Ros til Dolberg: Laver ting som fansene elsker

Kasper Dolberg lider under Anderlechts spil i øjeblikket, lyder det fra belgisk journalist, der dog understreger, at klubbens fans er begejstrede for den danske angriber.



Anderlecht er uden sejr i holdets seneste tre hjemmekampe, og efter tirsdagens 2-0-nederlag til Genk er cheftræner Brian Riemer under hårdt pres

Bruxelles-klubben lider under, at flere profiler er et stykke fra deres topniveau i øjeblikket. Anders Dreyer har fået en del kritik for sine præstationer på det seneste, mens Kasper Dolberg har efterladt et lidt mere blandet indtryk. 

Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad. Ifølge Geril er der ingen tvivl om, at Dolberg er en fanfavorit, men samtidig lider den tidligere Ajax-angriber under, at han ikke bliver sat nok i scene. 

– Fansene kan godt lide Dolberg, tror jeg, fordi hans spillestil passer godt til Anderlecht. Han er meget teknisk og han er en af dem, der kan lave nogle aktioner, som fansene elsker at se, siger Jürgen Geril og fortsætter:

– For Dolberg er det en kombination af flere ting. Han modtager ikke mange gode bolde, og det meste af tiden er han på sin egen ø. De spiller med lange bolde, hvor han skal ind i hovedstødsdueller og den slags, og det er ikke hans spil. Så begynder man at kigge på Riemer: Hvorfor finder han ikke en anden spillestil, der passer bedre til Dolberg?

– Men jeg synes også, at Dolberg kan gøre det lidt bedre. Nogle gange får jeg indtrykket af, at han accepterer måden, som Anderlecht spiller på. Han accepterer, at det ikke fungerer særligt godt. Måske kan han også godt ændre sin spillestil lidt. Men det er svært, for nogle gange kan jeg se, at han hænger med hovedet, og det er selvfølgelig heller ikke nemt for ham.

Kasper Dolberg, der i sidste uge startede inde i Danmarks 2-0-sejr over Schweiz i Nations League, har i denne sæson scoret ét mål i seks ligakampe for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Godt nyt – nu er han landet i København

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

‘Kontraktchok’ i Manchester United



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Snestorm kan udfordre OB

United-ejer giver offentlig undskyldning

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Derfor var Moukoko vraget

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Sean Dyche fyret

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nægtet Brøndby-skifte

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før