Ros til Dolberg: Laver ting som fansene elsker

Kasper Dolberg lider under Anderlechts spil i øjeblikket, lyder det fra belgisk journalist, der dog understreger, at klubbens fans er begejstrede for den danske angriber.



Anderlecht er uden sejr i holdets seneste tre hjemmekampe, og efter tirsdagens 2-0-nederlag til Genk er cheftræner Brian Riemer under hårdt pres

Bruxelles-klubben lider under, at flere profiler er et stykke fra deres topniveau i øjeblikket. Anders Dreyer har fået en del kritik for sine præstationer på det seneste, mens Kasper Dolberg har efterladt et lidt mere blandet indtryk. 

Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad. Ifølge Geril er der ingen tvivl om, at Dolberg er en fanfavorit, men samtidig lider den tidligere Ajax-angriber under, at han ikke bliver sat nok i scene. 

– Fansene kan godt lide Dolberg, tror jeg, fordi hans spillestil passer godt til Anderlecht. Han er meget teknisk og han er en af dem, der kan lave nogle aktioner, som fansene elsker at se, siger Jürgen Geril og fortsætter:

– For Dolberg er det en kombination af flere ting. Han modtager ikke mange gode bolde, og det meste af tiden er han på sin egen ø. De spiller med lange bolde, hvor han skal ind i hovedstødsdueller og den slags, og det er ikke hans spil. Så begynder man at kigge på Riemer: Hvorfor finder han ikke en anden spillestil, der passer bedre til Dolberg?

– Men jeg synes også, at Dolberg kan gøre det lidt bedre. Nogle gange får jeg indtrykket af, at han accepterer måden, som Anderlecht spiller på. Han accepterer, at det ikke fungerer særligt godt. Måske kan han også godt ændre sin spillestil lidt. Men det er svært, for nogle gange kan jeg se, at han hænger med hovedet, og det er selvfølgelig heller ikke nemt for ham.

Kasper Dolberg, der i sidste uge startede inde i Danmarks 2-0-sejr over Schweiz i Nations League, har i denne sæson scoret ét mål i seks ligakampe for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga. 







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

England – Kroatien

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Tjekkiet – Sydafrika