Han indledte seniorkarrieren i Ajax, og i den hollandske storklub er man varm på idéen om at hente Christian Eriksen tilbage.
Den danske landsholdsstjerne var også et emne i Ajax denne sommer, lyder det nu fra Amsterdam-klubbens tekniske direktør, Alex Kroes.
– Han var på listen, helt sikkert. Sådan kan man sige det. Den lange liste. Han er en af klubbens drenge, og han har masser af erfaring og rutine. God fodboldspiller. Men i sidste ende var vi ikke i stand til at skabe plads nok, på grund af en masse andre omstændigheder, siger Alex Kroes til Ajax Showtime.
Alex Kroes vil ikke lukke døren for, at Christian Eriksen kan rykke til Amsterdam på et senere tidspunkt.
– Måske en dag, siger Ajax-bossen.
The Athletic skrev i sidste uge, at Ajax har gjort det klart, at de ikke har haft økonomien til at hente Christian Eriksen.
Christian Eriksens agent udtalte sig for et par dage siden om den danske stjernespillers beslutning om at blive i Manchester United. Det kan du læse om her.
Kamaldeen-transfer på vippen
I disse timer bider man desuden negle i Ajax, fordi der er tvivl om, hvorvidt Fifa vil godkende Kamaldeen Sulemanas skifte fra Southampton til Ajax.
– Jeg er meget spændt, må jeg sige. Vi har sendt et brev til Fifa, for at høre deres beslutning. Jeg håber, at de svarer meget snart, siger Alex Kroes.
Transfervinduets sidste dag var en hektisk omgang i Ajax, lyder det fra klubbossen.
– Vi vidste, at hvis vi skulle sælge Stevie (Bergwijn, red.), så ville vi gerne have en afløser klar. Vi havde vores liste. Men der foregik mange ting på det tidspunkt. Vi ønskede at kontakte spilleren og hans agent, men klubben arbejdede også på flere fronter.
– Stevies agent var nødt til at komme herover for at organisere en række ting. Så der foregik en masse ting. Til sidst havde vi det hele organiseret med Sulemana. Papirarbejdet skulle klares hurtigt, men vi fik det gjort. Og vi uploadede det hele i systemet, siger Alex Kroes.
I øjeblikket er Fifa ved at nå frem til en beslutning om, hvorvidt Ajax uploadede dokumenterne for den tidligere Superliga-stjerne inden deadlinen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED