Den danske angriber Kasper Dolberg er denne sommer skiftet permanent fra Nice til danskerklubben Anderlecht, der blandt andet har Jesper Fredberg som sportsdirektør. Det er en ankomst til traditionsklubben, som er blevet taget godt imod fra Jelle van Damme, der tidligere har spillet for både Ajax og Anderlecht.
Han fortæller på sports-streamingtjenesten DAZN, hvordan han oplever Dolberg, ligesom han kan huske tiden i Amsterdam for danskeren..
– Jeg synes, han er en meget elegant og smuk fodboldspiller. Jeg husker ham stadig fra hans gode periode hos Ajax, og hvis du kan bringe ham tilbage på det niveau, så er han af guldværdi, lyder det fra Van Damme.
Han bliver desuden bakket op af en anden tidligere Ajax-spiller, Wesley Sonck, som husker danskeren.
– Han kan spille fodbold og deltage i kombinationsspillet. Han er ikke langsom og ret hurtig. Han har lidt af det hele. Han har uforvekslelige kvaliteter, ellers ville en klub som Ajax ikke have ansat dig, fortæller Sonck, der fik 55 landskampe for Belgien.
Det blev til et indkøb på mellem 30 og 37 millioner kroner for Anderlecht at hente 25-årige Kasper Dolberg til klubben. Her er han kommet på en fireårig aftale med belgierne. I den seneste sæson var han udlejet til både Sevilla og Hoffenheim uden den store succes.
Men allerede i danskerens anden kamp for Bruxelles-klubben fik han scoret, da han sendte et straffespark i kassen i deres 1-0-sejr over Antwerp.
De rosende ord til Dolberg kommer dog efter, at han har fået kritik for sin adfærd. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
OPTAKT
FC Fredericia – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT