Han er suveræn topscorer i den belgiske liga, hvor det er blevet til 25 mål i 28 kampe, men Nigerias landstræner, Gernot Rohr, kunne slet ikke bruge Paul Onuachu.
Den tidligere FC Midtjylland-angriber blev således vraget til landsholdstruppen til at starte med, selv om han altså er i strålende form og ventes at blive solgt for et stort millionbeløb til sommer.
Men da der kom et afbud for nylig, blev Paul Onuachu efterudtaget – problemet er bare, ifølge tidligere nigeriansk angriber, at skaden allerede er sket.
Det er den tidligere FC København-angriber Peter Ijeh, der i 2005/2006-sæsonen spillede 16 Superliga-kampe for FC København, der på sin Facebook-side nu fortæller, at det er en problematisk situation omkring Paul Onuachu.
– Den sene indkaldelse af Paul Onuachu som først reserve, siden indkaldt til en plads i truppen, fordi en anden spiller valgte ikke melde fra, er simpelthen så psykologisk nedslående, skriver Peter Ijeh og forklarer:
– Jeg håber virkelig, at han kan præstere, men psykologisk er det demoraliserende at blive indkaldt på den måde.
I stedet for at se Onuachu som et problem i forhold til måden, han spiller, burde Nigeria – ifølge Ijeh – finde ud af, hvordan man får det bedste ud af en spiller, som har braget mål ind på stribe i denne sæson.
– Var han europæer, ville de hylde ham hver eneste dag og bygge et hold omkring ham, så han måske kan være i spil til Årets Spiller i Europa, skriver Ijeh.
Peter Ijeh, nu 43 år, stoppede i 2012 sin aktive karriere. Han er i dag træner i Sverige for klubben Vårgårda IK.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
