Sverige undrer sig: Gør Danmark noget vi ikke gør?

Danske talenter gør det godt i Europa, og de er misunderlige i både Norge og Sverige.



Det norske landshold spiller tirsdag aften mod Serbien, og lykkes det Norge at få uafgjort, er man sikker på oprykning og kommer dermed op i øverste lag, hvor også Danmark hører til.

Imens kæmper Sverige i den anden ende af gruppen, for svenskerne rykker ud, hvis man ikke formår at besejre Slovenien hjemme.

Og netop i Sverige går debatten lige nu på talentudvikling og kvaliteten af svenske spillere. Det svenske landshold nærmest bare taber og taber og taber for tiden, og diskussionen i Sverige går lige nu på, hvorfor Danmark er gode til at udvikle spillere og har spillere, der spiller i fine klubber rundt om i Europa, og hvorfor Sverige har enkelte topspillere, men ikke specielt stor bredde.

Tottenham-stjernen Dejan Kulusevski fortalte mandag, at man har et stort problem i Sverige. Det sagde han på et pressemøde, hvor han også fortalte, at det ikke er tilfædligt, at både Danmark, Belgien og Serbien udvikler gode spillere i disse år: Det handler nemlig om, at der for flere år tilbage blev lavet en plan for talentudvikling, og der investeres også markant i at udvikle spillere.

Den svenske landstræner, Janne Andersson, der er under et voldsomt pres for tiden, følger med i diskussionen.

– Ser man på, hvor mange spillere de (Danmark) har ude i de bedste lande og ligaer, er det en del spillere. De har hold, som ofte klarer sig godt i Europa. Gør de noget, som vi ikke gør? Kan vi lære noget?

– Jeg siger ikke, noget er rigtigt eller forkert, men selve diskussionen efterlyser jeg lidt, siger Janne Andersson.

Også i Norge er der diskussioner om, hvordan man bringer norsk talentudvikling længere frem, og her peger den norske PSV-scout Hallvar Thoresen også på godt arbejde i Danmark. Det kan du læse mere om her.







LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson med hård kritik

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’