Medie: Jess Thorup var aldrig en prioritet

Brian Riemer var Anderlechts topprioritet, men man havde også en liste, hvis fejlen om at hente ham mislykkedes.



Brian Riemer skal frem til 2024 stå i spidsen for Anderlecht.

Det offentliggjorde den belgiske storklub fredag. Dermed afsluttes flere uger med spekulationer om, hvem der skulle være Anderlechts nye cheftræner.

Blandt spekulationerne er Jess Thorups navn flere gange dukket op. Og nu erfarer det belgiske medie La Dernière Heure ifølge voetbalnieuws så, at den tidligere FCK-træner var på en eller anden liste i Anderlecht.

Det samme var Genoas tyske cheftræner Alexander Blessin. Dog var 44-årige Brian Riemer Anderlecht og Jesper Fredbergs absolutte topprioritet, så de øvrige kandidater var kun på listen, hvis mission om at hente Riemer fejlede.

Hverken Jess Thorup eller Alexander Blessin var en reel prioritet. De stod på listen, hvis alt andet fejlede lyder det i mediet. Det gjorde det åbenlyst ikke, da Brian Riemer frem til 2024 skal forsøge at føre Anderlecht tilbage til toppen igen.

Klubben har stolte traditioner i belgisk fodbold, men de senere år er det kuldsejlet for den ellers så hæderkronede fodboldklub. Man overvintre på ligaens 11. plads, hvilket bestemt er langt fra klubbens egen selvforståelse.

Derudover var man tæt på at misse videre avancement i Conference League, hvor man med hiv og sving kæmpede sig til en sejr over Silkeborg IF’s ti mand på Jysk Park i sidste runde af gruppespillet.

Brian Riemer overtager posten i Anderlecht fra Robin Veldman, der har vikarieret som cheftræner efter man fyrede Felice Mazzù tilbage i oktober.







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind