Nu taler Jess Thorup efter fyring: Selvfølgelig ærgrer det mig

Gent fyrede for snart en måned siden den danske træner Jess Thorup. I en pressemeddelelse udtaler han sig nu.



Det er ikke meget, han siger, danske Jess Thorup, men den tidligere Gent-træner har alligevel valgt at udsende en pressemeddelelse med et par citater om den fyreseddel, han 20. august fik i Gent.

Sjovt nok kommer udtalelserne på dagen, hvor danskeren bliver kædet sammen med trænerjobbet hos ligarivalerne Genk – altså med k til sidst.

Danskeren er ikke overraskende ked af den fyreseddel, han fik efter bare to kampe i denne sæson i Belgien.

Læs også:Avis: Jess Thorup kan lande stort trænerjob i Belgien

– Det ærgrer mig, at det sluttede efter bare to kampe i den nye sæson, men jeg vil til evig tid været taknemlig for den chance, jeg fik i en stor og spændende liga, siger Jess Thorup i pressemeddelelsen.

Sev om danskeren er ærgerlig over at have mistet jobbet i den store belgiske klub, takker han både fans og spillere og staben i klubben for chancen.

– Jeg har været heldig at få lov til at prøve det meste, og sammen med staben byggede vi et stærkt, sportsligt fundament med et offensivt mindset, hvilket blandt andet gjorde os til det mest scorende hold i ligaen i sidste sæson. Interessen for KAA Gent og klubbens spillere har været støt stigende, hvilket kulminerede, da klubben tidligere på året solgte den dyreste spiller nogensinde i belgisk fodbold, siger Jess Thorup og forklarer:

Læs også:Dansk indkast-træner: Min drøm er at ændre fodbolden

– Selvfølgelig ærgrer fyringen mig, men mest af alt står jeg tilbage med en stor glæde og taknemlighed over, at jeg fik lov til at være en del af KAA Gent. Tusind tak til klubben, spillerne, staben, fansene og byen. Jeg og min familie glemmer aldrig Gent.

Gent har siden fyret Jess Thorups erstatning, så det er ikke just, fordi der er stor stabilitet i klubben for tiden.

Jess Thorup fik næsten to år i spidsen for Gent – han tabte pokalfinalen i sin første sæson, men sluttede sæson to på andenpladsen, hvilket har givet klubben adgang til Champions League-kvalifikationen, hvor man møder Dynamo Kiev om en plads i årets gruppespil.

Læs også:Tidligere FC København-keeper på vej til England
Læs også:Gent-modstander: Overrasket over Thorup-fyring
Læs også:Sure Gent-fans støtter Jess Thorup: En pinlig mangel på respekt






LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Brasiliansk VM-mavepuster

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps