Belgiske Royal Antwerp har udviklet sig til en danskerklub med Brian Priske på sidelinjen som træner og Viktor Fischer på banen som spiller.
Viktor Fischer forlod FC København, efter han ikke længere indgik i Jess Thorups planer. Det bemærkede nyansatte Brian Priske, som hurtigt anbefalede danskeren til klubbens sportschef. Det fortæller Priske til tipsbladet.dk.
– Han var en, som stod højt på min liste, og som jeg selvfølgelig lagde ind på bordet til sportschefen. Heldigvis var han da også enig i, at det kunne være spændende at se, om vi kunne tilknytte ham.
Det lykkedes som bekendt, og indtil videre har Priske været tilfreds med det, Fischer har leveret. Et enkelt mål og fem oplæg er det blevet til for Fischer i 16 kampe for sin nye belgiske klub, men dette tal kunne have været endnu højere. Ifølge Priske har det nogle gange været stolpe ud for Fischer.
– Han har været lidt uheldig med nogle afslutninger og assist, som ikke blev til assist alligevel, siger Priske og påpeger, at Fischer også har døjet en smule med en skade i mellemtiden.
– Han blev desværre skadet nede i Fenerbahce, så han havde næsten 14 dage, hvor han kæmpede lidt, men han er rigtig godt på vej tilbage fra den skade, lyder det fra Priske.
I og med at Brian Priske var træner i Superligaen i den periode, hvor Viktor Fischer tørnede ud for FC København, så kender han ham rigtig godt. Derfor vidste han, hvad han ville få, da han bad om at få ham købt. Indtil videre har han da også været meget tilfreds med Fischers indsats.
– Han har en stor impact på holdet. Han træner godt og har en god mentalitet og indstilling. Han prøver at præge alle omkring sig og går forrest i forhold til træningsmiljøet og træningskulturen.
– Så det har været virkelig fedt at få ham ind, og han har også fået vist den kvalitet, som han indeholder. Så lige nu handler det om at få noget kontinuitet ind i hans spil og få udbytte af de anstrengelser, som han gør sig, for han lægger virkelig mange meter i sit spil, når han spiller.
– Jeg ved også, at hvis han får en lille smule tur i den og en lille smule ekstra tro på tingene, så er der endnu flere mål og assist til ham, for han har et højt niveau, og det viser han som sagt hver dag til træning.
Viktor Fischers tid i FC København kan groft sagt deles op i to dele. Den første del, hvor han kom tilbage til Danmark fra udlandet og brændte Superligaen af med en masse store præstationer. Anden del var i den modsatte grøft. Plaget af skader, bænkplads og til sidst helt droppet.
Priske føler dog ikke, at han kan vurdere, om Viktor Fischer er en anden spiller nu, end han var i FCK. Ifølge ham skal man dog huske på, at Fischer spillede på flere forskellige FCK-hold.
– Jeg synes, han var god i FCK. Det er klart, at sammenligner man hans første sæson i FCK med den sidste, så er det klart, at der er et spring i outputtet i forhold til mål og assist fra første sæson kontra sidste, selv om han faktisk lavede en del output i den sidste sæson også. Men folk havde nogle forventninger og var vant til at se ham levere et højt niveau. Og det er klart, at hvis han ikke lige ramte det af den ene eller den anden årsag, så var man hurtig til at skyde på ham.
– Samtidig skal man også skal huske, at det var to forskellige FCK-hold i den første sæson og i den sidste sæson, og der kan det være svært individuelt at fortsætte på det høje niveau. Han kom jo også tilbage fra en skade. Så jeg synes jo hele tiden, at Viktor har vist et højt niveau med utrolig høj kvalitet, forklarer Priske.
Viktor Fischer startede som lyn og torden i Royal Antwerp, hvor han var involveret i to scoringer i sine første tre kampe. Trods skaden mod Fenerbahce har han stadig fået spilletid, selv om han blot fik fire minutter mod Anderlecht, før Royal Antwerp gik på pause på grund af landskampene.

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Afvist af United

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Skandale! I har givet op, DBU

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Kold krig i ni måneder

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: Horsens i millionhandel

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Hård AGF-afsked

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

– Det virker bare lidt mærkeligt

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Bekræfter: Profil skal sælges nu

AGF-millioner på vej?

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

De viser Brøndby og FCM i Europa

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer