Daramy takkede nej til PL: Havde flere samtaler

Daramy afslører over for Tipsbladet, at han var utroligt tæt på et skifte til Premier League i sommer, og at han havde flere samtaler med Vincent Kompany.



Efter en hård periode i Ajax er Mohamed Daramy kommet tilbage på sporet. 

I et stort interview med Tipsbladet åbnede den danske kantspiller op om den hårde tid i Holland. 

I sommer forlod Daramy Ajax, der blev skiftet ud med den franske klub Stade Reims, der i skrivende stund ligger på 6. pladsen i Ligue 1. 

Men Reims var langt fra den eneste klub, der var interesseret i Daramy i sommer, for danskeren fortæller til Tipsbladet, at et skifte til Premier League var meget tæt på. 

– Det stod mellem Reims og Burnley i sommer. I sidste ende valgte Reims, siger Daramy, der havde adskillige samtaler med begge trænere: 

– Jeg snakkede både med Will Still (Reims-træner, red.) og Vincent Kompany (Burnley-træner, red.), så jeg kunne høre, hvilke planer de havde for mig, og hvor jeg kunne se mig selv. 

– Kompany var en super fed fyr. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var tæt på at skifte dertil, men til sidst gik jeg med min egen mavefornemmelse. 

– Jeg tog min tid, og så valgte jeg det, jeg troede var bedst for mig, fortæller Daramy til Tipsbladet. 

Selvom det aldrig blev til et samarbejde med Burnley og Vincent Kompany, så kunne Daramy godt lære flere ting af Premier League-legenden. 

– Kompany er en fed træner, og han havde en god forståelse. Han lærte mig også nogle ting om at træffe valg, for det var et svært valg for mig. 

– Jeg snakkede meget med ham. Jeg sagde til ham, at jeg havde valgt Reims. Han ville selvfølgelig gerne have haft mig, men det blev ikke sådan, og så ønskede han mig held og lykke. 

– Han sagde også, at hvis jeg havde brug for en snak, så kunne jeg tage fat i ham, så han virker som en god fyr, siger Reims-danskeren. 

Artiklen fortsætter under billedet. 

Foto: Imago

‘Ikke afvisende over for FCK’
Mange fans havde nok håbet, at Mohamed Daramy ville skifte på en permanent aftale efter den store succes i sidste sæson. 

Prioriteten var dog at blive i udlandet, og derfor blev der i første omgang kigget på udenlandske klubber. 

– Jeg ville meget gerne blive i udlandet for at prøve mig af, men jeg vil aldrig være afvisende over for FCK. 

– Min førsteprioritet var helt klart, hvad der var interessant af udenlandske klubber, og om det var noget for mig. Det vigtigste var deres plan for mig, og så havde jeg en god snak med trænerne.

Hvad tænkte du, da du hørte, at Stade Reims var interesseret i dig?

– Det var fedt og spændende. Det var ikke fordi, jeg kendte så meget til klubben inden. 

– Jeg ved, de har været interesseret i mig tidligere, da jeg var i FCK, hvor der var lidt snak med dem og min agent. 

– Det blev dog aldrig konkret, for jeg var stadig meget ung på det tidspunkt, fortæller Daramy. 

Artiklen fortsætter under billedet. 

Foto: Imago

Drømmer om EM til sommer
Nu hvor Daramy har genfundet formen, så er der en klar ambition – han vil med til EM til sommer. 

Kan niveauet holdes, og kan Daramy forblive skadesfri, så tror han selv, at chancen for en EM-plads er god. 

– EM er en kæmpe ambition for os alle, og det er selvfølgelig noget, alle gerne vil være en del af. 

– Nu kunne jeg ikke komme med til VM, så nu er det et stort mål at komme med til EM. Det ville være stort at kunne spille for sit land og vise sig frem. 

– Jeg håber selvfølgelig, jeg kan blive ved med at præstere i Reims. Så skal jeg også holde mig skadesfri. 

– Jeg tror godt, jeg kan have en stor chance, hvis jeg fortsætter med at vise mig frem som nu. 

– Der er en masse gode spillere, og det bliver ikke nemt, for der er mange, jeg kæmper med, men man håber altid på at kunne få en plads, fortæller Daramy til Tipsbladet. 

Daramy står noteret for ni landskampe, og Danmark spiller første ved EM den 16. juni mod Slovenien.



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Andreas Christensen skriver snart under

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brentford har gjort det igen

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Neestrup reagerer på brudt aftale

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Går langt ned i løn

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stor ydmygelse

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit