Video : Tipsbladet
Benelux

Daramy og Gaaei svinet til: Legender forsvarer dem

Mohamed Daramy og Anton Gaeei har haft det svært i Ajax, men det er ikke de to unge danskeres skyld, vurderer to af Danmarks største fodboldnavne nogensinde i interview med Tipsbladet.

Mohamaed Daramy blev kørt midtover og hurtigt kaldt et flop i Ajax, efter han skiftede til klubben i 2021.

Og da Anton Gaaei rykkede til Ajax sidste sommer, mens klubben sportsligt og ledelsesmæssigt stod i flammer under den tyske sportsdirektør Sven Mislintat efter flere udfordrende år, fik den unge dansker efter kort tid en del af skylden for problemerne, blandt andet i forbindelse med et hjemmebane-nederlag til rivalen Feyenoord på 0-4.

- De kunne godt have været mere direkte og sagt: ‘han er bedre end dig, så derfor er det ham, der spiller’.

Mohamed Daramy spiller nu for Reims i Ligue 1.

- Det var falsk, synes jeg. Det er, hvad det er, og det kan ske. Sådan er fodboldverdenen, sagde Mohamed Daramy i et eksklusivt interview med Tipsbladet i sidste uge.

Læs hele interviewet her

Danske legender forsvarer Gaaei og Daramy
To af de danskere, der kender Ajax bedst, er klubbens tidligere cheftræner Morten Olsen og klubbens tidligere spillerprofil Frank Arnesen.

Olsen og Arnesen har fulgt Ajax' problemer og debatten om blandt andet de danske spillere, og de finder det ikke rimeligt, at Mohamed Daramy og Anton Gaaei gøres til syndebukke for problemer, der efter de to erfarne fodboldlederes vurdering er klubledelsens ansvar.

- Det er svært for enhver ung spiller, også selvom vi i Danmark og i mange andre lande har en stærk talentudvikling. Når den type unge spillere kommer til klubben, er det jo ikke dem, der skal ind og styre kampene. De skal så at sige være påhæng ved at siden af stærke profiler, og så skal de langsomt spilles ind og mærke tilliden fra trænerne og tilskuerne. Så de kom til Ajax på et uheldigt tidspunkt, siger Morten Olsen til Tipsbladet.

- De [Daramy og Gaaei] kommer jo i klemme. Det sker jo nogle gange, når timingen ikke er den rigtige. Det er unge spillere, der kommer til en klub, hvor der er kaos. Og det er aldrig godt for unge spillere, der skal til at lære faget som professionelle fodboldspillere at kende, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.

Frank Arnesen sidder i PSV's oversigtsråd i dag og følger hollandsk fodbold meget tæt.

Efter Frank Arnesens mening har Ajax haft svært ved at finde den rette kurs i årene efter de flotte Champions League-præstationer og mesterskaber, en periode hvor Ajax efter årevis med fremragende handler på spillermarkedet hentede dyre, erfarne spillere, der ikke slog til.

- Ajax kommer altid igen, fordi de har en masse penge. Men det gik galt på et tidpunkt, og jeg tror, de undervurderede situationen, da Marc Overmars måtte stoppe. De satte Edwin van der Sar til at være både administrende direktør og sportschef, og det kan ét menneske ikke klare alene. Så røg Erik ten Hag til Manchester United, og de havde ikke afløserne klar, siger Frank Arnesen.

- De hentede Sven Mislintat ind, men den opgave var han ikke voksen. De havde mistet for mange spillere med Ajax-DNA, spiller der ved, hvad det vil sige at give sig hver eneste dag til træning og i kampene. Det er også for meget at købe 11-12 spillere på én kamp. Nu begynder de forfra, og den øvelse er Ajax ikke dårlig til, siger Frank Arnesen.

Ajax' model under pres
Morten Olsen mener generelt, Ajax' model med at hente nogle af verdens bedste unge spillere som supplement til arbejdet i egen talentudviklingen er presset.

Og så bliver spillere som Daramy, Gaaei og andre unge hentet ind vurderet meget hårdt i den hollandske opinion og blandt fansene.

Morten Olsen var cheftræner for Ajax i 1997-1998.

- Man skal vide, at Ajax er et meget svært sted. Der kommer 50.000 tilskuere hver gang, og det er ikke nok at vinde med 2-0 eller 3-0. Det handler endnu mere om måden, man vinder på, siger Morten Olsen.

- De har været dygtige til at sælge spillere dyrt, men i de seneste år har de fat i de forkerte. Jeg så dem i en træningskamp i Bruxelles i august mod Anderlecht, hvor de tabte 0-3 med en ny cheftræner og mange nye spillere. Og jeg må sige, at det ikke var et Ajax-hold, som jeg kender det, siger Morten Olsen.

- Ajax' talenter plejer at have et meget højt niveau. Men man kan mærke, Ajax får hård konkurrence i scoutingen, fordi så mange klubber i dag er blevet dygtigere til at holde øje med og spotte spillere. Den fordel, Ajax tidligere havde, har de ikke længere.

Læs også Tipsbladets interview med Mohamed Daramy om interessen fra Premier League her.

Fotos: Imago