Den danske angriber Kasper Dolberg er denne sommer skiftet permanent fra Nice til danskerklubben Anderlecht, der blandt andet har Jesper Fredberg som sportsdirektør. Det er en ankomst til traditionsklubben, som er blevet taget godt imod fra Jelle van Damme, der tidligere har spillet for både Ajax og Anderlecht.
Han fortæller på sports-streamingtjenesten DAZN, hvordan han oplever Dolberg, ligesom han kan huske tiden i Amsterdam for danskeren..
– Jeg synes, han er en meget elegant og smuk fodboldspiller. Jeg husker ham stadig fra hans gode periode hos Ajax, og hvis du kan bringe ham tilbage på det niveau, så er han af guldværdi, lyder det fra Van Damme.
Han bliver desuden bakket op af en anden tidligere Ajax-spiller, Wesley Sonck, som husker danskeren.
– Han kan spille fodbold og deltage i kombinationsspillet. Han er ikke langsom og ret hurtig. Han har lidt af det hele. Han har uforvekslelige kvaliteter, ellers ville en klub som Ajax ikke have ansat dig, fortæller Sonck, der fik 55 landskampe for Belgien.
Det blev til et indkøb på mellem 30 og 37 millioner kroner for Anderlecht at hente 25-årige Kasper Dolberg til klubben. Her er han kommet på en fireårig aftale med belgierne. I den seneste sæson var han udlejet til både Sevilla og Hoffenheim uden den store succes.
Men allerede i danskerens anden kamp for Bruxelles-klubben fik han scoret, da han sendte et straffespark i kassen i deres 1-0-sejr over Antwerp.
De rosende ord til Dolberg kommer dog efter, at han har fået kritik for sin adfærd. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED