Den tidligere Superliga-topscorer og nu “kun” næstmest scorende nogensinde i Superligaen, Søren Frederiksen, har fået nyt arbejde.
Den 44-årige tidligere Viborg-, Silkeborg- og AaB-angriber følger nemlig sin søn til Heerenveen, hvor han skal være scout.
Det fortæller Søren Frederiksen til Ekstra Bladet.
– Det er en fantastisk chance for at vende tilbage til fodbolden, som jeg har savnet, siden jeg forlod Viborg sidste sommer. Jeg skal finde dygtige spillere i Danmark, som kan være interessante for både ungdomsakademiet og førsteholdet i Heerenveen, siger Søren Frederiksen til Ekstra Bladet.
Frederiksen har ikke været involveret i topfodbold, siden han for lidt mere end et år siden stoppede som assistenttræner i Viborg FF. Men nu venter altså en ny og spændende chance, som er kommet i stand, efter Søren Frederiksens søn Emil Frederiksen skiftede til Heerenveen.
– Ledelsen i klubben og jeg har fået et godt indtryk af hinanden. Vi mødes jævnligt, fordi Emil spiller på akademiet dernede. Det er bare en fed klub at komme til. Både som ung spiller og hvis man har mere rutine, siger Søren Frederiksen.
Da tipsbladet.dk talte med Søren Frederiksen i foråret, lovede han, at han ville vende tilbage til fodbolden på et tidspunkt – for eksempel som scout. Det blev så netop som scout, af Frederiksen vendte tilbage til en fin klub som Heerenveen i Holland, der tidligere har haft god tradition med at have danskere i truppen.
Efter sit stop i Viborg FF arbejdede Søren Frederiksen som kørende sælger, og han er også involveret i en “Café Bet 25”, der ligger på gågaden i Silkeborg.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE
