Skov Olsen storroses: En nærmest komplet spiller

Andreas Skov Olsens comeback fremhæves som en kæmpe gevinst for Club Brugge, der har haft det svært uden danske landsholdsstjerne.



Efter sidste sæsons mesterskab har Club Brugge haft det rigtigt svært i denne sæson, hvor den belgiske storklub har fyret hele to cheftrænere. 

Club Brugge har blot vundet fem ud af 15 ligakampe siden VM, og i samme periode har man langt henad vejen været uden Andreas Skov Olsen, der har været meget skadesplaget i foråret. 

Den danske landsholdsstjerne fik dog for nyligt comeback i 2-0-sejren over Seraing, og her formåede han at vise sin kvalitet, selvom det blot blev til et ganske kort indhop. 

– Rik De Mil Rik De Mil (Club Brugges cheftræner, red.) mangler ikke muligheder i offensiven, men den tidligere U23-træner råder nu igen over en af sine mest lysende stjerner. Efter at havde siddet ude i ugevis gjorde Andreas Skov Olsen comeback i slutningen af kampen mod Seraing, og på mindre end 10 minutter fik han mindet folk om, at hans venstreben er en malerpensel, der kan forvandle Club Brugges grumsede billede til et mesterværk, skriver det belgiske medie Le Vif. 

Le Vif peger på, at Andreas Skov Olsen i sin korte tid på banen havde en række overbevisende aktioner, herunder farlige afslutninger og afleveringer, og ifølge mediet fik den danske offensivspiller fik vist, at han er 'en af de mest afgørende spillere' i den belgiske Pro League. 

– Udover at være i stand til at skabe store fordele for sit hold er venstrekanten uforudsigelig, fordi han både kan aflevere og løbe i dybden. Han kan være både buen og pilen. En nærmest komplet spiller, kun begrænset af manglende muligheder, skriver Le Vif. 

– Alle ved, hvad Andreas Skov Olsen har tænkt sig, når han kælent modtager bolden med ydersiden af venstre fod. At kunne stoppe ham er dog en helt anden sag. 

Efter det gode indhop mod Seraing spillede Andreas Skov Olsen fra start i lørdagens udekamp mod Westerlo, hvor Club Brugge måtte nøjes med 0-0. Et pointtab, der meget vel kan koste deltagelsen i playoff-slutspillet for Club Brugge. 





Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!




► LIVE

LIVE: Kamp rykkes 40 kilometer

FC København – Braga

Her kan du se K.A.A. Gent mod AGF

Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Verdensstjerne aflyser foredrag i Danmark

Jubler over FC København-choknyhed



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Her kan du se KF Egnatia mod FC Midtjylland

‘Virkelig vigtigt for dansk fodbolds fremtid!’

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘Han har altid været et problem for Portugal’

– Så er han nok færdig Manchester United!

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

Tidligere dansk landstræner Bo Johansson er død

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Manchester City får bank af PSG



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby blandt verdens mest intense hold

Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Rasende Mourinho: Det er skamløst!

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Stor tro på danske hold i Europa

Får lang karantæne