Nu taler Jess Thorup efter fyring: Selvfølgelig ærgrer det mig

Gent fyrede for snart en måned siden den danske træner Jess Thorup. I en pressemeddelelse udtaler han sig nu.



Det er ikke meget, han siger, danske Jess Thorup, men den tidligere Gent-træner har alligevel valgt at udsende en pressemeddelelse med et par citater om den fyreseddel, han 20. august fik i Gent.

Sjovt nok kommer udtalelserne på dagen, hvor danskeren bliver kædet sammen med trænerjobbet hos ligarivalerne Genk – altså med k til sidst.

Danskeren er ikke overraskende ked af den fyreseddel, han fik efter bare to kampe i denne sæson i Belgien.

Læs også:Avis: Jess Thorup kan lande stort trænerjob i Belgien

– Det ærgrer mig, at det sluttede efter bare to kampe i den nye sæson, men jeg vil til evig tid været taknemlig for den chance, jeg fik i en stor og spændende liga, siger Jess Thorup i pressemeddelelsen.

Sev om danskeren er ærgerlig over at have mistet jobbet i den store belgiske klub, takker han både fans og spillere og staben i klubben for chancen.

– Jeg har været heldig at få lov til at prøve det meste, og sammen med staben byggede vi et stærkt, sportsligt fundament med et offensivt mindset, hvilket blandt andet gjorde os til det mest scorende hold i ligaen i sidste sæson. Interessen for KAA Gent og klubbens spillere har været støt stigende, hvilket kulminerede, da klubben tidligere på året solgte den dyreste spiller nogensinde i belgisk fodbold, siger Jess Thorup og forklarer:

Læs også:Dansk indkast-træner: Min drøm er at ændre fodbolden

– Selvfølgelig ærgrer fyringen mig, men mest af alt står jeg tilbage med en stor glæde og taknemlighed over, at jeg fik lov til at være en del af KAA Gent. Tusind tak til klubben, spillerne, staben, fansene og byen. Jeg og min familie glemmer aldrig Gent.

Gent har siden fyret Jess Thorups erstatning, så det er ikke just, fordi der er stor stabilitet i klubben for tiden.

Jess Thorup fik næsten to år i spidsen for Gent – han tabte pokalfinalen i sin første sæson, men sluttede sæson to på andenpladsen, hvilket har givet klubben adgang til Champions League-kvalifikationen, hvor man møder Dynamo Kiev om en plads i årets gruppespil.

Læs også:Tidligere FC København-keeper på vej til England
Læs også:Gent-modstander: Overrasket over Thorup-fyring
Læs også:Sure Gent-fans støtter Jess Thorup: En pinlig mangel på respekt




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Transferbombe i Real Madrid?

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Froholdt med vild hæder i Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF – Viborg FF

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Ny offensiv transfer i FCN?

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer