Peter Vindahl skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til den hollandske storklub AZ Alkmaar, og han er så småt ved at få sit lille gennembrud.
Han er startet inde i de seneste to kampe, og selv er hans ambitioner at bide sig helt fast som førsteholdsmålmand for klubben.
Han er dog stadig ung, 23 år for at være helt præcis, så han er lykkelig over allerede at skifte til en hollandsk klub, hvor presset og hele atmosfæren er lidt noget andet, end hvad han har været vant til i FC Nordsjælland.
– Det er da noget andet at spille kontinuerligt med i toppen af hollandsk fodbold – det er bare noget større end i Danmark, det er der ingen tvivl om.
– Generelt er der flere fans hernede. Det er nogle større stadions. Så generelt er det bare større, uden selvfølgelig at være Premier League. Det var også grunden til, at AZ var interessant for mig, for jeg følte, at det var et godt step på vejen. Det er noget andet og en anden kultur, men uden at være noget helt anderledes, fortæller den lovende målmand til tipsbladet.dk og pointerer samtidig, at AZ Alkmaar går meget op i talentudvikling, hvilket er vigtigt for ham.
– De kan godt lide at bruge unge spillere, og de går meget op i, at de også udvikler deres egne. Den tankegang kan jeg godt lide. Men det er da noget andet at spille kontinuerligt med i toppen af hollandsk fodbold – det er bare noget større end i Danmark, det er der ingen tvivl om.
Han nævner selv, at AZ Alkmaar og den hollandske Æresdivision er et step på vejen. Spørgsmålet er, hvilken vej det er, han taler om.
Nu kaldte du det et skridt på vejen, og du nævnte Premier League. Er Premier League drømmen?
Ja, på et eller andet tidspunkt er det da. Det er fodboldens hovedstad, kan man sige. Så jo, det er det da på et eller andet tidspunkt.
Er der en specifik klub?
Den der nu ringer, fortæller målmanden.
Inden et Premier League-skifte for alvor skal komme på tale, skal han først lige bryde igennem i AZ Alkmaar. Her ligner det dog, at han har bidt sig fast som førstemålmand, og med gode præstationer i en stærk liga og Europa, er vejen måske ikke så lang igen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Frankrig – Sverige
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
