Voldsom kritik: Det kommer til at eksplodere

Belgiens tidligere landsholdsmålmand forstår slet ikke Anderlechts beslutning om at hente Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel har stadig ikke fået sin debut for Anderlecht endnu, men den danske landsholdsstjernes skifte til Bruxelles-klubben har alligevel været et stort emne i belgiske medier i de seneste uger. 

Forud for søndagens topkamp mellem Anderlecht og Club Brugge har også den tidligere belgiske landsholdsmålmand Geert De Vlieger udtalt sig som Anderlechts beslutning om at hente Kasper Schmeichel i slutningen af sommerens transfervindue. 

– Det er ubegribeligt. Vi er alle klar over Anderlechts mangler, men var der et problem på målmandspositionen? Det mener jeg ikke. Riemer og Fredberg har talt om, at det var en mulighed, der opstod (at hente Schmeichel, red.). Men det er et udtryk, der bliver brugt for ofte. I mellemtiden har de skabt kaos, hvor der tidligere var fred og ro, lyder det fra Geert De Vlieger i et interview med den belgiske avis La Dernier Heure

– Det er en situation, der tapper energi, skaber opmærksomhed og med sikkerhed kommer til at eksplodere. Man risikerer at have tre utilfredse målmænd. Schmeichel, som ønsker at spille hurtigst muligt. Dupé, som ved, at hans skæbne er forseglet, på trods af hans gode præstationer. Og Coosemans, der netop havde forlænget med fire sæsoner, fordi han stod til at være andetvalg. 

Ifølge Geert De Vlieger, der selv tørnede ud for Anderlecht i halvfemserne, vil der utvivlsomt være et stort fokus på Kasper Schmeichel, når danskeren endelig kommer i aktion. 

– Presset på hans skuldre vil være enormt. Forventningen vil være, at Kasper skal stoppe alle bolde. Så snart han indkasserer et mål, vil vi sige, at han ikke længere er den Schmeichel, der blev engelsk mester med Leicester i 2016. Og lad os ikke glemme, at han tabte kampen i Nice (mod polske Marcin Bulka, red.). 

Kræver mere ærlighed
Maxime Dupé begik en stor fejl i 2-2-kampen mod Kortrijk i sidste weekend, hvor Kasper Schmeichel sad på tribunen, men ifølge Geert De Vlieger har Brian Riemer også et stort ansvar for den fejl, fordi Anderlechts danske cheftræner vil have sit hold til at spille bolden ud, i stedet for at sparke langt.   

Jesper Fredberg og Brian Riemer har begge udtalt, at det er den bedste målmand, der kommer til at stå for Anderlecht, men ifølge Geert De Vlieger burde danskerduoen i stedet have meldt ud med det samme, at Schmeichel bliver førstemålmand. 

– Alle ved, at Schmeichel kommer til at spille. I mine øjne virker det logisk, at Dupé smutter, når transfervinduet åbner til vinter. Så vær åben omkring det. Anderlecht skabte denne problematiske situation på en klodset måde. Nu er det op til klubben at løse det igen.

Kasper Schmeichel sad ude med en skade i sidste weekend, og det er endnu uvist, om danskeren er i spil til søndagens opgør mod Club Brugge. 



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Erstatter han Andreas Christensen?

Italienske medier hylder ham

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Fælder hård Schmeichel-dom

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Eriksen ude med hård kritik

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

FC København misser denne midtbane-stjerne

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forlænger med stort angriber-talent

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”