Klubboss erkender Eriksen-interesse: På listen

Alex Kroes, der er teknisk direktør i Ajax, har nu kommenteret den hollandske storklubs interesse i Christian Eriksen, der endte med at blive i Manchester United denne sommer.



Han indledte seniorkarrieren i Ajax, og i den hollandske storklub er man varm på idéen om at hente Christian Eriksen tilbage. 

Den danske landsholdsstjerne var også et emne i Ajax denne sommer, lyder det nu fra Amsterdam-klubbens tekniske direktør, Alex Kroes. 

– Han var på listen, helt sikkert. Sådan kan man sige det. Den lange liste. Han er en af klubbens drenge, og han har masser af erfaring og rutine. God fodboldspiller. Men i sidste ende var vi ikke i stand til at skabe plads nok, på grund af en masse andre omstændigheder, siger Alex Kroes til Ajax Showtime. 

Alex Kroes vil ikke lukke døren for, at Christian Eriksen kan rykke til Amsterdam på et senere tidspunkt. 

– Måske en dag, siger Ajax-bossen. 

The Athletic skrev i sidste uge, at Ajax har gjort det klart, at de ikke har haft økonomien til at hente Christian Eriksen. 

Christian Eriksens agent udtalte sig for et par dage siden om den danske stjernespillers beslutning om at blive i Manchester United. Det kan du læse om her

Kamaldeen-transfer på vippen
I disse timer bider man desuden negle i Ajax, fordi der er tvivl om, hvorvidt Fifa vil godkende Kamaldeen Sulemanas skifte fra Southampton til Ajax. 

– Jeg er meget spændt, må jeg sige. Vi har sendt et brev til Fifa, for at høre deres beslutning. Jeg håber, at de svarer meget snart, siger Alex Kroes. 

Transfervinduets sidste dag var en hektisk omgang i Ajax, lyder det fra klubbossen.  

– Vi vidste, at hvis vi skulle sælge Stevie (Bergwijn, red.), så ville vi gerne have en afløser klar. Vi havde vores liste. Men der foregik mange ting på det tidspunkt. Vi ønskede at kontakte spilleren og hans agent, men klubben arbejdede også på flere fronter.

– Stevies agent var nødt til at komme herover for at organisere en række ting. Så der foregik en masse ting. Til sidst havde vi det hele organiseret med Sulemana. Papirarbejdet skulle klares hurtigt, men vi fik det gjort. Og vi uploadede det hele i systemet, siger Alex Kroes. 

I øjeblikket er Fifa ved at nå frem til en beslutning om, hvorvidt Ajax uploadede dokumenterne for den tidligere Superliga-stjerne inden deadlinen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





TransferLIVE: Arsenal tæt på salg til 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-direktør får job i West Ham

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Canada – Marokko

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Mexico – England

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir