Ny melding: Delaney fik ikke et tilbud fra FCK

Anderlecht-cheftræner Brian Riemer afviser nu, at Thomas Delaney skulle have modtaget et tilbud fra FC København, inden den rutinerede midtbanespiller valgte at skrive under med den belgiske klub.



Det efterlod en del FC Københavns-fans ganske skuffede, da Thomas Delaney tidligere på ugen valgte at fortsætte karrieren i Anderlecht. 

I den belgiske klub afviser cheftræner Brian Riemer dog, at der har været en decideret kamp med de danske mestre om Thomas Delaneys signatur. 

– Jeg har ikke stjålet fra nogen. Thomas er en person, der har det største hjerte for FC København. Jeg ved også, at der er i fodbold altid er to sider af samme sag. Jeg tror ikke, at der rigtig var en kamp med FC København. Ud fra det, jeg har hørt, var der ikke noget tilbud fra FC København, lyder det, ifølge Sudinfo, fra Brian Riemer. 

Den udmelding står lidt i kontrast til udmeldingen fra Peter Christiansen tidligere på ugen, hvor FC Københavns sportschef svarede ja til, at "Løverne" havde givet Thomas Delaney et lukrativt tilbud

Ifølge Brian Riemer kan Thomas Delaney få debut for Anderlecht i søndagens hjemmekamp mod Charleroi. 

– Han er klar. Vi ville virkelig gerne have Thomas. Jeg har kendt ham, siden han var 16 år, fra vores fælles tid i FC København. Han er en sand leder på banen. Han vil være i stand til at kontrollere midtbanen, både med og uden bolden, siger Riemer. 

– Han vil også være i stand til at komme ind i modstanderens felt. Vi har manglet spillere, der kan hjælpe de andre spillere. Hans enorme erfaring fra år tilbragt i store ligaer og fra landsholdet vil hjælpe os. 

Thomas Delaney har også selv sat ord på skiftet til Anderlecht. Det kan læse om HER






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

De vil have Victor Nelsson

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Tyskland – Curacao

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland