De danske mestre var oppe mod en bedre modstander, da det onsdag endte med et nederlag på 1-3 ude mod AFC Ajax.
Hollænderne var ganske enkelt bedre, men FC Midtjylland formåede alligevel at holde stand i første halvleg. Det gik dog hurtigt galt, da Ajax scorede to gange i starten af anden halvleg, og så var opgøret afgjort.
Læs også:FC Midtjylland taber på ny: Mister muligheden for CL-avancement
Ajax scorede en gang yderligere, inden FC Midtjylland via et Awer Mabil-straffespark kom på tavlen, men det var både for sent og for svært at hente Ajax-holdet, der var bedre.
Efter opgøret var der dog ikke ubetinget tilfredhed med opgøret. Ikke hos højre back Noussair Mazraoui, der ellers scorede til 2-0 for Amsterdam-holdet. Han var nemlig også manden, der begik straffesparket, som Mabil scorede på.
Læs også:Dårligt vejr ændrer markant på Ajax-forberedelser før FCM-opgør
– Jeg følte ikke, at der var straffespark. Min modstander laver en handling, og jeg blokerer ham med bolden. På grund af den blokering bevæger bolden sig stadig frem, og det ser det ud, som om han har prikket bolden, og at jeg rammer hans fod. Jeg forstår ikke, hvorfor VAR ikke omstødte den kendelse, siger Noussair Mazraoui til Ajax Life.
Mens FC Midtjylland er i fare for at slutte gruppespillet uden et eneste point, kæmper Ajax, Atalanta og Liverpool lige nu om de to pladser, der giver adgang til ottendedelsfinalen i turneringen.
Liverpool fører med ni point, mens både Atalanta og Ajax har syv point. Det var en bet for Amsterdam-klubben, at Atalanta onsdag vandt med 2-0 på Anfield, for Ajax har modsat de to andre mandskaber ikke flere kampe mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
