Sender advarsel til Casper Nielsen

Den danske midtbanespiller i Club Brugge, Casper Nielsen, skal ikke vide sig for sikker på sin startplads.



Casper Nielsens eventyr i Belgien har givet ham alt det, som han har drømt om.

Han har udviklet sig til en af ligaens største profiler, spiller på Belgiens bedste klubhold, og så var han en del af en fantastisk rejse med Royal Union SG, der sikrede ham skiftet til Club Brugge i sommer.

Her har han fra dag et taget taktstokken på midtbanen sammen med Hans Vanaken og klubbens anden sommersigning Raphael Onyedika. Men nu skal midtbanetrioen begynde at spænde sikkerhedsselen, hvis de vil fastholde deres plads på banen.

Således sender Mats Rits, der er ved at være tilbage i omdrejninger efter en længerevarende skade, en advarsel i retning af Casper Nielsen, Hans Vanaken og den tidligere FC Midtjylland-spiller Raphael Onyedika.

– Onyedika, Nielsen og Vanaken er tre fantastiske spillere. Dog er jeg overbevist om, at jeg vil tage min plads tilbage, lyder advarslen fra 29-årige Mats Rits ifølge voetbalnieuws.be.

– Jeg blev fodboldspiller for at være på banen og jeg har nok selvtillid. Jeg er i kontrol her, siger han.

Mats Rits har siden skiftet til Club Brugge i 2018 været stensikker starter. Han har bidraget med både mål og assister fra sit udgangspunkt på den centrale midtbane, ligesom han har været med til at vinde tre mesterskaber.

Casper Nielsen har været Carl Hoefkens foretrukne valg, siden danskeren kom til i sommer. Hoefkens blev dog kort før nytår fyret, hvorfor det nu er op til Scott Parker at sætte et hold med sine favoritter.

Står det til Mats Rits, så er det med ham fra start. Den 29-årige belgier har endnu ikke spillet en kamp for Club Brugge i denne sæson på grund af skaden, men i sidste sæson var han helt suveræn med syv ligamål i 31 kampe.

28-årige Casper Nielsen har scoret fem mål i denne sæson, hvor han er startet 17 ud af 18 kampe i Jupiler Pro League. I weekenden starter sæsonen op igen efter en kort vinterpause. Her skal Club Brugge forsøge at genfinde melodien efter en række sløje præstationer før nytår.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit