Ny melding: Delaney fik ikke et tilbud fra FCK

Anderlecht-cheftræner Brian Riemer afviser nu, at Thomas Delaney skulle have modtaget et tilbud fra FC København, inden den rutinerede midtbanespiller valgte at skrive under med den belgiske klub.



Det efterlod en del FC Københavns-fans ganske skuffede, da Thomas Delaney tidligere på ugen valgte at fortsætte karrieren i Anderlecht. 

I den belgiske klub afviser cheftræner Brian Riemer dog, at der har været en decideret kamp med de danske mestre om Thomas Delaneys signatur. 

– Jeg har ikke stjålet fra nogen. Thomas er en person, der har det største hjerte for FC København. Jeg ved også, at der er i fodbold altid er to sider af samme sag. Jeg tror ikke, at der rigtig var en kamp med FC København. Ud fra det, jeg har hørt, var der ikke noget tilbud fra FC København, lyder det, ifølge Sudinfo, fra Brian Riemer. 

Den udmelding står lidt i kontrast til udmeldingen fra Peter Christiansen tidligere på ugen, hvor FC Københavns sportschef svarede ja til, at "Løverne" havde givet Thomas Delaney et lukrativt tilbud

Ifølge Brian Riemer kan Thomas Delaney få debut for Anderlecht i søndagens hjemmekamp mod Charleroi. 

– Han er klar. Vi ville virkelig gerne have Thomas. Jeg har kendt ham, siden han var 16 år, fra vores fælles tid i FC København. Han er en sand leder på banen. Han vil være i stand til at kontrollere midtbanen, både med og uden bolden, siger Riemer. 

– Han vil også være i stand til at komme ind i modstanderens felt. Vi har manglet spillere, der kan hjælpe de andre spillere. Hans enorme erfaring fra år tilbragt i store ligaer og fra landsholdet vil hjælpe os. 

Thomas Delaney har også selv sat ord på skiftet til Anderlecht. Det kan læse om HER





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tullberg bekræfter FCM-skifte

‘Sort uheld’ i Viborg

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

“Det går over i historien”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber