Nu bomber dansker løs: Forstår godt, han er ukendt

Dansk angriber storhitter i Holland, men der er nok ikke mange i Danmark som husker ham, da han fløj fra reden som ganske ung og har siden har lavet et hav af klubskifter.



Jens Odgaard har de seneste mange år levet en nomadetilværelse i flere forskellige europæiske klubber.

Den danske angriber tog i en alder af 18 år fra Lyngby BK til Inter i italien i foråret 2017, efter han havde spillet 16 Superliga-kampe. Siden har danskeren levet en stille tilværelse, hvor han har fået et hav af fodboldoplevelser på flere forskellige adresser.

Derfor er der ikke noget at sige til, hvis 23-årige Jens Odgaard ikke er i fodboldbevistheden hos alle danske fodboldfans. Det kan Jeroen Haarsma, der er journalist hos Noordhollands Dagblad, også godt forstå.

– Han tog tidligt til Italien, og har siden været udlejet til flere forskellige klubber, så jeg kan godt forstå, at han er ukendt for de fleste danskere. Han har spillet for mange forskellige klubber de seneste år, men nu har han underskrevet en lang kontrakt med AZ, hvor han også har sagt, at han håber på, at det her bliver hans hjem et stykke tid. Det, at han har været i mange klubber, tror jeg ikke hjælper på den slags [at danske fodboldfans lægger mærke til ham, red.], siger Haarsma til Tipsbladet.

Jens Odgaard skrev sidste sommer en kontrakt frem til 2027 med AZ Alkmaar. Allerede sæsonen forinden blev de forført af den danske bomber, da han var udlejet til Waalwijk med stor succes og 11 mål til følge.
jens_odgaard
Jens Odgaard blev i sommeren 2022 præsenteret i AZ Alkmaar på en aftale frem til 2027.

Danskeren har på det seneste scoret masser af mål og værdsættes højt i det hollandske.

– AZ så ham selvfølgelig sidste år i Waalwijk, hvor han gjorde det rigtig godt. Her hos AZ gør han det også rigtig godt, hvor han spiller på højrekanten, men han stræber altid efter at komme på indersiden.

– Han har et rigtig godt og stærkt spark, som han bruger til at afslutte en masse, men han har også et godt blik for overlappene i højre side. Det gør ham meget farligt, og han har bare den her særlige måde at sparke på, som gør det svært for målmændene i ligaen.

Den danske angriber har scoret seks ligamål i denne sæson for AZ, og i weekenden var han endnu en gang involveret, da han assisterede ved scoringen til 1-0 i sejren på 3-1 over Fortuna Sittard. Selvom Odgaard storspiller i Æresdivisionen, så er der fortsat et stykke til den absolutte top.

– Det er en lidt bizar situation i øjeblikket, da mange af topholdene enten er i problemer eller sælger deres bedste angribere. Det er at tage det lidt for vidt at kalde ham en af topangriberne i ligaen, men det kan han helt klart blive, hvis han fortsætter på den her måde.

Er han AZ's bedste offensive våben?

– Det vil jeg ikke helt sige for på venstrekanten har de svenske Jesper Karlsson, som er en af ligaens bedste angribere. Han er en af topspillerne, så jeg vil ikke kalde Odgaard for AZ's bedste angriber, men de har i det hele taget tre rigtig gode offensive kort [Vangelis Pavlidis er spidsangriberen, red.].

Jeroen Haarsma kan også i fremtiden se Jens Odgaard få en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, hvis han fortsætter sin udvikling i AZ. I denne sæson er det blevet til ni scoringer og to assister i 23 kampe for danskeren.

Foto: AZ Alkmaar.





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

– Så kan jeg blive rigtig sur!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Giver to spillere livstidskarantæne

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

10 spillere nægtet indrejse til USA

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

FC København skriver kontrakt med juvel

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

David Nielsen har sagt op

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?