Han er suveræn topscorer i den belgiske liga, hvor det er blevet til 25 mål i 28 kampe, men Nigerias landstræner, Gernot Rohr, kunne slet ikke bruge Paul Onuachu.
Den tidligere FC Midtjylland-angriber blev således vraget til landsholdstruppen til at starte med, selv om han altså er i strålende form og ventes at blive solgt for et stort millionbeløb til sommer.
Men da der kom et afbud for nylig, blev Paul Onuachu efterudtaget – problemet er bare, ifølge tidligere nigeriansk angriber, at skaden allerede er sket.
Det er den tidligere FC København-angriber Peter Ijeh, der i 2005/2006-sæsonen spillede 16 Superliga-kampe for FC København, der på sin Facebook-side nu fortæller, at det er en problematisk situation omkring Paul Onuachu.
– Den sene indkaldelse af Paul Onuachu som først reserve, siden indkaldt til en plads i truppen, fordi en anden spiller valgte ikke melde fra, er simpelthen så psykologisk nedslående, skriver Peter Ijeh og forklarer:
– Jeg håber virkelig, at han kan præstere, men psykologisk er det demoraliserende at blive indkaldt på den måde.
I stedet for at se Onuachu som et problem i forhold til måden, han spiller, burde Nigeria – ifølge Ijeh – finde ud af, hvordan man får det bedste ud af en spiller, som har braget mål ind på stribe i denne sæson.
– Var han europæer, ville de hylde ham hver eneste dag og bygge et hold omkring ham, så han måske kan være i spil til Årets Spiller i Europa, skriver Ijeh.
Peter Ijeh, nu 43 år, stoppede i 2012 sin aktive karriere. Han er i dag træner i Sverige for klubben Vårgårda IK.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
