Den tidligere AC Horsens-spiller Sivert Heltne Nilsen rykkede i januar til belgiske Waasland-Beveren, men her har starten ikke været optimal for midtbanekrigeren.
I sidste uge blev han kastet i aktion fra start i en cupkamp mod Andrew Hjulsager og KV Oostende, men efter blot ti minutter måtte Sivert Heltne Nilsen lade sig udskifte. Efter en hård duel kunne klubbens lægestab nemlig ikke stoppe blødningen, og så måtte han altså på hospitalet.
Det fortæller nordmanden selv til Sunmørsposten.
– I en af de første dueller, som jeg var involveret i, fik jeg en ordentlig albue på næsen og blev liggende. Jeg følte, at jeg blødte, men spurgte lægestaben, om jeg kunne fortsætte med at spille. De kunne ikke stoppe blødningen, så jeg var nødt til at tage på hospitalet og blive syet. Det var en hård debut, siger Sivert Heltne Nilsen og tilføjer:
– Jeg var ikke glad for, at de ikke kunne stoppe blødningen. Jeg var rasende og meget indstillet på at spille. Der er noget specielt ved din debut, og jeg var ikke særlig glad for, at de sagde, at jeg måtte udgå.
Sivert Heltne Nilsen var imidlertid tilbage i aktion allerede i weekenden, hvor han fik et kvarters spilletid mod Club Brügge i ligaen.
AC Horsens havde Sivert Heltne Nilsen på kontrakt i en enkelt sæson, 2018/19-sæsonen, inden man sendte ham til svenske IF Elfsborg. Her var han med til at vinde sølv i den netop overståede Allsvenskan-sæson sammen med blandt andre den tidligere Brøndby-favorit Frederik Holst.
Onze nieuwe aanwinst Heltne Nilsen werd meteen stevig aangepakt… Einde wedstrijd, helaas! #wbekvo pic.twitter.com/GCzaRJOTJt
— Waasland-Beveren (@WaaslandBeveren) February 3, 2021
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
