Retur til Superligaen? Tidligere OB’er får ikke forlænget i Holland

FC Groningen har meldt ud på sin hjemmeside, at man ikke har i sinde at forlænge aftalen med forsvarsspiller Kasper Larsen, der løber ud til sommer.



Den tidligere OB’er Kasper Larsen kan godt begynde at se sig om efter en ny arbejdsgiver, for med lidt mere end tre måneder igen af danskerens aftale med FC Groningen har klubben allerede besluttet sig for ikke at forlænge aftalen med den 25-årige forsvarsspiller.

Det skriver FC Groningen på sin hjemmeside.

Kasper Larsen er i øjeblikket i gang med sin tredje sæson i klubben, og Groningen havde option på et år mere, skulle klubben ønske at beholde ham, men den option har klubben valgt ikke at udnytte, står der på hjemmesiden, hvor det også fremgår, at beslutningen skulle tages inden 1. april 2018.

Kasper Larsen har indtil videre spillet 52 kampe for FC Groningen, men det er i denne sæson blot blevet til otte kampe i den bedste hollandske række.

Det er flere skader, der har holdt Kasper Larsen fra banen i denne sæson, for han har gennem sin tid i Groningen været fast mand for klubben. To gange har han siddet ude med problemer i foden, og på det seneste har det været den ene akillessene, der har givet problemer.

Ikke siden februar har danskeren spillet, og ifølge Transfermarkt har han misset 13 kampe i den bedste hollandske række på grund af skade.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB – Randers FC



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Legende scorer landstrænerjob

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’