Det norske landshold spiller tirsdag aften mod Serbien, og lykkes det Norge at få uafgjort, er man sikker på oprykning og kommer dermed op i øverste lag, hvor også Danmark hører til.
Imens kæmper Sverige i den anden ende af gruppen, for svenskerne rykker ud, hvis man ikke formår at besejre Slovenien hjemme.
Og netop i Sverige går debatten lige nu på talentudvikling og kvaliteten af svenske spillere. Det svenske landshold nærmest bare taber og taber og taber for tiden, og diskussionen i Sverige går lige nu på, hvorfor Danmark er gode til at udvikle spillere og har spillere, der spiller i fine klubber rundt om i Europa, og hvorfor Sverige har enkelte topspillere, men ikke specielt stor bredde.
Tottenham-stjernen Dejan Kulusevski fortalte mandag, at man har et stort problem i Sverige. Det sagde han på et pressemøde, hvor han også fortalte, at det ikke er tilfædligt, at både Danmark, Belgien og Serbien udvikler gode spillere i disse år: Det handler nemlig om, at der for flere år tilbage blev lavet en plan for talentudvikling, og der investeres også markant i at udvikle spillere.
Den svenske landstræner, Janne Andersson, der er under et voldsomt pres for tiden, følger med i diskussionen.
– Ser man på, hvor mange spillere de (Danmark) har ude i de bedste lande og ligaer, er det en del spillere. De har hold, som ofte klarer sig godt i Europa. Gør de noget, som vi ikke gør? Kan vi lære noget?
– Jeg siger ikke, noget er rigtigt eller forkert, men selve diskussionen efterlyser jeg lidt, siger Janne Andersson.
Også i Norge er der diskussioner om, hvordan man bringer norsk talentudvikling længere frem, og her peger den norske PSV-scout Hallvar Thoresen også på godt arbejde i Danmark. Det kan du læse mere om her.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TRANSFER
