifa vil godkende Kamaldeen Sulemanas skifte fra Southampton til Ajax. 

– Jeg er meget spændt, må jeg sige. Vi har sendt et brev til Fifa, for at høre deres beslutning. Jeg håber, at de svarer meget snart, siger Alex Kroes. 

Transfervinduets sidste dag var en hektisk omgang i Ajax, lyder det fra klubbossen.  

– Vi vidste, at hvis vi skulle sælge Stevie (Bergwijn, red.), så ville vi gerne have en afløser klar. Vi havde vores liste. Men der foregik mange ting på det tidspunkt. Vi ønskede at kontakte spilleren og hans agent, men klubben arbejdede også på flere fronter.

– Stevies agent var nødt til at komme herover for at organisere en række ting. Så der foregik en masse ting. Til sidst havde vi det hele organiseret med Sulemana. Papirarbejdet skulle klares hurtigt, men vi fik det gjort. Og vi uploadede det hele i systemet, siger Alex Kroes. 

I øjeblikket er Fifa ved at nå frem til en beslutning om, hvorvidt Ajax uploadede dokumenterne for den tidligere Superliga-stjerne inden deadlinen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Eksperter raser: Hvad med Messi?




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Colombia – Ghana

Afviser monsterbud på Simsir

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



LIVE

TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

Her kan man se La Liga fremover



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Rooney: Her er Englands store problem

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Steve Cooper med stor beslutning

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

PL-træner blev fyret over E-mail

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog