Medie: Jess Thorup var aldrig en prioritet

Brian Riemer var Anderlechts topprioritet, men man havde også en liste, hvis fejlen om at hente ham mislykkedes.



Brian Riemer skal frem til 2024 stå i spidsen for Anderlecht.

Det offentliggjorde den belgiske storklub fredag. Dermed afsluttes flere uger med spekulationer om, hvem der skulle være Anderlechts nye cheftræner.

Blandt spekulationerne er Jess Thorups navn flere gange dukket op. Og nu erfarer det belgiske medie La Dernière Heure ifølge voetbalnieuws så, at den tidligere FCK-træner var på en eller anden liste i Anderlecht.

Det samme var Genoas tyske cheftræner Alexander Blessin. Dog var 44-årige Brian Riemer Anderlecht og Jesper Fredbergs absolutte topprioritet, så de øvrige kandidater var kun på listen, hvis mission om at hente Riemer fejlede.

Hverken Jess Thorup eller Alexander Blessin var en reel prioritet. De stod på listen, hvis alt andet fejlede lyder det i mediet. Det gjorde det åbenlyst ikke, da Brian Riemer frem til 2024 skal forsøge at føre Anderlecht tilbage til toppen igen.

Klubben har stolte traditioner i belgisk fodbold, men de senere år er det kuldsejlet for den ellers så hæderkronede fodboldklub. Man overvintre på ligaens 11. plads, hvilket bestemt er langt fra klubbens egen selvforståelse.

Derudover var man tæt på at misse videre avancement i Conference League, hvor man med hiv og sving kæmpede sig til en sejr over Silkeborg IF’s ti mand på Jysk Park i sidste runde af gruppespillet.

Brian Riemer overtager posten i Anderlecht fra Robin Veldman, der har vikarieret som cheftræner efter man fyrede Felice Mazzù tilbage i oktober.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Spanien – Belgien

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

OB henter finsk landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Uventet transferdrejning

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Superligaen er knækket