Efter en hård periode i Ajax er Mohamed Daramy kommet tilbage på sporet.
I et stort interview med Tipsbladet åbnede den danske kantspiller op om den hårde tid i Holland.
I sommer forlod Daramy Ajax, der blev skiftet ud med den franske klub Stade Reims, der i skrivende stund ligger på 6. pladsen i Ligue 1.
Men Reims var langt fra den eneste klub, der var interesseret i Daramy i sommer, for danskeren fortæller til Tipsbladet, at et skifte til Premier League var meget tæt på.
– Det stod mellem Reims og Burnley i sommer. I sidste ende valgte Reims, siger Daramy, der havde adskillige samtaler med begge trænere:
– Jeg snakkede både med Will Still (Reims-træner, red.) og Vincent Kompany (Burnley-træner, red.), så jeg kunne høre, hvilke planer de havde for mig, og hvor jeg kunne se mig selv.
– Kompany var en super fed fyr. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var tæt på at skifte dertil, men til sidst gik jeg med min egen mavefornemmelse.
– Jeg tog min tid, og så valgte jeg det, jeg troede var bedst for mig, fortæller Daramy til Tipsbladet.
Selvom det aldrig blev til et samarbejde med Burnley og Vincent Kompany, så kunne Daramy godt lære flere ting af Premier League-legenden.
– Kompany er en fed træner, og han havde en god forståelse. Han lærte mig også nogle ting om at træffe valg, for det var et svært valg for mig.
– Jeg snakkede meget med ham. Jeg sagde til ham, at jeg havde valgt Reims. Han ville selvfølgelig gerne have haft mig, men det blev ikke sådan, og så ønskede han mig held og lykke.
– Han sagde også, at hvis jeg havde brug for en snak, så kunne jeg tage fat i ham, så han virker som en god fyr, siger Reims-danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: Imago
‘Ikke afvisende over for FCK’
Mange fans havde nok håbet, at Mohamed Daramy ville skifte på en permanent aftale efter den store succes i sidste sæson.
Prioriteten var dog at blive i udlandet, og derfor blev der i første omgang kigget på udenlandske klubber.
– Jeg ville meget gerne blive i udlandet for at prøve mig af, men jeg vil aldrig være afvisende over for FCK.
– Min førsteprioritet var helt klart, hvad der var interessant af udenlandske klubber, og om det var noget for mig. Det vigtigste var deres plan for mig, og så havde jeg en god snak med trænerne.
Hvad tænkte du, da du hørte, at Stade Reims var interesseret i dig?
– Det var fedt og spændende. Det var ikke fordi, jeg kendte så meget til klubben inden.
– Jeg ved, de har været interesseret i mig tidligere, da jeg var i FCK, hvor der var lidt snak med dem og min agent.
– Det blev dog aldrig konkret, for jeg var stadig meget ung på det tidspunkt, fortæller Daramy.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: Imago
Drømmer om EM til sommer
Nu hvor Daramy har genfundet formen, så er der en klar ambition – han vil med til EM til sommer.
Kan niveauet holdes, og kan Daramy forblive skadesfri, så tror han selv, at chancen for en EM-plads er god.
– EM er en kæmpe ambition for os alle, og det er selvfølgelig noget, alle gerne vil være en del af.
– Nu kunne jeg ikke komme med til VM, så nu er det et stort mål at komme med til EM. Det ville være stort at kunne spille for sit land og vise sig frem.
– Jeg håber selvfølgelig, jeg kan blive ved med at præstere i Reims. Så skal jeg også holde mig skadesfri.
– Jeg tror godt, jeg kan have en stor chance, hvis jeg fortsætter med at vise mig frem som nu.
– Der er en masse gode spillere, og det bliver ikke nemt, for der er mange, jeg kæmper med, men man håber altid på at kunne få en plads, fortæller Daramy til Tipsbladet.
Daramy står noteret for ni landskampe, og Danmark spiller første ved EM den 16. juni mod Slovenien.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Kamil Grabara-opslag bemærkes
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER