Han er suveræn topscorer i den belgiske liga, hvor det er blevet til 25 mål i 28 kampe, men Nigerias landstræner, Gernot Rohr, kunne slet ikke bruge Paul Onuachu.
Den tidligere FC Midtjylland-angriber blev således vraget til landsholdstruppen til at starte med, selv om han altså er i strålende form og ventes at blive solgt for et stort millionbeløb til sommer.
Men da der kom et afbud for nylig, blev Paul Onuachu efterudtaget – problemet er bare, ifølge tidligere nigeriansk angriber, at skaden allerede er sket.
Det er den tidligere FC København-angriber Peter Ijeh, der i 2005/2006-sæsonen spillede 16 Superliga-kampe for FC København, der på sin Facebook-side nu fortæller, at det er en problematisk situation omkring Paul Onuachu.
– Den sene indkaldelse af Paul Onuachu som først reserve, siden indkaldt til en plads i truppen, fordi en anden spiller valgte ikke melde fra, er simpelthen så psykologisk nedslående, skriver Peter Ijeh og forklarer:
– Jeg håber virkelig, at han kan præstere, men psykologisk er det demoraliserende at blive indkaldt på den måde.
I stedet for at se Onuachu som et problem i forhold til måden, han spiller, burde Nigeria – ifølge Ijeh – finde ud af, hvordan man får det bedste ud af en spiller, som har braget mål ind på stribe i denne sæson.
– Var han europæer, ville de hylde ham hver eneste dag og bygge et hold omkring ham, så han måske kan være i spil til Årets Spiller i Europa, skriver Ijeh.
Peter Ijeh, nu 43 år, stoppede i 2012 sin aktive karriere. Han er i dag træner i Sverige for klubben Vårgårda IK.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER
