Den danske angriber Kasper Dolberg er denne sommer skiftet permanent fra Nice til danskerklubben Anderlecht, der blandt andet har Jesper Fredberg som sportsdirektør. Det er en ankomst til traditionsklubben, som er blevet taget godt imod fra Jelle van Damme, der tidligere har spillet for både Ajax og Anderlecht.
Han fortæller på sports-streamingtjenesten DAZN, hvordan han oplever Dolberg, ligesom han kan huske tiden i Amsterdam for danskeren..
– Jeg synes, han er en meget elegant og smuk fodboldspiller. Jeg husker ham stadig fra hans gode periode hos Ajax, og hvis du kan bringe ham tilbage på det niveau, så er han af guldværdi, lyder det fra Van Damme.
Han bliver desuden bakket op af en anden tidligere Ajax-spiller, Wesley Sonck, som husker danskeren.
– Han kan spille fodbold og deltage i kombinationsspillet. Han er ikke langsom og ret hurtig. Han har lidt af det hele. Han har uforvekslelige kvaliteter, ellers ville en klub som Ajax ikke have ansat dig, fortæller Sonck, der fik 55 landskampe for Belgien.
Det blev til et indkøb på mellem 30 og 37 millioner kroner for Anderlecht at hente 25-årige Kasper Dolberg til klubben. Her er han kommet på en fireårig aftale med belgierne. I den seneste sæson var han udlejet til både Sevilla og Hoffenheim uden den store succes.
Men allerede i danskerens anden kamp for Bruxelles-klubben fik han scoret, da han sendte et straffespark i kassen i deres 1-0-sejr over Antwerp.
De rosende ord til Dolberg kommer dog efter, at han har fået kritik for sin adfærd. Læs mere om det her.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED