Daramy og Gaaei svinet til: Legender forsvarer dem

Mohamed Daramy og Anton Gaeei har haft det svært i Ajax, men det er ikke de to unge danskeres skyld, vurderer to af Danmarks største fodboldnavne nogensinde i interview med Tipsbladet.



Mohamaed Daramy blev kørt midtover og hurtigt kaldt et flop i Ajax, efter han skiftede til klubben i 2021.

Og da Anton Gaaei rykkede til Ajax sidste sommer, mens klubben sportsligt og ledelsesmæssigt stod i flammer under den tyske sportsdirektør Sven Mislintat efter flere udfordrende år, fik den unge dansker efter kort tid en del af skylden for problemerne, blandt andet i forbindelse med et hjemmebane-nederlag til rivalen Feyenoord på 0-4.

– De kunne godt have været mere direkte og sagt: ‘han er bedre end dig, så derfor er det ham, der spiller’.

228903

Mohamed Daramy spiller nu for Reims i Ligue 1.

– Det var falsk, synes jeg. Det er, hvad det er, og det kan ske. Sådan er fodboldverdenen, sagde Mohamed Daramy i et eksklusivt interview med Tipsbladet i sidste uge.

Læs hele interviewet her

Danske legender forsvarer Gaaei og Daramy
To af de danskere, der kender Ajax bedst, er klubbens tidligere cheftræner Morten Olsen og klubbens tidligere spillerprofil Frank Arnesen.

Olsen og Arnesen har fulgt Ajax' problemer og debatten om blandt andet de danske spillere, og de finder det ikke rimeligt, at Mohamed Daramy og Anton Gaaei gøres til syndebukke for problemer, der efter de to erfarne fodboldlederes vurdering er klubledelsens ansvar.

– Det er svært for enhver ung spiller, også selvom vi i Danmark og i mange andre lande har en stærk talentudvikling. Når den type unge spillere kommer til klubben, er det jo ikke dem, der skal ind og styre kampene. De skal så at sige være påhæng ved at siden af stærke profiler, og så skal de langsomt spilles ind og mærke tilliden fra trænerne og tilskuerne. Så de kom til Ajax på et uheldigt tidspunkt, siger Morten Olsen til Tipsbladet.

– De [Daramy og Gaaei] kommer jo i klemme. Det sker jo nogle gange, når timingen ikke er den rigtige. Det er unge spillere, der kommer til en klub, hvor der er kaos. Og det er aldrig godt for unge spillere, der skal til at lære faget som professionelle fodboldspillere at kende, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.

228903

Frank Arnesen sidder i PSV's oversigtsråd i dag og følger hollandsk fodbold meget tæt.

Efter Frank Arnesens mening har Ajax haft svært ved at finde den rette kurs i årene efter de flotte Champions League-præstationer og mesterskaber, en periode hvor Ajax efter årevis med fremragende handler på spillermarkedet hentede dyre, erfarne spillere, der ikke slog til.

– Ajax kommer altid igen, fordi de har en masse penge. Men det gik galt på et tidpunkt, og jeg tror, de undervurderede situationen, da Marc Overmars måtte stoppe. De satte Edwin van der Sar til at være både administrende direktør og sportschef, og det kan ét menneske ikke klare alene. Så røg Erik ten Hag til Manchester United, og de havde ikke afløserne klar, siger Frank Arnesen.

– De hentede Sven Mislintat ind, men den opgave var han ikke voksen. De havde mistet for mange spillere med Ajax-DNA, spiller der ved, hvad det vil sige at give sig hver eneste dag til træning og i kampene. Det er også for meget at købe 11-12 spillere på én kamp. Nu begynder de forfra, og den øvelse er Ajax ikke dårlig til, siger Frank Arnesen.

Ajax' model under pres
Morten Olsen mener generelt, Ajax' model med at hente nogle af verdens bedste unge spillere som supplement til arbejdet i egen talentudviklingen er presset.

Og så bliver spillere som Daramy, Gaaei og andre unge hentet ind vurderet meget hårdt i den hollandske opinion og blandt fansene.

228903

Morten Olsen var cheftræner for Ajax i 1997-1998.

– Man skal vide, at Ajax er et meget svært sted. Der kommer 50.000 tilskuere hver gang, og det er ikke nok at vinde med 2-0 eller 3-0. Det handler endnu mere om måden, man vinder på, siger Morten Olsen.

– De har været dygtige til at sælge spillere dyrt, men i de seneste år har de fat i de forkerte. Jeg så dem i en træningskamp i Bruxelles i august mod Anderlecht, hvor de tabte 0-3 med en ny cheftræner og mange nye spillere. Og jeg må sige, at det ikke var et Ajax-hold, som jeg kender det, siger Morten Olsen.

– Ajax' talenter plejer at have et meget højt niveau. Men man kan mærke, Ajax får hård konkurrence i scoutingen, fordi så mange klubber i dag er blevet dygtigere til at holde øje med og spotte spillere. Den fordel, Ajax tidligere havde, har de ikke længere.

Læs også Tipsbladets interview med Mohamed Daramy om interessen fra Premier League her.

Fotos: Imago 





Mohamed Salah forhandler med ny klub




TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

‘Ronaldo vinder kampen’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

– Alt for meget kaos i Horsens

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofe for Jack Grealish

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Viaplay hæver priserne

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’