Sur Ajax-spiller: Hvorfor blev det ikke omstødt?

Ajax vandt nemt og sikkert over FC Midtjylland onsdag aften, men der var ikke ubetinget glæde efter opgøret.



De danske mestre var oppe mod en bedre modstander, da det onsdag endte med et nederlag på 1-3 ude mod AFC Ajax.

Hollænderne var ganske enkelt bedre, men FC Midtjylland formåede alligevel at holde stand i første halvleg. Det gik dog hurtigt galt, da Ajax scorede to gange i starten af anden halvleg, og så var opgøret afgjort.

Læs også:FC Midtjylland taber på ny: Mister muligheden for CL-avancement

Ajax scorede en gang yderligere, inden FC Midtjylland via et Awer Mabil-straffespark kom på tavlen, men det var både for sent og for svært at hente Ajax-holdet, der var bedre.

Efter opgøret var der dog ikke ubetinget tilfredhed med opgøret. Ikke hos højre back Noussair Mazraoui, der ellers scorede til 2-0 for Amsterdam-holdet. Han var nemlig også manden, der begik straffesparket, som Mabil scorede på.

Læs også:Dårligt vejr ændrer markant på Ajax-forberedelser før FCM-opgør

– Jeg følte ikke, at der var straffespark. Min modstander laver en handling, og jeg blokerer ham med bolden. På grund af den blokering bevæger bolden sig stadig frem, og det ser det ud, som om han har prikket bolden, og at jeg rammer hans fod. Jeg forstår ikke, hvorfor VAR ikke omstødte den kendelse, siger Noussair Mazraoui til Ajax Life.

Mens FC Midtjylland er i fare for at slutte gruppespillet uden et eneste point, kæmper Ajax, Atalanta og Liverpool lige nu om de to pladser, der giver adgang til ottendedelsfinalen i turneringen.

Liverpool fører med ni point, mens både Atalanta og Ajax har syv point. Det var en bet for Amsterdam-klubben, at Atalanta onsdag vandt med 2-0 på Anfield, for Ajax har modsat de to andre mandskaber ikke flere kampe mod FC Midtjylland.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Momentum i nederlandsk playoff

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fortryder FC Barcelona-transfer

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bayern – Stuttgart

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Godt nyt for Jess Thorup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Lyon forhandler med dansk profil