Anderlechts fans har vendt sig mod Brian Riemer, og det fik den danske cheftræner at mærke for fuld udblæsning tirsdag aften, da Genk gæstede Lotto Park.
Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad.
Anderlecht tabte nemlig med 2-0 og danskerklubben er nu uden sejr i holdets seneste tre hjemmekampe.
– Jeg var til kampen i går, og det begynder at se svært ud, for at være ærlig, fortæller Jürgen Geril til Tipsbladet.
Det er dog ikke resultaterne, der er det største problem for Brian Riemer lige nu.
Vi kigger også på Fredberg, som måske ikke fandt de rigtige løsninger. Men han havde heller ikke mange penge at bruge af. Så det er en kombination af faktorer lige nu. Men for Riemer er risikoen, at det bliver ham, der kommer til at betale prisen nu her.
Jürgen GerilJournalist, Het Nieuwsblad
– I går var faktisk deres første nederlag i sæsonen, i syv ligakampe og to europæiske kampe. Så resultatmæssigt har det faktisk ikke været en katastrofe. Men det er måden, de spiller på. For i Anderlecht forventer folk god og underholdende fodbold, men når man ser på strukturen og deres spil i kampene, så skaber de ikke nok chancer og de mangler idéer offensivt, siger Jürgen Geril og fortsætter:
– Det er årsagen til, at fansene i øjeblikket er virkeligt utilfredse. De er begyndt at råbe mere og mere efter Riemer, og det er selvfølgelig et problem. Til sidst i kampen i går råbte næsten hele stadion ‘Riemer buiten’, hvilket betyder ‘ud med Riemer’ på hollandsk. For en træner er det en kamp, der ikke er nem at vinde, for lige nu er opfattelsen, at det hele er Riemers skyld. Og den opfattelse er meget svær at lave om på.
Lotto Park kan 'eksplodere' lørdag
Ikke alle problemer i Anderlecht peger tilbage på Brian Riemer, lyder det fra Jürgen Geril, der også minder om, at Bruxelles-klubben lå nummer 14, da Brian Riemer kom til i december 2022, mens holdet i sidste sæson kæmpede med om guldet.
– Det hele er ikke hans fejl. Hvis man kigger på truppen, så brugte Anderlecht ikke mange penge i løbet af transfervinduet. Tre millioner euro på Simic, og de andre på lejeaftaler eller frie transfers. De mangler kvalitet i truppen, synes jeg, og mange af deres spillere, som fx Anders Dreyer, er i dårlig form. Kasper Dolberg har også svært ved at finde sit spil.
– Vi kigger også på Fredberg, som måske ikke fandt de rigtige løsninger (i løbet af transfervinduet, red.). Men han havde heller ikke mange penge at bruge af. Så det er en kombination af faktorer lige nu. Men for Riemer er risikoen, at det bliver ham, der kommer til at betale prisen nu her.
Hvor stor er risikoen for Brian Riemer? Risikerer han en fyring, hvis der kommer et eller to nederlag i de næste kampe?
– Ja, hvis han taber til Charleroi på lørdag, så… det er endnu en hjemmekamp, og det vil så være den fjerde hjemmekamp i træk uden sejr. Forrige lørdag spillede de 2-2 mod Westerlo og i går tabte de til Genk, som godt nok ikke er en nem kamp, men på lørdag spiller de mod Charleroi, og det er virkelig en must win-kamp.
– Derefter har de deres første europæiske kamp mod Ferencvaros, og hvis man vil opnå noget i Europa, så er det en kamp, hvor man skal have point. Så der er meget pres på, lyder det fra Jürgen Geril.
Til sidst i kampen i går råbte næsten hele stadion ‘Riemer buiten’, hvilket betyder ‘ud med Riemer’ på hollandsk.
Jürgen GerilJournalist, Het Nieuwsblad
Ifølge den belgiske journalist er der lige nu opbakning til Brian Riemer fra bestyrelsen, der mødtes inden gårsdagens nederlag. Presset fra de vrede tilhængere kan dog blive for stort, hvis tingene ikke ændrer sig.
– I går mødtes Anderlechts bestyrelse, og efterfølgende hørte vi, at de vil gå efter stabilitet og kontinuitet. Så deres intention er ikke at lave en ændring meget hurtigt, siger Jürgen Geril og fortsætter:
– Men der er selvfølgelig presset fra fansene, og hvis han taber igen til Charleroi på lørdag, så kommer hele stadionet til at eksplodere, tror jeg. Så vil det være meget svært at beholde ham. Presset på ham er virkelig stort forud for den kamp, og det bliver større og større.
Fredberg i modvind efter manglende Dreyer-salg
Brian Riemer udtalte efter tirsdagens nederlag til Genk, at Anderlechts spil ikke var så dårligt endda, og ifølge Jürgen Geril illustrerer det den aktuelle kløft mellem fansene og cheftræneren.
– Der er stor afstand mellem Riemer og fansene. Han ser nogle positive ting, men fansene ser ikke nogen positive ting længere. De fokuserer kun på alt det negative, og det er et problem, siger Jürgen Geril.
Anders Dreyer var en absolut nøglespiller i Anderlecht i sidste sæson med 21 scoringer, men i denne sæson har historien været en helt anden for den tidligere FC Midtjylland-spiller, der er blevet udsat for meget kritik.
– Han kom tilbage efter EM, og jeg ved ikke, hvad der er sket, men han mangler impact. I sidste sæson havde han også kampe, hvor han faldt ud, men der scorede han altid, når han fik bare én chance. Nu brænder han sine chancer og han scorer ikke længere.
– Det er også noget, Fredberg bliver kritiseret for: Fansene spørger: ‘Hvorfor solgte vi ikke Dreyer? Hvis der var en klub, der ville betale måske 10 millioner euro, så skulle vi have solgt ham. Det skete ikke, og nu falder hans værdi’. Der er ikke meget, der er positivt i Anderlecht længere, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Det er på lørdag klokken 20.45, at Brian Riemer og co. skal forsøge at få dulmet Anderlecht-tilhængernes vrede, når danskerklubben får besøg af Charleroi.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Pinligt! Danmark brænder på stribe
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Rasmus Højlund har ikke set det før
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Sverige skal til VM
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER