Kasper Schmeichel har stadig ikke fået sin debut for Anderlecht endnu, men den danske landsholdsstjernes skifte til Bruxelles-klubben har alligevel været et stort emne i belgiske medier i de seneste uger.
Forud for søndagens topkamp mellem Anderlecht og Club Brugge har også den tidligere belgiske landsholdsmålmand Geert De Vlieger udtalt sig som Anderlechts beslutning om at hente Kasper Schmeichel i slutningen af sommerens transfervindue.
– Det er ubegribeligt. Vi er alle klar over Anderlechts mangler, men var der et problem på målmandspositionen? Det mener jeg ikke. Riemer og Fredberg har talt om, at det var en mulighed, der opstod (at hente Schmeichel, red.). Men det er et udtryk, der bliver brugt for ofte. I mellemtiden har de skabt kaos, hvor der tidligere var fred og ro, lyder det fra Geert De Vlieger i et interview med den belgiske avis La Dernier Heure.
– Det er en situation, der tapper energi, skaber opmærksomhed og med sikkerhed kommer til at eksplodere. Man risikerer at have tre utilfredse målmænd. Schmeichel, som ønsker at spille hurtigst muligt. Dupé, som ved, at hans skæbne er forseglet, på trods af hans gode præstationer. Og Coosemans, der netop havde forlænget med fire sæsoner, fordi han stod til at være andetvalg.
Ifølge Geert De Vlieger, der selv tørnede ud for Anderlecht i halvfemserne, vil der utvivlsomt være et stort fokus på Kasper Schmeichel, når danskeren endelig kommer i aktion.
– Presset på hans skuldre vil være enormt. Forventningen vil være, at Kasper skal stoppe alle bolde. Så snart han indkasserer et mål, vil vi sige, at han ikke længere er den Schmeichel, der blev engelsk mester med Leicester i 2016. Og lad os ikke glemme, at han tabte kampen i Nice (mod polske Marcin Bulka, red.).
Kræver mere ærlighed
Maxime Dupé begik en stor fejl i 2-2-kampen mod Kortrijk i sidste weekend, hvor Kasper Schmeichel sad på tribunen, men ifølge Geert De Vlieger har Brian Riemer også et stort ansvar for den fejl, fordi Anderlechts danske cheftræner vil have sit hold til at spille bolden ud, i stedet for at sparke langt.
Jesper Fredberg og Brian Riemer har begge udtalt, at det er den bedste målmand, der kommer til at stå for Anderlecht, men ifølge Geert De Vlieger burde danskerduoen i stedet have meldt ud med det samme, at Schmeichel bliver førstemålmand.
– Alle ved, at Schmeichel kommer til at spille. I mine øjne virker det logisk, at Dupé smutter, når transfervinduet åbner til vinter. Så vær åben omkring det. Anderlecht skabte denne problematiske situation på en klodset måde. Nu er det op til klubben at løse det igen.
Kasper Schmeichel sad ude med en skade i sidste weekend, og det er endnu uvist, om danskeren er i spil til søndagens opgør mod Club Brugge.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER