Ros til Dolberg: Laver ting som fansene elsker

Kasper Dolberg lider under Anderlechts spil i øjeblikket, lyder det fra belgisk journalist, der dog understreger, at klubbens fans er begejstrede for den danske angriber.



Anderlecht er uden sejr i holdets seneste tre hjemmekampe, og efter tirsdagens 2-0-nederlag til Genk er cheftræner Brian Riemer under hårdt pres

Bruxelles-klubben lider under, at flere profiler er et stykke fra deres topniveau i øjeblikket. Anders Dreyer har fået en del kritik for sine præstationer på det seneste, mens Kasper Dolberg har efterladt et lidt mere blandet indtryk. 

Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad. Ifølge Geril er der ingen tvivl om, at Dolberg er en fanfavorit, men samtidig lider den tidligere Ajax-angriber under, at han ikke bliver sat nok i scene. 

– Fansene kan godt lide Dolberg, tror jeg, fordi hans spillestil passer godt til Anderlecht. Han er meget teknisk og han er en af dem, der kan lave nogle aktioner, som fansene elsker at se, siger Jürgen Geril og fortsætter:

– For Dolberg er det en kombination af flere ting. Han modtager ikke mange gode bolde, og det meste af tiden er han på sin egen ø. De spiller med lange bolde, hvor han skal ind i hovedstødsdueller og den slags, og det er ikke hans spil. Så begynder man at kigge på Riemer: Hvorfor finder han ikke en anden spillestil, der passer bedre til Dolberg?

– Men jeg synes også, at Dolberg kan gøre det lidt bedre. Nogle gange får jeg indtrykket af, at han accepterer måden, som Anderlecht spiller på. Han accepterer, at det ikke fungerer særligt godt. Måske kan han også godt ændre sin spillestil lidt. Men det er svært, for nogle gange kan jeg se, at han hænger med hovedet, og det er selvfølgelig heller ikke nemt for ham.

Kasper Dolberg, der i sidste uge startede inde i Danmarks 2-0-sejr over Schweiz i Nations League, har i denne sæson scoret ét mål i seks ligakampe for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

‘Horsens var et helvede’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Thomas Frank: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Skamroses af Thomas Nørgaard

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

‘Det var verdens undergang’

Begejstret for Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Tuchel forsvarer sin taktik

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Derfor trækker FC København-transfer ud