Roser Danmark: Gode akademier i FCN, FCM og FCK

Dansk talentudvikling er langt foran Norge og Sverige, lyder det.



Mandag var det svenskerne, der kiggede misunderligt mod Danmark, og nu er det Norge, der roser den danske talentudvikling.

Selv om Norge har en verdensstjerne i Erling Braut Haaland, er den samlede kvalitet i den norske landsholdstrup et stykke fra den danske, og samtidig er talentudviklingen i Norge ikke lige så god og systematiseret, som den er i Danmark.

Og Hallvar Thoresen, der er tidligere landsholdskaptajn for Norge og nuværende scout for PSV, er ikke i tvivl: Danmark er langt foran Norge.

Den 65-årige nordmand mener ganske enkelt, at Norge skal have optrappet talentarbejdet hurtigst muligt:

– De har brugt mange ressourcer på det. De er meget optaget af scouting, som har direkte sammenhæng med at kunne udvikle spillere, og at du får de rigtige spillere ind på de rigtige tidspunkter. Det får du altså ikke ved bare at tale med moren og faren og se en spiller i kamp. Det handler også om at bruge ressourcer på kompetencer og faciliteter. Der er ret gode akademier i Nordsjælland, Midtjylland, København, siger Hallvar Thoresen til VG.

Han peger på en model i Norge, som også er et tema i dansk fodbold, nemlig et nationalt fodboldcenter. 

Her er det planen, at Danmark skal have et sådan i Odense. Og i Norge bør de også kigge på det, mener Thoresen:

– Det har man talt om i 40 år. Det vil løfte kvaliteten på landsholdene, og der vil være kontinuitet og sammenhæng i det. Du kan også have et team der til databrug og sådan. Set fra forbundets side tror jeg, det vil være enormt vigtigt, og at det kan løfte kvlaiteten på en del aktiviteter, siger han.





‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Bo Svensson svært utilfreds

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’