Daramy og Gaaei svinet til: Legender forsvarer dem

Mohamed Daramy og Anton Gaeei har haft det svært i Ajax, men det er ikke de to unge danskeres skyld, vurderer to af Danmarks største fodboldnavne nogensinde i interview med Tipsbladet.



Mohamaed Daramy blev kørt midtover og hurtigt kaldt et flop i Ajax, efter han skiftede til klubben i 2021.

Og da Anton Gaaei rykkede til Ajax sidste sommer, mens klubben sportsligt og ledelsesmæssigt stod i flammer under den tyske sportsdirektør Sven Mislintat efter flere udfordrende år, fik den unge dansker efter kort tid en del af skylden for problemerne, blandt andet i forbindelse med et hjemmebane-nederlag til rivalen Feyenoord på 0-4.

– De kunne godt have været mere direkte og sagt: ‘han er bedre end dig, så derfor er det ham, der spiller’.

228903

Mohamed Daramy spiller nu for Reims i Ligue 1.

– Det var falsk, synes jeg. Det er, hvad det er, og det kan ske. Sådan er fodboldverdenen, sagde Mohamed Daramy i et eksklusivt interview med Tipsbladet i sidste uge.

Læs hele interviewet her

Danske legender forsvarer Gaaei og Daramy
To af de danskere, der kender Ajax bedst, er klubbens tidligere cheftræner Morten Olsen og klubbens tidligere spillerprofil Frank Arnesen.

Olsen og Arnesen har fulgt Ajax' problemer og debatten om blandt andet de danske spillere, og de finder det ikke rimeligt, at Mohamed Daramy og Anton Gaaei gøres til syndebukke for problemer, der efter de to erfarne fodboldlederes vurdering er klubledelsens ansvar.

– Det er svært for enhver ung spiller, også selvom vi i Danmark og i mange andre lande har en stærk talentudvikling. Når den type unge spillere kommer til klubben, er det jo ikke dem, der skal ind og styre kampene. De skal så at sige være påhæng ved at siden af stærke profiler, og så skal de langsomt spilles ind og mærke tilliden fra trænerne og tilskuerne. Så de kom til Ajax på et uheldigt tidspunkt, siger Morten Olsen til Tipsbladet.

– De [Daramy og Gaaei] kommer jo i klemme. Det sker jo nogle gange, når timingen ikke er den rigtige. Det er unge spillere, der kommer til en klub, hvor der er kaos. Og det er aldrig godt for unge spillere, der skal til at lære faget som professionelle fodboldspillere at kende, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.

228903

Frank Arnesen sidder i PSV's oversigtsråd i dag og følger hollandsk fodbold meget tæt.

Efter Frank Arnesens mening har Ajax haft svært ved at finde den rette kurs i årene efter de flotte Champions League-præstationer og mesterskaber, en periode hvor Ajax efter årevis med fremragende handler på spillermarkedet hentede dyre, erfarne spillere, der ikke slog til.

– Ajax kommer altid igen, fordi de har en masse penge. Men det gik galt på et tidpunkt, og jeg tror, de undervurderede situationen, da Marc Overmars måtte stoppe. De satte Edwin van der Sar til at være både administrende direktør og sportschef, og det kan ét menneske ikke klare alene. Så røg Erik ten Hag til Manchester United, og de havde ikke afløserne klar, siger Frank Arnesen.

– De hentede Sven Mislintat ind, men den opgave var han ikke voksen. De havde mistet for mange spillere med Ajax-DNA, spiller der ved, hvad det vil sige at give sig hver eneste dag til træning og i kampene. Det er også for meget at købe 11-12 spillere på én kamp. Nu begynder de forfra, og den øvelse er Ajax ikke dårlig til, siger Frank Arnesen.

Ajax' model under pres
Morten Olsen mener generelt, Ajax' model med at hente nogle af verdens bedste unge spillere som supplement til arbejdet i egen talentudviklingen er presset.

Og så bliver spillere som Daramy, Gaaei og andre unge hentet ind vurderet meget hårdt i den hollandske opinion og blandt fansene.

228903

Morten Olsen var cheftræner for Ajax i 1997-1998.

– Man skal vide, at Ajax er et meget svært sted. Der kommer 50.000 tilskuere hver gang, og det er ikke nok at vinde med 2-0 eller 3-0. Det handler endnu mere om måden, man vinder på, siger Morten Olsen.

– De har været dygtige til at sælge spillere dyrt, men i de seneste år har de fat i de forkerte. Jeg så dem i en træningskamp i Bruxelles i august mod Anderlecht, hvor de tabte 0-3 med en ny cheftræner og mange nye spillere. Og jeg må sige, at det ikke var et Ajax-hold, som jeg kender det, siger Morten Olsen.

– Ajax' talenter plejer at have et meget højt niveau. Men man kan mærke, Ajax får hård konkurrence i scoutingen, fordi så mange klubber i dag er blevet dygtigere til at holde øje med og spotte spillere. Den fordel, Ajax tidligere havde, har de ikke længere.

Læs også Tipsbladets interview med Mohamed Daramy om interessen fra Premier League her.

Fotos: Imago 





LIVE

TransferLIVE: Færdig

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Kontant transfermelding fra FCK

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Ingen kontakt med AGF

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

– Et kanon sted for ham

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

LIVE: FCK taber i Barcelona

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet