Voldsom kritik: Det kommer til at eksplodere

Belgiens tidligere landsholdsmålmand forstår slet ikke Anderlechts beslutning om at hente Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel har stadig ikke fået sin debut for Anderlecht endnu, men den danske landsholdsstjernes skifte til Bruxelles-klubben har alligevel været et stort emne i belgiske medier i de seneste uger. 

Forud for søndagens topkamp mellem Anderlecht og Club Brugge har også den tidligere belgiske landsholdsmålmand Geert De Vlieger udtalt sig som Anderlechts beslutning om at hente Kasper Schmeichel i slutningen af sommerens transfervindue. 

– Det er ubegribeligt. Vi er alle klar over Anderlechts mangler, men var der et problem på målmandspositionen? Det mener jeg ikke. Riemer og Fredberg har talt om, at det var en mulighed, der opstod (at hente Schmeichel, red.). Men det er et udtryk, der bliver brugt for ofte. I mellemtiden har de skabt kaos, hvor der tidligere var fred og ro, lyder det fra Geert De Vlieger i et interview med den belgiske avis La Dernier Heure

– Det er en situation, der tapper energi, skaber opmærksomhed og med sikkerhed kommer til at eksplodere. Man risikerer at have tre utilfredse målmænd. Schmeichel, som ønsker at spille hurtigst muligt. Dupé, som ved, at hans skæbne er forseglet, på trods af hans gode præstationer. Og Coosemans, der netop havde forlænget med fire sæsoner, fordi han stod til at være andetvalg. 

Ifølge Geert De Vlieger, der selv tørnede ud for Anderlecht i halvfemserne, vil der utvivlsomt være et stort fokus på Kasper Schmeichel, når danskeren endelig kommer i aktion. 

– Presset på hans skuldre vil være enormt. Forventningen vil være, at Kasper skal stoppe alle bolde. Så snart han indkasserer et mål, vil vi sige, at han ikke længere er den Schmeichel, der blev engelsk mester med Leicester i 2016. Og lad os ikke glemme, at han tabte kampen i Nice (mod polske Marcin Bulka, red.). 

Kræver mere ærlighed
Maxime Dupé begik en stor fejl i 2-2-kampen mod Kortrijk i sidste weekend, hvor Kasper Schmeichel sad på tribunen, men ifølge Geert De Vlieger har Brian Riemer også et stort ansvar for den fejl, fordi Anderlechts danske cheftræner vil have sit hold til at spille bolden ud, i stedet for at sparke langt.   

Jesper Fredberg og Brian Riemer har begge udtalt, at det er den bedste målmand, der kommer til at stå for Anderlecht, men ifølge Geert De Vlieger burde danskerduoen i stedet have meldt ud med det samme, at Schmeichel bliver førstemålmand. 

– Alle ved, at Schmeichel kommer til at spille. I mine øjne virker det logisk, at Dupé smutter, når transfervinduet åbner til vinter. Så vær åben omkring det. Anderlecht skabte denne problematiske situation på en klodset måde. Nu er det op til klubben at løse det igen.

Kasper Schmeichel sad ude med en skade i sidste weekend, og det er endnu uvist, om danskeren er i spil til søndagens opgør mod Club Brugge. 





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

‘Det er tæt på uforklarligt’

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Chokpris på Victor Froholdt

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

‘Jeg er fucking irriteret’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Dansk drømmehug i Serie A

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Henter kæmpe Superliga-flop

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’