Nu bomber dansker løs: Forstår godt, han er ukendt

Dansk angriber storhitter i Holland, men der er nok ikke mange i Danmark som husker ham, da han fløj fra reden som ganske ung og har siden har lavet et hav af klubskifter.



Jens Odgaard har de seneste mange år levet en nomadetilværelse i flere forskellige europæiske klubber.

Den danske angriber tog i en alder af 18 år fra Lyngby BK til Inter i italien i foråret 2017, efter han havde spillet 16 Superliga-kampe. Siden har danskeren levet en stille tilværelse, hvor han har fået et hav af fodboldoplevelser på flere forskellige adresser.

Derfor er der ikke noget at sige til, hvis 23-årige Jens Odgaard ikke er i fodboldbevistheden hos alle danske fodboldfans. Det kan Jeroen Haarsma, der er journalist hos Noordhollands Dagblad, også godt forstå.

– Han tog tidligt til Italien, og har siden været udlejet til flere forskellige klubber, så jeg kan godt forstå, at han er ukendt for de fleste danskere. Han har spillet for mange forskellige klubber de seneste år, men nu har han underskrevet en lang kontrakt med AZ, hvor han også har sagt, at han håber på, at det her bliver hans hjem et stykke tid. Det, at han har været i mange klubber, tror jeg ikke hjælper på den slags [at danske fodboldfans lægger mærke til ham, red.], siger Haarsma til Tipsbladet.

Jens Odgaard skrev sidste sommer en kontrakt frem til 2027 med AZ Alkmaar. Allerede sæsonen forinden blev de forført af den danske bomber, da han var udlejet til Waalwijk med stor succes og 11 mål til følge.
jens_odgaard
Jens Odgaard blev i sommeren 2022 præsenteret i AZ Alkmaar på en aftale frem til 2027.

Danskeren har på det seneste scoret masser af mål og værdsættes højt i det hollandske.

– AZ så ham selvfølgelig sidste år i Waalwijk, hvor han gjorde det rigtig godt. Her hos AZ gør han det også rigtig godt, hvor han spiller på højrekanten, men han stræber altid efter at komme på indersiden.

– Han har et rigtig godt og stærkt spark, som han bruger til at afslutte en masse, men han har også et godt blik for overlappene i højre side. Det gør ham meget farligt, og han har bare den her særlige måde at sparke på, som gør det svært for målmændene i ligaen.

Den danske angriber har scoret seks ligamål i denne sæson for AZ, og i weekenden var han endnu en gang involveret, da han assisterede ved scoringen til 1-0 i sejren på 3-1 over Fortuna Sittard. Selvom Odgaard storspiller i Æresdivisionen, så er der fortsat et stykke til den absolutte top.

– Det er en lidt bizar situation i øjeblikket, da mange af topholdene enten er i problemer eller sælger deres bedste angribere. Det er at tage det lidt for vidt at kalde ham en af topangriberne i ligaen, men det kan han helt klart blive, hvis han fortsætter på den her måde.

Er han AZ's bedste offensive våben?

– Det vil jeg ikke helt sige for på venstrekanten har de svenske Jesper Karlsson, som er en af ligaens bedste angribere. Han er en af topspillerne, så jeg vil ikke kalde Odgaard for AZ's bedste angriber, men de har i det hele taget tre rigtig gode offensive kort [Vangelis Pavlidis er spidsangriberen, red.].

Jeroen Haarsma kan også i fremtiden se Jens Odgaard få en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, hvis han fortsætter sin udvikling i AZ. I denne sæson er det blevet til ni scoringer og to assister i 23 kampe for danskeren.

Foto: AZ Alkmaar.





Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-fans sender åbent brev

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sønderjyske – Viborg FF

Cooper gav hård og ærlig besked

Arsenal snublede i guldkampen

Barcelona klager til UEFA

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

AGF snubler i guldkampen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Tottenham under stregen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Chelsea – Manchester City

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job