Ny Ajax-dansker: Det er mine mål

Dansk stortalent håber på at nå førsteholdet i AFC Ajax.



De købte Kasper Dolberg og Eskild Munk Dall i Silkeborg IF, og fredag blev det officielt, at Ajax for tredje gang på få år handler i den midtjyske klub og køber endnu en offensivspiller.

Lasse Abildgaard er seneste Silkeborg-spiller, der er rykket til Ajax, og det vilde med Abildgaard er, at han ligesom Dolberg og Munk Dall er fra den lille by Voel med kun 1.800 indbyggere.

Abildgaard har længe været rygtet væk fra SIF, og det danske talent kan gå en stor fremtid i møde. U-landstræner Jesper Mikkelsen roser da også Lasse Abildgaard – læs mere om det her.

Danskeren, 16 år, har allerede masser af U-landskampe, og han beskriver sig selv som en kantspiller, der kan lide at starte i højre side og trække ind i banen for at afslutte med sin stærke venstre fod.

Målet med skiftet til Ajax er klart: Han vil nå stjernerne.

– Min mål er at komme på Ajax’ førstehold og spille i Champions League og i Eredivisie, siger Lasse Abildgaard i et interview med Ajax’ hjemmeside.

Til SIF’s hjemmeside lyder det fra talentet, at drømmen om udlandet var for spændende til at sige nej til.

 Jeg har altid haft en drøm om at komme til at spille i udlandet, og jeg er glad og stolt over, at jeg nu skal repræsentere AFC Ajax. Det har betydet enormt meget, at SIF har støttet mig hele vejen igennem, og jeg har haft fantastiske forudsætninger for at udvikle mig så meget i SIF, at jeg allerede nu føler mig klar til at tage næste skridt, siger han til Silkeborg IF’s hjemmeside.

Jesper Stüker, der er sportschef i den midtjyske klub, er storlt over salget, der menes at indbringe SIF omkring otte millioner kroner med mulighed for mere på sigt.

 Det er altid et stolt øjeblik, når vi kan sende en af vores unge og egne spillere ud i Europa. Særligt når destinationen er Ajax Amsterdam, som er en klub med en stor historik omkring udvikling af danske talenter. Lasse er et talent, vi er stolte over at have været med til at dyrke her i SIF, og denne handel viser, hvad det er, vi kan med vores spillerudvikling her i klubben, siger sportschef Jesper Stüker.

Lasse Abildgaard har fået en treårig aftale i AFC Ajax.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Her er Kamil Wilczek i dag

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

I svime over German Onugkha

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

AGF tilbage på førstepladsen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Lyngby går alene i front

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

– Agger og Kahlenberg var specielt

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Thomas Frank taler inden derby

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nu blander borgmesteren sig

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM

Silkeborg IF – AGF

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker