Helt vilde med med Kasper Dolberg: Han er smuk

Kasper Dolberg er af 'guldværdi', lyder det rosende om danskeren.



Den danske angriber Kasper Dolberg er denne sommer skiftet permanent fra Nice til danskerklubben Anderlecht, der blandt andet har Jesper Fredberg som sportsdirektør. Det er en ankomst til traditionsklubben, som er blevet taget godt imod fra Jelle van Damme, der tidligere har spillet for både Ajax og Anderlecht.

Han fortæller på sports-streamingtjenesten DAZN, hvordan han oplever Dolberg, ligesom han kan huske tiden i Amsterdam for danskeren..

– Jeg synes, han er en meget elegant og smuk fodboldspiller. Jeg husker ham stadig fra hans gode periode hos Ajax, og hvis du kan bringe ham tilbage på det niveau, så er han af guldværdi, lyder det fra Van Damme.

Han bliver desuden bakket op af en anden tidligere Ajax-spiller, Wesley Sonck, som husker danskeren.

– Han kan spille fodbold og deltage i kombinationsspillet. Han er ikke langsom og ret hurtig. Han har lidt af det hele. Han har uforvekslelige kvaliteter, ellers ville en klub som Ajax ikke have ansat dig, fortæller Sonck, der fik 55 landskampe for Belgien.

Det blev til et indkøb på mellem 30 og 37 millioner kroner for Anderlecht at hente 25-årige Kasper Dolberg til klubben. Her er han kommet på en fireårig aftale med belgierne. I den seneste sæson var han udlejet til både Sevilla og Hoffenheim uden den store succes.

Men allerede i danskerens anden kamp for Bruxelles-klubben fik han scoret, da han sendte et straffespark i kassen i deres 1-0-sejr over Antwerp.

De rosende ord til Dolberg kommer dog efter, at han har fået kritik for sin adfærd. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Tager kontakt om Kamil Grabara