Udlandsdansker foran kontraktudløb: Er jeg tvunget til at blive?

Stort set alle ligaer er lukket rundt om i verden, og hvis ligaerne kommer i gang igen, vil der fortsat være spørgsmål, der skal afklares. Især for spillere som Daniel Høegh, der har kontraktudløb til sommer.



De spiller stadig i Hviderusland, men ellers er der ikke meget fodbold tilbage på programmet i fodboldverdenen på grund af den coronavirus-pandemi, der har ramt verden.

Dermed ligger stort set alle ligaer i Europa stille, og lige er der ingen meldinger om, hvornår fodbolden vender tilbage. 

I Spanien og Italien, de to europæiske lande, der er værst ramte, er det måske tvivlsomt, om de overhovedet kommer til at spille igen i denne sæson, men andre steder er der stadig en chance.

Blandt andet i Holland, hvor fodboldforbundet i starten af april vil gøre status.

Læs også:Danskere på vippen i hollandsk klub: Direktøren giver opdatering

En af dem, der holder øje med, hvad der sker, er danske Daniel Høegh. Han spiller for Hhollandske eerenveen, og selv om han slet ikke har været inde i varmen i denne sæson, er der problematikker forbundet med, at man nu overvejer at spille langt ind i juni – og måske ind i juli – for at gøre ligaerne færdig. For hvad gør man så, når man har udløb?

– Intentionen er jo at færdiggøre de europæiske ligaer inden afslutningen af juni, men hvad hvis det ikke er muligt, og vi skal spille ind i juli? Skal jeg så blive? Er jeg tvunget til at forlade klubben, selv om vi ikke er færdige? Jeg ved det ikke. Og det er der ingen, der gør, siger Daniel Høegh til Leeuwarder Courant og fortæller videre:

– Hvordan kommer det her til at stille mig i forhold til andre klubber? Jeg ved ikke, hvor jeg skal spille efter sommer. Og man ved heller ikke, hvordan situationen kommer til at se ud, siger danskeren.

Han hjemmetræner lige nu, men han håber meget snart på, at han kan komme tilbage og træne i klubben.

– Det værste ved den her situation er stadig usikkerheden. Dét, at vi ikke ved noget, og ikke har styr på, hvor lang tid det her tager. Hvis du siger til mig, at vi kan komme i gang om to-tre uger, vil jeg være meget bedre til at planlægge og sikre, at jeg er klar, når vi kan træne som hold igen. Ingen ved lige nu, hvilken vej det går, siger forsvarsspilleren.

Daniel Høegh har spillet i Heerenveen siden 2017. Han har en fortid i FC Basel og fynske OB.

Høegh er blevet 29 år.

Læs også:Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen
Læs også:Fem danskere i truppen: Hollandsk klub forlænger med træneren






LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor nedtur for Superliga-komet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Jagter dansk erstatning

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Stort FCK-talent er blevet solgt

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse