Fremtiden for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel virker usikker, da hans kontrakt løber ud efter ét år i Anderlecht. Han har dog selv slået fast til Tipsbladet, at den belgiske storklub stadig er inde i billedet.
Ikke desto mindre har klubben været ude og forsøge at få fat i alternativer til rollen som førstemålmand i klubben. Det fortæller den belgiske målmand Koen Casteels i et interview med Walfoot.
Her bliver der peget på, at deres manglende plads i Champions League fik betydning for, at han i stedet har valgt at skifte til Al-Qadsiah, der er oprykkerklub i den saudi-arabiske liga.
– Jeg ved det ikke. Samtalerne kunne selvfølgelig ikke gå videre, da de ikke spiller Champions League. Jeg ved ikke, hvilken anden beslutning jeg ville have truffet, lyder det fra den belgiske landsholdskeeper.
Selv forlader belgieren Wolfsburg, som i næsten hele sidste sæson havde situationen med Casteels på plads, da de sikrede sig Kamil Grabara fra FC København som ny målmand i klubben – men først med skifte denne sommer.
Kasper Schmeichel har sagt følgende om sin situation i Anderlecht til Tipsbladet:
– Kontrakten løber ud nu, men der er ikke noget afgjort. Anderlecht er stadig inde i billedet som en mulighed. Min plan har hele tiden været, at jeg ikke vil træffe nogen beslutning før efter EM, fordi jeg vil koncentrere mig fuldt ud om landsholdet og slutrunden sagde han og fortsatte:
– Jeg vil ikke have noget andet i hovedet, ikke bruge energi på andet end EM. Det har jeg meddelt klubben, lød det fra målmanden for to uger siden.
I den seneste sæson blev Anderlecht nummer tre i den belgiske liga med fire point op til førstepladsen.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr