Ros til Dolberg: Laver ting som fansene elsker

Kasper Dolberg lider under Anderlechts spil i øjeblikket, lyder det fra belgisk journalist, der dog understreger, at klubbens fans er begejstrede for den danske angriber.



Anderlecht er uden sejr i holdets seneste tre hjemmekampe, og efter tirsdagens 2-0-nederlag til Genk er cheftræner Brian Riemer under hårdt pres

Bruxelles-klubben lider under, at flere profiler er et stykke fra deres topniveau i øjeblikket. Anders Dreyer har fået en del kritik for sine præstationer på det seneste, mens Kasper Dolberg har efterladt et lidt mere blandet indtryk. 

Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad. Ifølge Geril er der ingen tvivl om, at Dolberg er en fanfavorit, men samtidig lider den tidligere Ajax-angriber under, at han ikke bliver sat nok i scene. 

– Fansene kan godt lide Dolberg, tror jeg, fordi hans spillestil passer godt til Anderlecht. Han er meget teknisk og han er en af dem, der kan lave nogle aktioner, som fansene elsker at se, siger Jürgen Geril og fortsætter:

– For Dolberg er det en kombination af flere ting. Han modtager ikke mange gode bolde, og det meste af tiden er han på sin egen ø. De spiller med lange bolde, hvor han skal ind i hovedstødsdueller og den slags, og det er ikke hans spil. Så begynder man at kigge på Riemer: Hvorfor finder han ikke en anden spillestil, der passer bedre til Dolberg?

– Men jeg synes også, at Dolberg kan gøre det lidt bedre. Nogle gange får jeg indtrykket af, at han accepterer måden, som Anderlecht spiller på. Han accepterer, at det ikke fungerer særligt godt. Måske kan han også godt ændre sin spillestil lidt. Men det er svært, for nogle gange kan jeg se, at han hænger med hovedet, og det er selvfølgelig heller ikke nemt for ham.

Kasper Dolberg, der i sidste uge startede inde i Danmarks 2-0-sejr over Schweiz i Nations League, har i denne sæson scoret ét mål i seks ligakampe for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga. 







Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Japan overrasker mod Holland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spanien – Kap Verde

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Belgien – Egypten