Fremtiden for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel virker usikker, da hans kontrakt løber ud efter ét år i Anderlecht. Han har dog selv slået fast til Tipsbladet, at den belgiske storklub stadig er inde i billedet.
Ikke desto mindre har klubben været ude og forsøge at få fat i alternativer til rollen som førstemålmand i klubben. Det fortæller den belgiske målmand Koen Casteels i et interview med Walfoot.
Her bliver der peget på, at deres manglende plads i Champions League fik betydning for, at han i stedet har valgt at skifte til Al-Qadsiah, der er oprykkerklub i den saudi-arabiske liga.
– Jeg ved det ikke. Samtalerne kunne selvfølgelig ikke gå videre, da de ikke spiller Champions League. Jeg ved ikke, hvilken anden beslutning jeg ville have truffet, lyder det fra den belgiske landsholdskeeper.
Selv forlader belgieren Wolfsburg, som i næsten hele sidste sæson havde situationen med Casteels på plads, da de sikrede sig Kamil Grabara fra FC København som ny målmand i klubben – men først med skifte denne sommer.
Kasper Schmeichel har sagt følgende om sin situation i Anderlecht til Tipsbladet:
– Kontrakten løber ud nu, men der er ikke noget afgjort. Anderlecht er stadig inde i billedet som en mulighed. Min plan har hele tiden været, at jeg ikke vil træffe nogen beslutning før efter EM, fordi jeg vil koncentrere mig fuldt ud om landsholdet og slutrunden sagde han og fortsatte:
– Jeg vil ikke have noget andet i hovedet, ikke bruge energi på andet end EM. Det har jeg meddelt klubben, lød det fra målmanden for to uger siden.
I den seneste sæson blev Anderlecht nummer tre i den belgiske liga med fire point op til førstepladsen.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSPERT