Stort pres: To danskere skal nu redde sæsonen

De to Club Brugge-danskere går en spændende sæsonafslutning i møde, og det kræver gode præstationer, hvis ikke deres sæson skal betegnes som en skuffelse.



Club Brugge har slet ikke været den dominerende faktor i belgisk fodbold, som de ellers har for vane for, i denne sæson.

Ikke meget er gået op i en højere enhed, og selv om man akkurat sneg sig med i det afgørende mesterskabsslutspil, så har sæsonen været en skuffelse. 

Centralt i denne står de to danske spillere Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen samt anfører Hans Vanaken, mener det belgiske medie Walfoot. Fælles for alle tre er, at de er profiler i belgisk fodbold, men at de ikke har levet op til det høje niveau, som ellers var forventet af dem før sæsonstart.

Derfor skal disse tre spillere nu præstere i slutspillet for hver især at redde deres sæson.

For Andreas Skov Olsens vedkommende peger mediet på, at når man kender til hans evner og talent, så har det været skuffende, at det ikke har været nok udløst.

– Blandt de mest talentfulde og en af de mest værdifulde spillere er Andreas Skov Olsen en af de mest skuffende. Ganske vist er hans statistik ikke så dårlig (syv mål og seks assists). Han var også skadet i en periode. Han startede sit slutspil godt og leverede et oplæg, men i øjeblikket er dette utilstrækkeligt i betragtning af spillerens enorme talent. Især når man indser, at hans indflydelse på Brugges spil har været aftagende de seneste måneder, skriver mediet. 

Andreas Skov Olsen har ellers været involveret i et mål eller oplæg i tre af sine seneste fire ligakampe.

I Casper Nielsens tilfælde så drejer skuffelsen sig om, at han viste nogle ting fra sin tid i Royale Union Saint-Gilloise, som han ikke har bragt videre til Club Brugge.

– Han ankom med stor fanfare i sommer fra Unionen, og den danske midtbanespillere så ud til at passe bedre og bedre ind i Brugges spilsystem. Men Hoefkens afgang og Scott Parkers ankomst var ikke hans fordel. På trods af en nærmest indiskutabel startstatus og med syv scoringer har Nielsen kun sporadisk vist de årsager, som fik Brugge til at hente ham fra Unionen, skriver mediet og fortsætter:

– Ganske vist kan man betragte dette som om, at han skal tilpasse sig, fordi det er hans første sæson. Det bliver dog spændende at se, om han vender tilbage i slutspillet, da han er skadet i læggen. 

Det er Casper Nielsens første skade i sæsonen, men den har holdt ham ude de seneste måneder. Derfor har han ikke været på banen i de tre seneste ligakampe. 



Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Napoli jagter Superliga-profil

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

OB-boss med spændende transferbesked

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

FC København-boss med klar melding om Neestrup

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Slot har intet problem med Salah

Syv i træk for Barcelona

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Brøndby afvist

Thomas Delaney i stor hyldest

Zorniger kommer med klar besked

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg