Tidl. FCK-bomber om Onuachu-situation: Nedslående

Den tidligere FC Midtjylland-angriber bomber mål ind på stribe for Genk, men han blev i første omgang ikke udtaget til det nigerianske landshold.



Han er suveræn topscorer i den belgiske liga, hvor det er blevet til 25 mål i 28 kampe, men Nigerias landstræner, Gernot Rohr, kunne slet ikke bruge Paul Onuachu.

Den tidligere FC Midtjylland-angriber blev således vraget til landsholdstruppen til at starte med, selv om han altså er i strålende form og ventes at blive solgt for et stort millionbeløb til sommer.

Men da der kom et afbud for nylig, blev Paul Onuachu efterudtaget – problemet er bare, ifølge tidligere nigeriansk angriber, at skaden allerede er sket.

Det er den tidligere FC København-angriber Peter Ijeh, der i 2005/2006-sæsonen spillede 16 Superliga-kampe for FC København, der på sin Facebook-side nu fortæller, at det er en problematisk situation omkring Paul Onuachu.

– Den sene indkaldelse af Paul Onuachu som først reserve, siden indkaldt til en plads i truppen, fordi en anden spiller valgte ikke melde fra, er simpelthen så psykologisk nedslående, skriver Peter Ijeh og forklarer:

– Jeg håber virkelig, at han kan præstere, men psykologisk er det demoraliserende at blive indkaldt på den måde.

I stedet for at se Onuachu som et problem i forhold til måden, han spiller, burde Nigeria – ifølge Ijeh – finde ud af, hvordan man får det bedste ud af en spiller, som har braget mål ind på stribe i denne sæson.

– Var han europæer, ville de hylde ham hver eneste dag og bygge et hold omkring ham, så han måske kan være i spil til Årets Spiller i Europa, skriver Ijeh.

Peter Ijeh, nu 43 år, stoppede i 2012 sin aktive karriere. Han er i dag træner i Sverige for klubben Vårgårda IK.

Du kan læse mere om det indledende fravalg af Onuachu her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs