Sverige undrer sig: Gør Danmark noget vi ikke gør?

Danske talenter gør det godt i Europa, og de er misunderlige i både Norge og Sverige.



Det norske landshold spiller tirsdag aften mod Serbien, og lykkes det Norge at få uafgjort, er man sikker på oprykning og kommer dermed op i øverste lag, hvor også Danmark hører til.

Imens kæmper Sverige i den anden ende af gruppen, for svenskerne rykker ud, hvis man ikke formår at besejre Slovenien hjemme.

Og netop i Sverige går debatten lige nu på talentudvikling og kvaliteten af svenske spillere. Det svenske landshold nærmest bare taber og taber og taber for tiden, og diskussionen i Sverige går lige nu på, hvorfor Danmark er gode til at udvikle spillere og har spillere, der spiller i fine klubber rundt om i Europa, og hvorfor Sverige har enkelte topspillere, men ikke specielt stor bredde.

Tottenham-stjernen Dejan Kulusevski fortalte mandag, at man har et stort problem i Sverige. Det sagde han på et pressemøde, hvor han også fortalte, at det ikke er tilfædligt, at både Danmark, Belgien og Serbien udvikler gode spillere i disse år: Det handler nemlig om, at der for flere år tilbage blev lavet en plan for talentudvikling, og der investeres også markant i at udvikle spillere.

Den svenske landstræner, Janne Andersson, der er under et voldsomt pres for tiden, følger med i diskussionen.

– Ser man på, hvor mange spillere de (Danmark) har ude i de bedste lande og ligaer, er det en del spillere. De har hold, som ofte klarer sig godt i Europa. Gør de noget, som vi ikke gør? Kan vi lære noget?

– Jeg siger ikke, noget er rigtigt eller forkert, men selve diskussionen efterlyser jeg lidt, siger Janne Andersson.

Også i Norge er der diskussioner om, hvordan man bringer norsk talentudvikling længere frem, og her peger den norske PSV-scout Hallvar Thoresen også på godt arbejde i Danmark. Det kan du læse mere om her.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Den største genistreg i Superligaen?