Efter en hård periode i Ajax er Mohamed Daramy kommet tilbage på sporet.
I et stort interview med Tipsbladet åbnede den danske kantspiller op om den hårde tid i Holland.
I sommer forlod Daramy Ajax, der blev skiftet ud med den franske klub Stade Reims, der i skrivende stund ligger på 6. pladsen i Ligue 1.
Men Reims var langt fra den eneste klub, der var interesseret i Daramy i sommer, for danskeren fortæller til Tipsbladet, at et skifte til Premier League var meget tæt på.
– Det stod mellem Reims og Burnley i sommer. I sidste ende valgte Reims, siger Daramy, der havde adskillige samtaler med begge trænere:
– Jeg snakkede både med Will Still (Reims-træner, red.) og Vincent Kompany (Burnley-træner, red.), så jeg kunne høre, hvilke planer de havde for mig, og hvor jeg kunne se mig selv.
– Kompany var en super fed fyr. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var tæt på at skifte dertil, men til sidst gik jeg med min egen mavefornemmelse.
– Jeg tog min tid, og så valgte jeg det, jeg troede var bedst for mig, fortæller Daramy til Tipsbladet.
Selvom det aldrig blev til et samarbejde med Burnley og Vincent Kompany, så kunne Daramy godt lære flere ting af Premier League-legenden.
– Kompany er en fed træner, og han havde en god forståelse. Han lærte mig også nogle ting om at træffe valg, for det var et svært valg for mig.
– Jeg snakkede meget med ham. Jeg sagde til ham, at jeg havde valgt Reims. Han ville selvfølgelig gerne have haft mig, men det blev ikke sådan, og så ønskede han mig held og lykke.
– Han sagde også, at hvis jeg havde brug for en snak, så kunne jeg tage fat i ham, så han virker som en god fyr, siger Reims-danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: Imago
‘Ikke afvisende over for FCK’
Mange fans havde nok håbet, at Mohamed Daramy ville skifte på en permanent aftale efter den store succes i sidste sæson.
Prioriteten var dog at blive i udlandet, og derfor blev der i første omgang kigget på udenlandske klubber.
– Jeg ville meget gerne blive i udlandet for at prøve mig af, men jeg vil aldrig være afvisende over for FCK.
– Min førsteprioritet var helt klart, hvad der var interessant af udenlandske klubber, og om det var noget for mig. Det vigtigste var deres plan for mig, og så havde jeg en god snak med trænerne.
Hvad tænkte du, da du hørte, at Stade Reims var interesseret i dig?
– Det var fedt og spændende. Det var ikke fordi, jeg kendte så meget til klubben inden.
– Jeg ved, de har været interesseret i mig tidligere, da jeg var i FCK, hvor der var lidt snak med dem og min agent.
– Det blev dog aldrig konkret, for jeg var stadig meget ung på det tidspunkt, fortæller Daramy.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: Imago
Drømmer om EM til sommer
Nu hvor Daramy har genfundet formen, så er der en klar ambition – han vil med til EM til sommer.
Kan niveauet holdes, og kan Daramy forblive skadesfri, så tror han selv, at chancen for en EM-plads er god.
– EM er en kæmpe ambition for os alle, og det er selvfølgelig noget, alle gerne vil være en del af.
– Nu kunne jeg ikke komme med til VM, så nu er det et stort mål at komme med til EM. Det ville være stort at kunne spille for sit land og vise sig frem.
– Jeg håber selvfølgelig, jeg kan blive ved med at præstere i Reims. Så skal jeg også holde mig skadesfri.
– Jeg tror godt, jeg kan have en stor chance, hvis jeg fortsætter med at vise mig frem som nu.
– Der er en masse gode spillere, og det bliver ikke nemt, for der er mange, jeg kæmper med, men man håber altid på at kunne få en plads, fortæller Daramy til Tipsbladet.
Daramy står noteret for ni landskampe, og Danmark spiller første ved EM den 16. juni mod Slovenien.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig som cheftræner i Real Madrid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED