Fremtiden for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel virker usikker, da hans kontrakt løber ud efter ét år i Anderlecht. Han har dog selv slået fast til Tipsbladet, at den belgiske storklub stadig er inde i billedet.
Ikke desto mindre har klubben været ude og forsøge at få fat i alternativer til rollen som førstemålmand i klubben. Det fortæller den belgiske målmand Koen Casteels i et interview med Walfoot.
Her bliver der peget på, at deres manglende plads i Champions League fik betydning for, at han i stedet har valgt at skifte til Al-Qadsiah, der er oprykkerklub i den saudi-arabiske liga.
– Jeg ved det ikke. Samtalerne kunne selvfølgelig ikke gå videre, da de ikke spiller Champions League. Jeg ved ikke, hvilken anden beslutning jeg ville have truffet, lyder det fra den belgiske landsholdskeeper.
Selv forlader belgieren Wolfsburg, som i næsten hele sidste sæson havde situationen med Casteels på plads, da de sikrede sig Kamil Grabara fra FC København som ny målmand i klubben – men først med skifte denne sommer.
Kasper Schmeichel har sagt følgende om sin situation i Anderlecht til Tipsbladet:
– Kontrakten løber ud nu, men der er ikke noget afgjort. Anderlecht er stadig inde i billedet som en mulighed. Min plan har hele tiden været, at jeg ikke vil træffe nogen beslutning før efter EM, fordi jeg vil koncentrere mig fuldt ud om landsholdet og slutrunden sagde han og fortsatte:
– Jeg vil ikke have noget andet i hovedet, ikke bruge energi på andet end EM. Det har jeg meddelt klubben, lød det fra målmanden for to uger siden.
I den seneste sæson blev Anderlecht nummer tre i den belgiske liga med fire point op til førstepladsen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’