Mandag var det svenskerne, der kiggede misunderligt mod Danmark, og nu er det Norge, der roser den danske talentudvikling.
Selv om Norge har en verdensstjerne i Erling Braut Haaland, er den samlede kvalitet i den norske landsholdstrup et stykke fra den danske, og samtidig er talentudviklingen i Norge ikke lige så god og systematiseret, som den er i Danmark.
Og Hallvar Thoresen, der er tidligere landsholdskaptajn for Norge og nuværende scout for PSV, er ikke i tvivl: Danmark er langt foran Norge.
Den 65-årige nordmand mener ganske enkelt, at Norge skal have optrappet talentarbejdet hurtigst muligt:
– De har brugt mange ressourcer på det. De er meget optaget af scouting, som har direkte sammenhæng med at kunne udvikle spillere, og at du får de rigtige spillere ind på de rigtige tidspunkter. Det får du altså ikke ved bare at tale med moren og faren og se en spiller i kamp. Det handler også om at bruge ressourcer på kompetencer og faciliteter. Der er ret gode akademier i Nordsjælland, Midtjylland, København, siger Hallvar Thoresen til VG.
Han peger på en model i Norge, som også er et tema i dansk fodbold, nemlig et nationalt fodboldcenter.
Her er det planen, at Danmark skal have et sådan i Odense. Og i Norge bør de også kigge på det, mener Thoresen:
– Det har man talt om i 40 år. Det vil løfte kvaliteten på landsholdene, og der vil være kontinuitet og sammenhæng i det. Du kan også have et team der til databrug og sådan. Set fra forbundets side tror jeg, det vil være enormt vigtigt, og at det kan løfte kvlaiteten på en del aktiviteter, siger han.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
AVIS