Transfersaga om dansker: De kæmper videre

Dansk midtbanespiller er højt på ønskelisten rundt omkring, men han har endnu ikke fået lov til at skifte.



Han var angiveligt så skuffet over ikke at få lov til at skifte til den belgiske mestersklub Club Brugge, at han gik og hang med mulen, da Union St. Gilloise tog hul på forberedelserne til den nye sæson i den bedste belgiske række.

Drømmen om et stort skifte har midtbanespiller Casper Nielsen, med en fortid i OB og EfB, fortsat, men der er endnu ikke et skifte nært forestående, selv om Union St. Gilloise lader til at have forstået, at man er bedst tjent med at sælge danskeren.

Casper Nielsens skifte til Club Brugge lader dog til at være død, og i stedet er det lige nu Gent, der presser på for at hente ham. Men Casper Nielsen lader til at være mere i tvivl om Gent, der ikke spiller CL i den kommende sæson.

Transfersagaen er langt fra slut, og ifølge Het Nieuwsblad kæmper Gent fortsat for at få danskeren til klubben.

Gents direktør har forsøgt at overbevise danskeren om at skifte til klubben og har været i dialog med den 28-årige midtbanespiller, men Het Nieuwsblad melder, at en transfer fortsat er meget langt væk for Casper Nielsen, hvilket også kan indikere, at han ikke har den store lyst til at skifte til Gent.

Transfervinduet er langt, så Casper Nielsen kan også tillade sig at bevare roen i maven, da han efter en en strålende sæson i fjor har vist sig som en af ligaens bedste spillere.

Danskeren har fortsat et par år igen af sin aftale med Union St Gilloise, og han er eneste tilbageværende dansker i truppen, efter klubben har sagt farvel til stopper Jonas Bager.

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Manchester United – Liverpool



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg

OB – Silkeborg IF

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Emre Mor færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid