Den danske angriber Kasper Dolberg er denne sommer skiftet permanent fra Nice til danskerklubben Anderlecht, der blandt andet har Jesper Fredberg som sportsdirektør. Det er en ankomst til traditionsklubben, som er blevet taget godt imod fra Jelle van Damme, der tidligere har spillet for både Ajax og Anderlecht.
Han fortæller på sports-streamingtjenesten DAZN, hvordan han oplever Dolberg, ligesom han kan huske tiden i Amsterdam for danskeren..
– Jeg synes, han er en meget elegant og smuk fodboldspiller. Jeg husker ham stadig fra hans gode periode hos Ajax, og hvis du kan bringe ham tilbage på det niveau, så er han af guldværdi, lyder det fra Van Damme.
Han bliver desuden bakket op af en anden tidligere Ajax-spiller, Wesley Sonck, som husker danskeren.
– Han kan spille fodbold og deltage i kombinationsspillet. Han er ikke langsom og ret hurtig. Han har lidt af det hele. Han har uforvekslelige kvaliteter, ellers ville en klub som Ajax ikke have ansat dig, fortæller Sonck, der fik 55 landskampe for Belgien.
Det blev til et indkøb på mellem 30 og 37 millioner kroner for Anderlecht at hente 25-årige Kasper Dolberg til klubben. Her er han kommet på en fireårig aftale med belgierne. I den seneste sæson var han udlejet til både Sevilla og Hoffenheim uden den store succes.
Men allerede i danskerens anden kamp for Bruxelles-klubben fik han scoret, da han sendte et straffespark i kassen i deres 1-0-sejr over Antwerp.
De rosende ord til Dolberg kommer dog efter, at han har fået kritik for sin adfærd. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT