Retur til Superligaen? Tidligere OB’er får ikke forlænget i Holland

FC Groningen har meldt ud på sin hjemmeside, at man ikke har i sinde at forlænge aftalen med forsvarsspiller Kasper Larsen, der løber ud til sommer.



Den tidligere OB’er Kasper Larsen kan godt begynde at se sig om efter en ny arbejdsgiver, for med lidt mere end tre måneder igen af danskerens aftale med FC Groningen har klubben allerede besluttet sig for ikke at forlænge aftalen med den 25-årige forsvarsspiller.

Det skriver FC Groningen på sin hjemmeside.

Kasper Larsen er i øjeblikket i gang med sin tredje sæson i klubben, og Groningen havde option på et år mere, skulle klubben ønske at beholde ham, men den option har klubben valgt ikke at udnytte, står der på hjemmesiden, hvor det også fremgår, at beslutningen skulle tages inden 1. april 2018.

Kasper Larsen har indtil videre spillet 52 kampe for FC Groningen, men det er i denne sæson blot blevet til otte kampe i den bedste hollandske række.

Det er flere skader, der har holdt Kasper Larsen fra banen i denne sæson, for han har gennem sin tid i Groningen været fast mand for klubben. To gange har han siddet ude med problemer i foden, og på det seneste har det været den ene akillessene, der har givet problemer.

Ikke siden februar har danskeren spillet, og ifølge Transfermarkt har han misset 13 kampe i den bedste hollandske række på grund af skade.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

– Ja, der var dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

PSG – Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub