Udlandsdansker foran kontraktudløb: Er jeg tvunget til at blive?

Stort set alle ligaer er lukket rundt om i verden, og hvis ligaerne kommer i gang igen, vil der fortsat være spørgsmål, der skal afklares. Især for spillere som Daniel Høegh, der har kontraktudløb til sommer.



De spiller stadig i Hviderusland, men ellers er der ikke meget fodbold tilbage på programmet i fodboldverdenen på grund af den coronavirus-pandemi, der har ramt verden.

Dermed ligger stort set alle ligaer i Europa stille, og lige er der ingen meldinger om, hvornår fodbolden vender tilbage. 

I Spanien og Italien, de to europæiske lande, der er værst ramte, er det måske tvivlsomt, om de overhovedet kommer til at spille igen i denne sæson, men andre steder er der stadig en chance.

Blandt andet i Holland, hvor fodboldforbundet i starten af april vil gøre status.

Læs også:Danskere på vippen i hollandsk klub: Direktøren giver opdatering

En af dem, der holder øje med, hvad der sker, er danske Daniel Høegh. Han spiller for Hhollandske eerenveen, og selv om han slet ikke har været inde i varmen i denne sæson, er der problematikker forbundet med, at man nu overvejer at spille langt ind i juni – og måske ind i juli – for at gøre ligaerne færdig. For hvad gør man så, når man har udløb?

– Intentionen er jo at færdiggøre de europæiske ligaer inden afslutningen af juni, men hvad hvis det ikke er muligt, og vi skal spille ind i juli? Skal jeg så blive? Er jeg tvunget til at forlade klubben, selv om vi ikke er færdige? Jeg ved det ikke. Og det er der ingen, der gør, siger Daniel Høegh til Leeuwarder Courant og fortæller videre:

– Hvordan kommer det her til at stille mig i forhold til andre klubber? Jeg ved ikke, hvor jeg skal spille efter sommer. Og man ved heller ikke, hvordan situationen kommer til at se ud, siger danskeren.

Han hjemmetræner lige nu, men han håber meget snart på, at han kan komme tilbage og træne i klubben.

– Det værste ved den her situation er stadig usikkerheden. Dét, at vi ikke ved noget, og ikke har styr på, hvor lang tid det her tager. Hvis du siger til mig, at vi kan komme i gang om to-tre uger, vil jeg være meget bedre til at planlægge og sikre, at jeg er klar, når vi kan træne som hold igen. Ingen ved lige nu, hvilken vej det går, siger forsvarsspilleren.

Daniel Høegh har spillet i Heerenveen siden 2017. Han har en fortid i FC Basel og fynske OB.

Høegh er blevet 29 år.

Læs også:Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen
Læs også:Fem danskere i truppen: Hollandsk klub forlænger med træneren




VM-LIVE: Derfor er Xherdan Shaqiri ikke med




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Spottet i København

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Elfenbenskysten – Ecuador

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Holland – Japan