Sidste uge var en dramatisk uge i Feyenoord.
Efter en dårlig start på 2025 begyndte der i hollandske medier at florere rygter om, at Brian Priskes job var i fare, og tirsdag kunne Tipsbladet fortælle, at den danske cheftræner var tæt på en fyring i den hollandske storklub.
Onsdag skete der så det, at Feyenoord hentede en forrygende 3-0-sejr over Bayern München, og efterfølgende udtalte Rotterdam-klubbens tekniske direktør Dennis te Kloese, at ledelsen havde talt sammen efter sejren, og den tekniske direktør bekræftede samtidig Priske som Feyenoords cheftræner.
Den hollandske journalist Mikos Gouka, der dækker Feyenoord for Algemeen Dagblad, er i øjeblikket i Frankrig, hvor Feyenoord i aften møder Lille i Champions League. Mikos Gouka oplevede i går aftes en Brian Priske, der på et pressemøde slog fast, at han var vred over historierne om hans mulige fyring.
– Det har selvfølgelig været en stormfyldt uge. I havde også en lille andel i det. Måske en stor andel, hvis vi skal tro på Priske ord i går aftes. Det har været lidt mærkeligt, hvis man kan sige det sådan. Mandag (i sidste uge, red.) begyndte vi at få nogle signaler om, at Priske stod foran sin sidste kamp som Feyenoord-træner. Tirsdag var der så pressemøde, hvor vi talte om det, og hvor han kom med nogle udtalelser, siger Mikos Gouka til Tipsbladet og fortsætter:
– Onsdag kom historien om, at han ikke havde en chance, selvom han fik et godt resultat mod Bayern München. Så vinder han selvfølgelig, og derefter ændrer alt sig selvfølgelig. Dagen efter kunne vi ikke få fat i Feyenoords tekniske direktør (Dennis te Kloese, red.), og klokken otte om aftenen kom han så med en udtalelse, gennem Feyenoords presseafdeling, hvor han slog fast, at der ikke var noget galt.

Vred Priske
Mikos Gouka fortæller endvidere, at Brian Priske på tirsdagens pressemøde flere gange understregede, at han ikke brød sig om rygterne, men at han kun ønskede at have fokus på sine spillere. Den danske cheftræner var dog ikke ophidset.
– Slet ikke. Det var ikke som Antonio Conte eller Giovanni Trapattoni, da han var i Bayern München. Du husker nok det klip. Han var bare, som han plejer. Han sagde bare, at han var vred.
– Jeg spurgte ham: ‘Er du vred over historierne, fordi de ikke er sande, eller er du vred over, at der er nogen i klubben, der har lækket nogle oplysninger til pressen?’ Men han kom ikke med et direkte svar på det. Først og fremmest virkede han vred på pressen, lyder det fra Mikos Gouka.
Hvad er din opfattelse af, hvad der skete i bestyrelseslokalet efter Bayern München-kampen? Ændrede de mening, fordi det ville se besynderligt ud at fyre cheftræneren efter en fantastisk 3-0-sejr over Bayern München?
– Vi tror, at de ændrede alt. Måske var det sådan, at de ikke alle sammen var overbeviste. Der er selvfølgelig mange, der kan være med til at tage en beslutning. Så måske ændrede de mening. Rygterne var så overbevisende i ugens første dage, at det er nødt til at være sandt, at han var i store problemer. Men jeg tror, at resultatet mod Bayern ændrede alt. Fordi alle var selvfølgelig virkelig glade, siger Mikos Gouka og fortsætter:
– Hvis du vinder mod Bayern, så er det selvfølgelig virkelig specielt. Det er også specielt, at de er videre i Champions League, for det betyder, at de får mange penge. Det var ikke tidspunktet at gøre det (fyre Priske, red.), og nu får han en chance i de næste kampe til at vise, at det ikke var en tilfældighed, men at det er et niveau, han kan fastholde. Han leverede også det resultat med en masse skader.
Ifølge Mikos Gouka er der ingen tvivl om, at der er nogle problemer internt i Feyenoord, men den hollandske journalist ser bestemt stadig en mulighed for, at Brian Priske kan få vendt tingene, selvom Feyenoord ligger på en undervældende fjerdeplads i ligaen.
– Der må foregå et eller andet i staben eller i truppen, som ikke er godt. Men vi ser også nogle gange i fodbold, at ting ændrer sig. Pludselig kan resultaterne komme. Han har tre store kampe foran sig (Lille, Ajax og PSV Eindhoven, red.), siger Mikos Gouka.
Ser du det stadig sådan, at Brian Priskes job er i fare, hvis den næste måned går dårligt?
– Ja, det vil jeg tro. For det var ret tydeligt, at de ikke var tilfredse med resultaterne efter vinterpausen. Nøglen for ham er at hente resultater i de store kampe nu og mindske afstanden til andenpladsen i ligaen. Der er også pokalturneringen, og i Champions League har han succes, siger Mikos Gouka.
Den hollandske journalist peger afslutningsvist på, at Feyenoord i denne sæson har haft et problem med, at holdet præsterer bedst, når de er undertippet. Derudover har Brian Priske været uheldig med mange skader i den seneste tid.
Det er i aften klokken 21.00, at Feyenoord spiller mod Lille i Champions League.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
AVIS