Roser sin tidligere FCM-bomber: Ingen matcher ham

Brian Priske er særdeles spændt på at se, hvor Paul Onuachu fortsætter karrieren, hvis han forlader Genk.



Paul Onuachu har gennem lang tid nu været en stor profil hos belgiske Genk, og særligt i sommer var rygterne om et skifte til en anden og større liga store. 

Det store skifte kom dog aldrig for Onuachu, som fortsat er i Genk, og som var på måltavlen to gange, da Genk tabte til Brian Priskes Royal Antwerp tilbage i september. 

Det var ellers ikke fordi, at Priske ikke var forberedt på ham. Priske kender Onuachus styrker, i og med han arbejdede sammen med ham i FC Midtjylland. Den tidligere FC Midtjylland-bomber er bare i en klasse for sig i den belgiske Jupiler Pro League. 

– Han er stor, det er der ingen tvivl om. Det var voldsomt, det han lavede i sidste sæson, og han har så okay fortsat i denne på mange planer. Han har lavet en del kasser både i den belgiske liga, men også i Europa, siger Brian Priske til tipsbladet.dk.

Er han for god til ligaen? 

– Ja, det kan man egentlig godt sige. Det er da helt sikkert ved at være nu, at han skal tage det næste spring, hvis han skal prøve at løfte sit spil endnu mere, for han har lavet ufatteligt mange mål hernede. Inde i feltet er der ingen, der matcher ham i Belgien.

Det har særligt været i de to seneste sæsoner, at Onuachu har skudt ligaen i sænk. I sidste sæson scorede han imponerende 35 mål i 41 kampe på tværs af alle turneringer. I denne har han ikke været lige så skarp, omendt hans 12 scoringer i 21 kampe stadig er hæderligt. 

Selv om Onuachu scorede to gange mod Priske tilbage i september, så glæder det ham at se sin tidligere stjerne have så stor succes. Udviklingen fra dengang Onuachu bombede mål ind i Danmark til nu er da også mærkbar. 

– Det er fantastisk. Han har fået mere erfaring og mere modenhed i sit spil. Blevet klogere i sin beslutninger og til at tage god positioner i feltet. Han har bare fået bygget på, og det har været fedt at se, at han har scoret så mange mål.

Han har tidligere været rygtet til Premier League – kan han spille der?

– Det synes jeg, han kan. Han har fysikken til det, han har også kvaliteterne til det. Så kan man altid diskutere hvilken klub, men jeg føler i hvert fald, at han har potentialet til en større liga end den belgiske. Så kræver det for ham at finde den rigtige liga, den rigtige klub og den rigtige træner, der vil spille på de kompetencer, som Paul har. Så jeg følger også spændt med, hvor han eventuelt ender til vinter, hvis det bliver der, fortæller Brian Priske. 

Paul Onuachu nåede at spille 181 kampe for FC Midtjylland, før han i 2019 skiftede til belgisk fodbold.





Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til




LIVE

Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen

Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’



LIVE

TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen

FC København tæt på Abubaker Walusimbi

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

‘Den ene hjerneblødning efter den anden’

Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb ham, FCK!

Han gjorde det onde ved AGF

FC København vil hente tidligere stjerne

Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag

FC København-stjerne afviser storklub

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM

Manchester United forbereder ‘chokbud’

‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?

Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’

Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg

Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp

Transferdrama – Højbjerg straffet i Marseille

Afsløring: Brøndby udlejer Ousmane Sow



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Peter Sand på vej ind i AaB-bestyrelse

Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’