Medie: Jess Thorup var aldrig en prioritet

Brian Riemer var Anderlechts topprioritet, men man havde også en liste, hvis fejlen om at hente ham mislykkedes.



Brian Riemer skal frem til 2024 stå i spidsen for Anderlecht.

Det offentliggjorde den belgiske storklub fredag. Dermed afsluttes flere uger med spekulationer om, hvem der skulle være Anderlechts nye cheftræner.

Blandt spekulationerne er Jess Thorups navn flere gange dukket op. Og nu erfarer det belgiske medie La Dernière Heure ifølge voetbalnieuws så, at den tidligere FCK-træner var på en eller anden liste i Anderlecht.

Det samme var Genoas tyske cheftræner Alexander Blessin. Dog var 44-årige Brian Riemer Anderlecht og Jesper Fredbergs absolutte topprioritet, så de øvrige kandidater var kun på listen, hvis mission om at hente Riemer fejlede.

Hverken Jess Thorup eller Alexander Blessin var en reel prioritet. De stod på listen, hvis alt andet fejlede lyder det i mediet. Det gjorde det åbenlyst ikke, da Brian Riemer frem til 2024 skal forsøge at føre Anderlecht tilbage til toppen igen.

Klubben har stolte traditioner i belgisk fodbold, men de senere år er det kuldsejlet for den ellers så hæderkronede fodboldklub. Man overvintre på ligaens 11. plads, hvilket bestemt er langt fra klubbens egen selvforståelse.

Derudover var man tæt på at misse videre avancement i Conference League, hvor man med hiv og sving kæmpede sig til en sejr over Silkeborg IF’s ti mand på Jysk Park i sidste runde af gruppespillet.

Brian Riemer overtager posten i Anderlecht fra Robin Veldman, der har vikarieret som cheftræner efter man fyrede Felice Mazzù tilbage i oktober.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Stolt over dansk transfer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Tæt på vild Superliga-handel – får option



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Tyskland – Curacao

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han tager hjem fra VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’