Kasper Schmeichel har stadig ikke fået sin debut for Anderlecht endnu, men den danske landsholdsstjernes skifte til Bruxelles-klubben har alligevel været et stort emne i belgiske medier i de seneste uger.
Forud for søndagens topkamp mellem Anderlecht og Club Brugge har også den tidligere belgiske landsholdsmålmand Geert De Vlieger udtalt sig som Anderlechts beslutning om at hente Kasper Schmeichel i slutningen af sommerens transfervindue.
– Det er ubegribeligt. Vi er alle klar over Anderlechts mangler, men var der et problem på målmandspositionen? Det mener jeg ikke. Riemer og Fredberg har talt om, at det var en mulighed, der opstod (at hente Schmeichel, red.). Men det er et udtryk, der bliver brugt for ofte. I mellemtiden har de skabt kaos, hvor der tidligere var fred og ro, lyder det fra Geert De Vlieger i et interview med den belgiske avis La Dernier Heure.
– Det er en situation, der tapper energi, skaber opmærksomhed og med sikkerhed kommer til at eksplodere. Man risikerer at have tre utilfredse målmænd. Schmeichel, som ønsker at spille hurtigst muligt. Dupé, som ved, at hans skæbne er forseglet, på trods af hans gode præstationer. Og Coosemans, der netop havde forlænget med fire sæsoner, fordi han stod til at være andetvalg.
Ifølge Geert De Vlieger, der selv tørnede ud for Anderlecht i halvfemserne, vil der utvivlsomt være et stort fokus på Kasper Schmeichel, når danskeren endelig kommer i aktion.
– Presset på hans skuldre vil være enormt. Forventningen vil være, at Kasper skal stoppe alle bolde. Så snart han indkasserer et mål, vil vi sige, at han ikke længere er den Schmeichel, der blev engelsk mester med Leicester i 2016. Og lad os ikke glemme, at han tabte kampen i Nice (mod polske Marcin Bulka, red.).
Kræver mere ærlighed
Maxime Dupé begik en stor fejl i 2-2-kampen mod Kortrijk i sidste weekend, hvor Kasper Schmeichel sad på tribunen, men ifølge Geert De Vlieger har Brian Riemer også et stort ansvar for den fejl, fordi Anderlechts danske cheftræner vil have sit hold til at spille bolden ud, i stedet for at sparke langt.
Jesper Fredberg og Brian Riemer har begge udtalt, at det er den bedste målmand, der kommer til at stå for Anderlecht, men ifølge Geert De Vlieger burde danskerduoen i stedet have meldt ud med det samme, at Schmeichel bliver førstemålmand.
– Alle ved, at Schmeichel kommer til at spille. I mine øjne virker det logisk, at Dupé smutter, når transfervinduet åbner til vinter. Så vær åben omkring det. Anderlecht skabte denne problematiske situation på en klodset måde. Nu er det op til klubben at løse det igen.
Kasper Schmeichel sad ude med en skade i sidste weekend, og det er endnu uvist, om danskeren er i spil til søndagens opgør mod Club Brugge.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen