Ny melding: Delaney fik ikke et tilbud fra FCK

Anderlecht-cheftræner Brian Riemer afviser nu, at Thomas Delaney skulle have modtaget et tilbud fra FC København, inden den rutinerede midtbanespiller valgte at skrive under med den belgiske klub.



Det efterlod en del FC Københavns-fans ganske skuffede, da Thomas Delaney tidligere på ugen valgte at fortsætte karrieren i Anderlecht. 

I den belgiske klub afviser cheftræner Brian Riemer dog, at der har været en decideret kamp med de danske mestre om Thomas Delaneys signatur. 

– Jeg har ikke stjålet fra nogen. Thomas er en person, der har det største hjerte for FC København. Jeg ved også, at der er i fodbold altid er to sider af samme sag. Jeg tror ikke, at der rigtig var en kamp med FC København. Ud fra det, jeg har hørt, var der ikke noget tilbud fra FC København, lyder det, ifølge Sudinfo, fra Brian Riemer. 

Den udmelding står lidt i kontrast til udmeldingen fra Peter Christiansen tidligere på ugen, hvor FC Københavns sportschef svarede ja til, at "Løverne" havde givet Thomas Delaney et lukrativt tilbud

Ifølge Brian Riemer kan Thomas Delaney få debut for Anderlecht i søndagens hjemmekamp mod Charleroi. 

– Han er klar. Vi ville virkelig gerne have Thomas. Jeg har kendt ham, siden han var 16 år, fra vores fælles tid i FC København. Han er en sand leder på banen. Han vil være i stand til at kontrollere midtbanen, både med og uden bolden, siger Riemer. 

– Han vil også være i stand til at komme ind i modstanderens felt. Vi har manglet spillere, der kan hjælpe de andre spillere. Hans enorme erfaring fra år tilbragt i store ligaer og fra landsholdet vil hjælpe os. 

Thomas Delaney har også selv sat ord på skiftet til Anderlecht. Det kan læse om HER





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Klar til at gå shopamok

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Storkamp af Patrick Dorgu

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne