Jens Odgaard har de seneste mange år levet en nomadetilværelse i flere forskellige europæiske klubber.
Den danske angriber tog i en alder af 18 år fra Lyngby BK til Inter i italien i foråret 2017, efter han havde spillet 16 Superliga-kampe. Siden har danskeren levet en stille tilværelse, hvor han har fået et hav af fodboldoplevelser på flere forskellige adresser.
Derfor er der ikke noget at sige til, hvis 23-årige Jens Odgaard ikke er i fodboldbevistheden hos alle danske fodboldfans. Det kan Jeroen Haarsma, der er journalist hos Noordhollands Dagblad, også godt forstå.
– Han tog tidligt til Italien, og har siden været udlejet til flere forskellige klubber, så jeg kan godt forstå, at han er ukendt for de fleste danskere. Han har spillet for mange forskellige klubber de seneste år, men nu har han underskrevet en lang kontrakt med AZ, hvor han også har sagt, at han håber på, at det her bliver hans hjem et stykke tid. Det, at han har været i mange klubber, tror jeg ikke hjælper på den slags [at danske fodboldfans lægger mærke til ham, red.], siger Haarsma til Tipsbladet.
Jens Odgaard skrev sidste sommer en kontrakt frem til 2027 med AZ Alkmaar. Allerede sæsonen forinden blev de forført af den danske bomber, da han var udlejet til Waalwijk med stor succes og 11 mål til følge.

Jens Odgaard blev i sommeren 2022 præsenteret i AZ Alkmaar på en aftale frem til 2027.
Danskeren har på det seneste scoret masser af mål og værdsættes højt i det hollandske.
– AZ så ham selvfølgelig sidste år i Waalwijk, hvor han gjorde det rigtig godt. Her hos AZ gør han det også rigtig godt, hvor han spiller på højrekanten, men han stræber altid efter at komme på indersiden.
– Han har et rigtig godt og stærkt spark, som han bruger til at afslutte en masse, men han har også et godt blik for overlappene i højre side. Det gør ham meget farligt, og han har bare den her særlige måde at sparke på, som gør det svært for målmændene i ligaen.
Den danske angriber har scoret seks ligamål i denne sæson for AZ, og i weekenden var han endnu en gang involveret, da han assisterede ved scoringen til 1-0 i sejren på 3-1 over Fortuna Sittard. Selvom Odgaard storspiller i Æresdivisionen, så er der fortsat et stykke til den absolutte top.
– Det er en lidt bizar situation i øjeblikket, da mange af topholdene enten er i problemer eller sælger deres bedste angribere. Det er at tage det lidt for vidt at kalde ham en af topangriberne i ligaen, men det kan han helt klart blive, hvis han fortsætter på den her måde.
Er han AZ's bedste offensive våben?
– Det vil jeg ikke helt sige for på venstrekanten har de svenske Jesper Karlsson, som er en af ligaens bedste angribere. Han er en af topspillerne, så jeg vil ikke kalde Odgaard for AZ's bedste angriber, men de har i det hele taget tre rigtig gode offensive kort [Vangelis Pavlidis er spidsangriberen, red.].
Jeroen Haarsma kan også i fremtiden se Jens Odgaard få en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, hvis han fortsætter sin udvikling i AZ. I denne sæson er det blevet til ni scoringer og to assister i 23 kampe for danskeren.
Foto: AZ Alkmaar.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Brøndbys offensive problemer fortsatte
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Victor Froholdt bliver matchvinder
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
INTERVIEW
– Det er lort!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Formand freder Jacob Neestrup
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Sune Smith-Nielsen færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen