Sur Ajax-spiller: Hvorfor blev det ikke omstødt?

Ajax vandt nemt og sikkert over FC Midtjylland onsdag aften, men der var ikke ubetinget glæde efter opgøret.



De danske mestre var oppe mod en bedre modstander, da det onsdag endte med et nederlag på 1-3 ude mod AFC Ajax.

Hollænderne var ganske enkelt bedre, men FC Midtjylland formåede alligevel at holde stand i første halvleg. Det gik dog hurtigt galt, da Ajax scorede to gange i starten af anden halvleg, og så var opgøret afgjort.

Læs også:FC Midtjylland taber på ny: Mister muligheden for CL-avancement

Ajax scorede en gang yderligere, inden FC Midtjylland via et Awer Mabil-straffespark kom på tavlen, men det var både for sent og for svært at hente Ajax-holdet, der var bedre.

Efter opgøret var der dog ikke ubetinget tilfredhed med opgøret. Ikke hos højre back Noussair Mazraoui, der ellers scorede til 2-0 for Amsterdam-holdet. Han var nemlig også manden, der begik straffesparket, som Mabil scorede på.

Læs også:Dårligt vejr ændrer markant på Ajax-forberedelser før FCM-opgør

– Jeg følte ikke, at der var straffespark. Min modstander laver en handling, og jeg blokerer ham med bolden. På grund af den blokering bevæger bolden sig stadig frem, og det ser det ud, som om han har prikket bolden, og at jeg rammer hans fod. Jeg forstår ikke, hvorfor VAR ikke omstødte den kendelse, siger Noussair Mazraoui til Ajax Life.

Mens FC Midtjylland er i fare for at slutte gruppespillet uden et eneste point, kæmper Ajax, Atalanta og Liverpool lige nu om de to pladser, der giver adgang til ottendedelsfinalen i turneringen.

Liverpool fører med ni point, mens både Atalanta og Ajax har syv point. Det var en bet for Amsterdam-klubben, at Atalanta onsdag vandt med 2-0 på Anfield, for Ajax har modsat de to andre mandskaber ikke flere kampe mod FC Midtjylland.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Afslører: Dolberg sat til salg

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Medier sender ham hjem til AGF

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afslører dansk toptræners millionløn

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson