Klubboss erkender Eriksen-interesse: På listen

Alex Kroes, der er teknisk direktør i Ajax, har nu kommenteret den hollandske storklubs interesse i Christian Eriksen, der endte med at blive i Manchester United denne sommer.



Han indledte seniorkarrieren i Ajax, og i den hollandske storklub er man varm på idéen om at hente Christian Eriksen tilbage. 

Den danske landsholdsstjerne var også et emne i Ajax denne sommer, lyder det nu fra Amsterdam-klubbens tekniske direktør, Alex Kroes. 

– Han var på listen, helt sikkert. Sådan kan man sige det. Den lange liste. Han er en af klubbens drenge, og han har masser af erfaring og rutine. God fodboldspiller. Men i sidste ende var vi ikke i stand til at skabe plads nok, på grund af en masse andre omstændigheder, siger Alex Kroes til Ajax Showtime. 

Alex Kroes vil ikke lukke døren for, at Christian Eriksen kan rykke til Amsterdam på et senere tidspunkt. 

– Måske en dag, siger Ajax-bossen. 

The Athletic skrev i sidste uge, at Ajax har gjort det klart, at de ikke har haft økonomien til at hente Christian Eriksen. 

Christian Eriksens agent udtalte sig for et par dage siden om den danske stjernespillers beslutning om at blive i Manchester United. Det kan du læse om her

Kamaldeen-transfer på vippen
I disse timer bider man desuden negle i Ajax, fordi der er tvivl om, hvorvidt Fifa vil godkende Kamaldeen Sulemanas skifte fra Southampton til Ajax. 

– Jeg er meget spændt, må jeg sige. Vi har sendt et brev til Fifa, for at høre deres beslutning. Jeg håber, at de svarer meget snart, siger Alex Kroes. 

Transfervinduets sidste dag var en hektisk omgang i Ajax, lyder det fra klubbossen.  

– Vi vidste, at hvis vi skulle sælge Stevie (Bergwijn, red.), så ville vi gerne have en afløser klar. Vi havde vores liste. Men der foregik mange ting på det tidspunkt. Vi ønskede at kontakte spilleren og hans agent, men klubben arbejdede også på flere fronter.

– Stevies agent var nødt til at komme herover for at organisere en række ting. Så der foregik en masse ting. Til sidst havde vi det hele organiseret med Sulemana. Papirarbejdet skulle klares hurtigt, men vi fik det gjort. Og vi uploadede det hele i systemet, siger Alex Kroes. 

I øjeblikket er Fifa ved at nå frem til en beslutning om, hvorvidt Ajax uploadede dokumenterne for den tidligere Superliga-stjerne inden deadlinen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Brøndby melder duo færdig og teaser

Spottet i København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Belgien – Egypten

Holland – Japan

AGF køber ham

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Spanien – Kap Verde

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning