Medie: Jess Thorup var aldrig en prioritet

Brian Riemer var Anderlechts topprioritet, men man havde også en liste, hvis fejlen om at hente ham mislykkedes.



Brian Riemer skal frem til 2024 stå i spidsen for Anderlecht.

Det offentliggjorde den belgiske storklub fredag. Dermed afsluttes flere uger med spekulationer om, hvem der skulle være Anderlechts nye cheftræner.

Blandt spekulationerne er Jess Thorups navn flere gange dukket op. Og nu erfarer det belgiske medie La Dernière Heure ifølge voetbalnieuws så, at den tidligere FCK-træner var på en eller anden liste i Anderlecht.

Det samme var Genoas tyske cheftræner Alexander Blessin. Dog var 44-årige Brian Riemer Anderlecht og Jesper Fredbergs absolutte topprioritet, så de øvrige kandidater var kun på listen, hvis mission om at hente Riemer fejlede.

Hverken Jess Thorup eller Alexander Blessin var en reel prioritet. De stod på listen, hvis alt andet fejlede lyder det i mediet. Det gjorde det åbenlyst ikke, da Brian Riemer frem til 2024 skal forsøge at føre Anderlecht tilbage til toppen igen.

Klubben har stolte traditioner i belgisk fodbold, men de senere år er det kuldsejlet for den ellers så hæderkronede fodboldklub. Man overvintre på ligaens 11. plads, hvilket bestemt er langt fra klubbens egen selvforståelse.

Derudover var man tæt på at misse videre avancement i Conference League, hvor man med hiv og sving kæmpede sig til en sejr over Silkeborg IF’s ti mand på Jysk Park i sidste runde af gruppespillet.

Brian Riemer overtager posten i Anderlecht fra Robin Veldman, der har vikarieret som cheftræner efter man fyrede Felice Mazzù tilbage i oktober.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point