Nu taler Jess Thorup efter fyring: Selvfølgelig ærgrer det mig

Gent fyrede for snart en måned siden den danske træner Jess Thorup. I en pressemeddelelse udtaler han sig nu.



Det er ikke meget, han siger, danske Jess Thorup, men den tidligere Gent-træner har alligevel valgt at udsende en pressemeddelelse med et par citater om den fyreseddel, han 20. august fik i Gent.

Sjovt nok kommer udtalelserne på dagen, hvor danskeren bliver kædet sammen med trænerjobbet hos ligarivalerne Genk – altså med k til sidst.

Danskeren er ikke overraskende ked af den fyreseddel, han fik efter bare to kampe i denne sæson i Belgien.

Læs også:Avis: Jess Thorup kan lande stort trænerjob i Belgien

– Det ærgrer mig, at det sluttede efter bare to kampe i den nye sæson, men jeg vil til evig tid været taknemlig for den chance, jeg fik i en stor og spændende liga, siger Jess Thorup i pressemeddelelsen.

Sev om danskeren er ærgerlig over at have mistet jobbet i den store belgiske klub, takker han både fans og spillere og staben i klubben for chancen.

– Jeg har været heldig at få lov til at prøve det meste, og sammen med staben byggede vi et stærkt, sportsligt fundament med et offensivt mindset, hvilket blandt andet gjorde os til det mest scorende hold i ligaen i sidste sæson. Interessen for KAA Gent og klubbens spillere har været støt stigende, hvilket kulminerede, da klubben tidligere på året solgte den dyreste spiller nogensinde i belgisk fodbold, siger Jess Thorup og forklarer:

Læs også:Dansk indkast-træner: Min drøm er at ændre fodbolden

– Selvfølgelig ærgrer fyringen mig, men mest af alt står jeg tilbage med en stor glæde og taknemlighed over, at jeg fik lov til at være en del af KAA Gent. Tusind tak til klubben, spillerne, staben, fansene og byen. Jeg og min familie glemmer aldrig Gent.

Gent har siden fyret Jess Thorups erstatning, så det er ikke just, fordi der er stor stabilitet i klubben for tiden.

Jess Thorup fik næsten to år i spidsen for Gent – han tabte pokalfinalen i sin første sæson, men sluttede sæson to på andenpladsen, hvilket har givet klubben adgang til Champions League-kvalifikationen, hvor man møder Dynamo Kiev om en plads i årets gruppespil.

Læs også:Tidligere FC København-keeper på vej til England
Læs også:Gent-modstander: Overrasket over Thorup-fyring
Læs også:Sure Gent-fans støtter Jess Thorup: En pinlig mangel på respekt




Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Midtjyder i irsk skydetelt 

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Dansk angriber sat til salg

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCM-transfer i fare

Ked af hemmeligt FCK-skifte

LIVE: AGF klarede presset!

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl