Mohamaed Daramy blev kørt midtover og hurtigt kaldt et flop i Ajax, efter han skiftede til klubben i 2021.
Og da Anton Gaaei rykkede til Ajax sidste sommer, mens klubben sportsligt og ledelsesmæssigt stod i flammer under den tyske sportsdirektør Sven Mislintat efter flere udfordrende år, fik den unge dansker efter kort tid en del af skylden for problemerne, blandt andet i forbindelse med et hjemmebane-nederlag til rivalen Feyenoord på 0-4.
– De kunne godt have været mere direkte og sagt: ‘han er bedre end dig, så derfor er det ham, der spiller’.

Mohamed Daramy spiller nu for Reims i Ligue 1.
– Det var falsk, synes jeg. Det er, hvad det er, og det kan ske. Sådan er fodboldverdenen, sagde Mohamed Daramy i et eksklusivt interview med Tipsbladet i sidste uge.
Danske legender forsvarer Gaaei og Daramy
To af de danskere, der kender Ajax bedst, er klubbens tidligere cheftræner Morten Olsen og klubbens tidligere spillerprofil Frank Arnesen.
Olsen og Arnesen har fulgt Ajax' problemer og debatten om blandt andet de danske spillere, og de finder det ikke rimeligt, at Mohamed Daramy og Anton Gaaei gøres til syndebukke for problemer, der efter de to erfarne fodboldlederes vurdering er klubledelsens ansvar.
– Det er svært for enhver ung spiller, også selvom vi i Danmark og i mange andre lande har en stærk talentudvikling. Når den type unge spillere kommer til klubben, er det jo ikke dem, der skal ind og styre kampene. De skal så at sige være påhæng ved at siden af stærke profiler, og så skal de langsomt spilles ind og mærke tilliden fra trænerne og tilskuerne. Så de kom til Ajax på et uheldigt tidspunkt, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
– De [Daramy og Gaaei] kommer jo i klemme. Det sker jo nogle gange, når timingen ikke er den rigtige. Det er unge spillere, der kommer til en klub, hvor der er kaos. Og det er aldrig godt for unge spillere, der skal til at lære faget som professionelle fodboldspillere at kende, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.

Frank Arnesen sidder i PSV's oversigtsråd i dag og følger hollandsk fodbold meget tæt.
Efter Frank Arnesens mening har Ajax haft svært ved at finde den rette kurs i årene efter de flotte Champions League-præstationer og mesterskaber, en periode hvor Ajax efter årevis med fremragende handler på spillermarkedet hentede dyre, erfarne spillere, der ikke slog til.
– Ajax kommer altid igen, fordi de har en masse penge. Men det gik galt på et tidpunkt, og jeg tror, de undervurderede situationen, da Marc Overmars måtte stoppe. De satte Edwin van der Sar til at være både administrende direktør og sportschef, og det kan ét menneske ikke klare alene. Så røg Erik ten Hag til Manchester United, og de havde ikke afløserne klar, siger Frank Arnesen.
– De hentede Sven Mislintat ind, men den opgave var han ikke voksen. De havde mistet for mange spillere med Ajax-DNA, spiller der ved, hvad det vil sige at give sig hver eneste dag til træning og i kampene. Det er også for meget at købe 11-12 spillere på én kamp. Nu begynder de forfra, og den øvelse er Ajax ikke dårlig til, siger Frank Arnesen.
Ajax' model under pres
Morten Olsen mener generelt, Ajax' model med at hente nogle af verdens bedste unge spillere som supplement til arbejdet i egen talentudviklingen er presset.
Og så bliver spillere som Daramy, Gaaei og andre unge hentet ind vurderet meget hårdt i den hollandske opinion og blandt fansene.

Morten Olsen var cheftræner for Ajax i 1997-1998.
– Man skal vide, at Ajax er et meget svært sted. Der kommer 50.000 tilskuere hver gang, og det er ikke nok at vinde med 2-0 eller 3-0. Det handler endnu mere om måden, man vinder på, siger Morten Olsen.
– De har været dygtige til at sælge spillere dyrt, men i de seneste år har de fat i de forkerte. Jeg så dem i en træningskamp i Bruxelles i august mod Anderlecht, hvor de tabte 0-3 med en ny cheftræner og mange nye spillere. Og jeg må sige, at det ikke var et Ajax-hold, som jeg kender det, siger Morten Olsen.
– Ajax' talenter plejer at have et meget højt niveau. Men man kan mærke, Ajax får hård konkurrence i scoutingen, fordi så mange klubber i dag er blevet dygtigere til at holde øje med og spotte spillere. Den fordel, Ajax tidligere havde, har de ikke længere.
Læs også Tipsbladets interview med Mohamed Daramy om interessen fra Premier League her.
Fotos: Imago
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
MEDIE
Choktransfer på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
AVIS
Storklub har taget kontakt
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
– Han leder efter et sted at eksplodere
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED