De spiller stadig i Hviderusland, men ellers er der ikke meget fodbold tilbage på programmet i fodboldverdenen på grund af den coronavirus-pandemi, der har ramt verden.
Dermed ligger stort set alle ligaer i Europa stille, og lige er der ingen meldinger om, hvornår fodbolden vender tilbage.
I Spanien og Italien, de to europæiske lande, der er værst ramte, er det måske tvivlsomt, om de overhovedet kommer til at spille igen i denne sæson, men andre steder er der stadig en chance.
Blandt andet i Holland, hvor fodboldforbundet i starten af april vil gøre status.
Læs også:Danskere på vippen i hollandsk klub: Direktøren giver opdatering
En af dem, der holder øje med, hvad der sker, er danske Daniel Høegh. Han spiller for Hhollandske eerenveen, og selv om han slet ikke har været inde i varmen i denne sæson, er der problematikker forbundet med, at man nu overvejer at spille langt ind i juni – og måske ind i juli – for at gøre ligaerne færdig. For hvad gør man så, når man har udløb?
– Intentionen er jo at færdiggøre de europæiske ligaer inden afslutningen af juni, men hvad hvis det ikke er muligt, og vi skal spille ind i juli? Skal jeg så blive? Er jeg tvunget til at forlade klubben, selv om vi ikke er færdige? Jeg ved det ikke. Og det er der ingen, der gør, siger Daniel Høegh til Leeuwarder Courant og fortæller videre:
– Hvordan kommer det her til at stille mig i forhold til andre klubber? Jeg ved ikke, hvor jeg skal spille efter sommer. Og man ved heller ikke, hvordan situationen kommer til at se ud, siger danskeren.
Han hjemmetræner lige nu, men han håber meget snart på, at han kan komme tilbage og træne i klubben.
– Det værste ved den her situation er stadig usikkerheden. Dét, at vi ikke ved noget, og ikke har styr på, hvor lang tid det her tager. Hvis du siger til mig, at vi kan komme i gang om to-tre uger, vil jeg være meget bedre til at planlægge og sikre, at jeg er klar, når vi kan træne som hold igen. Ingen ved lige nu, hvilken vej det går, siger forsvarsspilleren.
Daniel Høegh har spillet i Heerenveen siden 2017. Han har en fortid i FC Basel og fynske OB.
Høegh er blevet 29 år.
Læs også:Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen
Læs også:Fem danskere i truppen: Hollandsk klub forlænger med træneren
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
NYHEDER
