Fremtiden for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel virker usikker, da hans kontrakt løber ud efter ét år i Anderlecht. Han har dog selv slået fast til Tipsbladet, at den belgiske storklub stadig er inde i billedet.
Ikke desto mindre har klubben været ude og forsøge at få fat i alternativer til rollen som førstemålmand i klubben. Det fortæller den belgiske målmand Koen Casteels i et interview med Walfoot.
Her bliver der peget på, at deres manglende plads i Champions League fik betydning for, at han i stedet har valgt at skifte til Al-Qadsiah, der er oprykkerklub i den saudi-arabiske liga.
– Jeg ved det ikke. Samtalerne kunne selvfølgelig ikke gå videre, da de ikke spiller Champions League. Jeg ved ikke, hvilken anden beslutning jeg ville have truffet, lyder det fra den belgiske landsholdskeeper.
Selv forlader belgieren Wolfsburg, som i næsten hele sidste sæson havde situationen med Casteels på plads, da de sikrede sig Kamil Grabara fra FC København som ny målmand i klubben – men først med skifte denne sommer.
Kasper Schmeichel har sagt følgende om sin situation i Anderlecht til Tipsbladet:
– Kontrakten løber ud nu, men der er ikke noget afgjort. Anderlecht er stadig inde i billedet som en mulighed. Min plan har hele tiden været, at jeg ikke vil træffe nogen beslutning før efter EM, fordi jeg vil koncentrere mig fuldt ud om landsholdet og slutrunden sagde han og fortsatte:
– Jeg vil ikke have noget andet i hovedet, ikke bruge energi på andet end EM. Det har jeg meddelt klubben, lød det fra målmanden for to uger siden.
I den seneste sæson blev Anderlecht nummer tre i den belgiske liga med fire point op til førstepladsen.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
Froholdt med vild hæder i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne