Mohamaed Daramy blev kørt midtover og hurtigt kaldt et flop i Ajax, efter han skiftede til klubben i 2021.
Og da Anton Gaaei rykkede til Ajax sidste sommer, mens klubben sportsligt og ledelsesmæssigt stod i flammer under den tyske sportsdirektør Sven Mislintat efter flere udfordrende år, fik den unge dansker efter kort tid en del af skylden for problemerne, blandt andet i forbindelse med et hjemmebane-nederlag til rivalen Feyenoord på 0-4.
– De kunne godt have været mere direkte og sagt: ‘han er bedre end dig, så derfor er det ham, der spiller’.

Mohamed Daramy spiller nu for Reims i Ligue 1.
– Det var falsk, synes jeg. Det er, hvad det er, og det kan ske. Sådan er fodboldverdenen, sagde Mohamed Daramy i et eksklusivt interview med Tipsbladet i sidste uge.
Danske legender forsvarer Gaaei og Daramy
To af de danskere, der kender Ajax bedst, er klubbens tidligere cheftræner Morten Olsen og klubbens tidligere spillerprofil Frank Arnesen.
Olsen og Arnesen har fulgt Ajax' problemer og debatten om blandt andet de danske spillere, og de finder det ikke rimeligt, at Mohamed Daramy og Anton Gaaei gøres til syndebukke for problemer, der efter de to erfarne fodboldlederes vurdering er klubledelsens ansvar.
– Det er svært for enhver ung spiller, også selvom vi i Danmark og i mange andre lande har en stærk talentudvikling. Når den type unge spillere kommer til klubben, er det jo ikke dem, der skal ind og styre kampene. De skal så at sige være påhæng ved at siden af stærke profiler, og så skal de langsomt spilles ind og mærke tilliden fra trænerne og tilskuerne. Så de kom til Ajax på et uheldigt tidspunkt, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
– De [Daramy og Gaaei] kommer jo i klemme. Det sker jo nogle gange, når timingen ikke er den rigtige. Det er unge spillere, der kommer til en klub, hvor der er kaos. Og det er aldrig godt for unge spillere, der skal til at lære faget som professionelle fodboldspillere at kende, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.

Frank Arnesen sidder i PSV's oversigtsråd i dag og følger hollandsk fodbold meget tæt.
Efter Frank Arnesens mening har Ajax haft svært ved at finde den rette kurs i årene efter de flotte Champions League-præstationer og mesterskaber, en periode hvor Ajax efter årevis med fremragende handler på spillermarkedet hentede dyre, erfarne spillere, der ikke slog til.
– Ajax kommer altid igen, fordi de har en masse penge. Men det gik galt på et tidpunkt, og jeg tror, de undervurderede situationen, da Marc Overmars måtte stoppe. De satte Edwin van der Sar til at være både administrende direktør og sportschef, og det kan ét menneske ikke klare alene. Så røg Erik ten Hag til Manchester United, og de havde ikke afløserne klar, siger Frank Arnesen.
– De hentede Sven Mislintat ind, men den opgave var han ikke voksen. De havde mistet for mange spillere med Ajax-DNA, spiller der ved, hvad det vil sige at give sig hver eneste dag til træning og i kampene. Det er også for meget at købe 11-12 spillere på én kamp. Nu begynder de forfra, og den øvelse er Ajax ikke dårlig til, siger Frank Arnesen.
Ajax' model under pres
Morten Olsen mener generelt, Ajax' model med at hente nogle af verdens bedste unge spillere som supplement til arbejdet i egen talentudviklingen er presset.
Og så bliver spillere som Daramy, Gaaei og andre unge hentet ind vurderet meget hårdt i den hollandske opinion og blandt fansene.

Morten Olsen var cheftræner for Ajax i 1997-1998.
– Man skal vide, at Ajax er et meget svært sted. Der kommer 50.000 tilskuere hver gang, og det er ikke nok at vinde med 2-0 eller 3-0. Det handler endnu mere om måden, man vinder på, siger Morten Olsen.
– De har været dygtige til at sælge spillere dyrt, men i de seneste år har de fat i de forkerte. Jeg så dem i en træningskamp i Bruxelles i august mod Anderlecht, hvor de tabte 0-3 med en ny cheftræner og mange nye spillere. Og jeg må sige, at det ikke var et Ajax-hold, som jeg kender det, siger Morten Olsen.
– Ajax' talenter plejer at have et meget højt niveau. Men man kan mærke, Ajax får hård konkurrence i scoutingen, fordi så mange klubber i dag er blevet dygtigere til at holde øje med og spotte spillere. Den fordel, Ajax tidligere havde, har de ikke længere.
Læs også Tipsbladets interview med Mohamed Daramy om interessen fra Premier League her.
Fotos: Imago
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Han peger på Simon Kjær
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG