Roser Danmark: Gode akademier i FCN, FCM og FCK

Dansk talentudvikling er langt foran Norge og Sverige, lyder det.



Mandag var det svenskerne, der kiggede misunderligt mod Danmark, og nu er det Norge, der roser den danske talentudvikling.

Selv om Norge har en verdensstjerne i Erling Braut Haaland, er den samlede kvalitet i den norske landsholdstrup et stykke fra den danske, og samtidig er talentudviklingen i Norge ikke lige så god og systematiseret, som den er i Danmark.

Og Hallvar Thoresen, der er tidligere landsholdskaptajn for Norge og nuværende scout for PSV, er ikke i tvivl: Danmark er langt foran Norge.

Den 65-årige nordmand mener ganske enkelt, at Norge skal have optrappet talentarbejdet hurtigst muligt:

– De har brugt mange ressourcer på det. De er meget optaget af scouting, som har direkte sammenhæng med at kunne udvikle spillere, og at du får de rigtige spillere ind på de rigtige tidspunkter. Det får du altså ikke ved bare at tale med moren og faren og se en spiller i kamp. Det handler også om at bruge ressourcer på kompetencer og faciliteter. Der er ret gode akademier i Nordsjælland, Midtjylland, København, siger Hallvar Thoresen til VG.

Han peger på en model i Norge, som også er et tema i dansk fodbold, nemlig et nationalt fodboldcenter. 

Her er det planen, at Danmark skal have et sådan i Odense. Og i Norge bør de også kigge på det, mener Thoresen:

– Det har man talt om i 40 år. Det vil løfte kvaliteten på landsholdene, og der vil være kontinuitet og sammenhæng i det. Du kan også have et team der til databrug og sådan. Set fra forbundets side tror jeg, det vil være enormt vigtigt, og at det kan løfte kvlaiteten på en del aktiviteter, siger han.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Flere slagter dansker efter grim aktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Snød FC København for keeper

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn