Nu taler Jess Thorup efter fyring: Selvfølgelig ærgrer det mig

Gent fyrede for snart en måned siden den danske træner Jess Thorup. I en pressemeddelelse udtaler han sig nu.



Det er ikke meget, han siger, danske Jess Thorup, men den tidligere Gent-træner har alligevel valgt at udsende en pressemeddelelse med et par citater om den fyreseddel, han 20. august fik i Gent.

Sjovt nok kommer udtalelserne på dagen, hvor danskeren bliver kædet sammen med trænerjobbet hos ligarivalerne Genk – altså med k til sidst.

Danskeren er ikke overraskende ked af den fyreseddel, han fik efter bare to kampe i denne sæson i Belgien.

Læs også:Avis: Jess Thorup kan lande stort trænerjob i Belgien

– Det ærgrer mig, at det sluttede efter bare to kampe i den nye sæson, men jeg vil til evig tid været taknemlig for den chance, jeg fik i en stor og spændende liga, siger Jess Thorup i pressemeddelelsen.

Sev om danskeren er ærgerlig over at have mistet jobbet i den store belgiske klub, takker han både fans og spillere og staben i klubben for chancen.

– Jeg har været heldig at få lov til at prøve det meste, og sammen med staben byggede vi et stærkt, sportsligt fundament med et offensivt mindset, hvilket blandt andet gjorde os til det mest scorende hold i ligaen i sidste sæson. Interessen for KAA Gent og klubbens spillere har været støt stigende, hvilket kulminerede, da klubben tidligere på året solgte den dyreste spiller nogensinde i belgisk fodbold, siger Jess Thorup og forklarer:

Læs også:Dansk indkast-træner: Min drøm er at ændre fodbolden

– Selvfølgelig ærgrer fyringen mig, men mest af alt står jeg tilbage med en stor glæde og taknemlighed over, at jeg fik lov til at være en del af KAA Gent. Tusind tak til klubben, spillerne, staben, fansene og byen. Jeg og min familie glemmer aldrig Gent.

Gent har siden fyret Jess Thorups erstatning, så det er ikke just, fordi der er stor stabilitet i klubben for tiden.

Jess Thorup fik næsten to år i spidsen for Gent – han tabte pokalfinalen i sin første sæson, men sluttede sæson to på andenpladsen, hvilket har givet klubben adgang til Champions League-kvalifikationen, hvor man møder Dynamo Kiev om en plads i årets gruppespil.

Læs også:Tidligere FC København-keeper på vej til England
Læs også:Gent-modstander: Overrasket over Thorup-fyring
Læs også:Sure Gent-fans støtter Jess Thorup: En pinlig mangel på respekt




Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Ingen klausul i FC København-aftale

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt