Stormfuld uge: ‘Vi tror, at de ændrede alt’

Ifølge hollandsk journalist ændrede 3-0-sejren over Bayern München formentlig Brian Priskes situation i Feyenoord fuldstændigt.



Sidste uge var en dramatisk uge i Feyenoord.

Efter en dårlig start på 2025 begyndte der i hollandske medier at florere rygter om, at Brian Priskes job var i fare, og tirsdag kunne Tipsbladet fortælle, at den danske cheftræner var tæt på en fyring i den hollandske storklub.

Onsdag skete der så det, at Feyenoord hentede en forrygende 3-0-sejr over Bayern München, og efterfølgende udtalte Rotterdam-klubbens tekniske direktør Dennis te Kloese, at ledelsen havde talt sammen efter sejren, og den tekniske direktør bekræftede samtidig Priske som Feyenoords cheftræner.

Den hollandske journalist Mikos Gouka, der dækker Feyenoord for Algemeen Dagblad, er i øjeblikket i Frankrig, hvor Feyenoord i aften møder Lille i Champions League. Mikos Gouka oplevede i går aftes en Brian Priske, der på et pressemøde slog fast, at han var vred over historierne om hans mulige fyring.

– Det har selvfølgelig været en stormfyldt uge. I havde også en lille andel i det. Måske en stor andel, hvis vi skal tro på Priske ord i går aftes. Det har været lidt mærkeligt, hvis man kan sige det sådan. Mandag (i sidste uge, red.) begyndte vi at få nogle signaler om, at Priske stod foran sin sidste kamp som Feyenoord-træner. Tirsdag var der så pressemøde, hvor vi talte om det, og hvor han kom med nogle udtalelser, siger Mikos Gouka til Tipsbladet og fortsætter:

– Onsdag kom historien om, at han ikke havde en chance, selvom han fik et godt resultat mod Bayern München. Så vinder han selvfølgelig, og derefter ændrer alt sig selvfølgelig. Dagen efter kunne vi ikke få fat i Feyenoords tekniske direktør (Dennis te Kloese, red.), og klokken otte om aftenen kom han så med en udtalelse, gennem Feyenoords presseafdeling, hvor han slog fast, at der ikke var noget galt.

Vred Priske
Mikos Gouka fortæller endvidere, at Brian Priske på tirsdagens pressemøde flere gange understregede, at han ikke brød sig om rygterne, men at han kun ønskede at have fokus på sine spillere. Den danske cheftræner var dog ikke ophidset.

–  Slet ikke. Det var ikke som Antonio Conte eller Giovanni Trapattoni, da han var i Bayern München. Du husker nok det klip. Han var bare, som han plejer. Han sagde bare, at han var vred.

– Jeg spurgte ham: ‘Er du vred over historierne, fordi de ikke er sande, eller er du vred over, at der er nogen i klubben, der har lækket nogle oplysninger til pressen?’ Men han kom ikke med et direkte svar på det. Først og fremmest virkede han vred på pressen, lyder det fra Mikos Gouka.

Hvad er din opfattelse af, hvad der skete i bestyrelseslokalet efter Bayern München-kampen? Ændrede de mening, fordi det ville se besynderligt ud at fyre cheftræneren efter en fantastisk 3-0-sejr over Bayern München?

– Vi tror, at de ændrede alt. Måske var det sådan, at de ikke alle sammen var overbeviste. Der er selvfølgelig mange, der kan være med til at tage en beslutning. Så måske ændrede de mening. Rygterne var så overbevisende i ugens første dage, at det er nødt til at være sandt, at han var i store problemer. Men jeg tror, at resultatet mod Bayern ændrede alt. Fordi alle var selvfølgelig virkelig glade, siger Mikos Gouka og fortsætter:

– Hvis du vinder mod Bayern, så er det selvfølgelig virkelig specielt. Det er også specielt, at de er videre i Champions League, for det betyder, at de får mange penge. Det var ikke tidspunktet at gøre det (fyre Priske, red.), og nu får han en chance i de næste kampe til at vise, at det ikke var en tilfældighed, men at det er et niveau, han kan fastholde. Han leverede også det resultat med en masse skader.

Ifølge Mikos Gouka er der ingen tvivl om, at der er nogle problemer internt i Feyenoord, men den hollandske journalist ser bestemt stadig en mulighed for, at Brian Priske kan få vendt tingene, selvom Feyenoord ligger på en undervældende fjerdeplads i ligaen.

– Der må foregå et eller andet i staben eller i truppen, som ikke er godt. Men vi ser også nogle gange i fodbold, at ting ændrer sig. Pludselig kan resultaterne komme. Han har tre store kampe foran sig (Lille, Ajax og PSV Eindhoven, red.), siger Mikos Gouka.

Ser du det stadig sådan, at Brian Priskes job er i fare, hvis den næste måned går dårligt?

– Ja, det vil jeg tro. For det var ret tydeligt, at de ikke var tilfredse med resultaterne efter vinterpausen. Nøglen for ham er at hente resultater i de store kampe nu og mindske afstanden til andenpladsen i ligaen. Der er også pokalturneringen, og i Champions League har han succes, siger Mikos Gouka.

Den hollandske journalist peger afslutningsvist på, at Feyenoord i denne sæson har haft et problem med, at holdet præsterer bedst, når de er undertippet. Derudover har Brian Priske været uheldig med mange skader i den seneste tid.

Det er i aften klokken 21.00, at Feyenoord spiller mod Lille i Champions League.






LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

OB – FC København

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Liverpool – Tottenham

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Peter Kjær: Her er min bekymring

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Farzam: En gave for FC København

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

AaB-krisen fortsætter

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

Barcelona – Sevilla

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Manchester United – Aston Villa

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Fem bud på David Nielsens afløser

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Frimann uenig – Det er en tendens

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr