Det er ikke meget, han siger, danske Jess Thorup, men den tidligere Gent-træner har alligevel valgt at udsende en pressemeddelelse med et par citater om den fyreseddel, han 20. august fik i Gent.
Sjovt nok kommer udtalelserne på dagen, hvor danskeren bliver kædet sammen med trænerjobbet hos ligarivalerne Genk – altså med k til sidst.
Danskeren er ikke overraskende ked af den fyreseddel, han fik efter bare to kampe i denne sæson i Belgien.
Læs også:Avis: Jess Thorup kan lande stort trænerjob i Belgien
– Det ærgrer mig, at det sluttede efter bare to kampe i den nye sæson, men jeg vil til evig tid været taknemlig for den chance, jeg fik i en stor og spændende liga, siger Jess Thorup i pressemeddelelsen.
Sev om danskeren er ærgerlig over at have mistet jobbet i den store belgiske klub, takker han både fans og spillere og staben i klubben for chancen.
– Jeg har været heldig at få lov til at prøve det meste, og sammen med staben byggede vi et stærkt, sportsligt fundament med et offensivt mindset, hvilket blandt andet gjorde os til det mest scorende hold i ligaen i sidste sæson. Interessen for KAA Gent og klubbens spillere har været støt stigende, hvilket kulminerede, da klubben tidligere på året solgte den dyreste spiller nogensinde i belgisk fodbold, siger Jess Thorup og forklarer:
Læs også:Dansk indkast-træner: Min drøm er at ændre fodbolden
– Selvfølgelig ærgrer fyringen mig, men mest af alt står jeg tilbage med en stor glæde og taknemlighed over, at jeg fik lov til at være en del af KAA Gent. Tusind tak til klubben, spillerne, staben, fansene og byen. Jeg og min familie glemmer aldrig Gent.
Gent har siden fyret Jess Thorups erstatning, så det er ikke just, fordi der er stor stabilitet i klubben for tiden.
Jess Thorup fik næsten to år i spidsen for Gent – han tabte pokalfinalen i sin første sæson, men sluttede sæson to på andenpladsen, hvilket har givet klubben adgang til Champions League-kvalifikationen, hvor man møder Dynamo Kiev om en plads i årets gruppespil.
Læs også:Tidligere FC København-keeper på vej til England
Læs også:Gent-modstander: Overrasket over Thorup-fyring
Læs også:Sure Gent-fans støtter Jess Thorup: En pinlig mangel på respekt
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
MEDIE
På vej til storklub?
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
