Yankuba Minteh skaber begejstring i Feyenoord

Den tidligere OB'er har vist sig godt frem i de første uger i det hollandske, og han får stor ros af sin cheftræner.



De var tæt på at sælge allerede i januar, men i stedet endte OB med at holde på kantspiller Yankuba Minteh frem til sæsonafslutningen, inden han fik sit store skifte til Newcastle United på plads.

Den gambiske dribler nåede kun en enkelt sæson på OB's førstehold, men han viste så lovende takter, at Premier League-klubben altså var klar til at slå til med det samme og betale omkring 50 millioner kroner.

Men Yankuba Minteh har slået et smut om Holland og Rotterdam, inden han om et års tid drager mod det nordøstlige England.

Det er de hollandske mestre fra Feyenoord, der har hentet Yankuba Minteh op en lejeaftale, og selv om han ha været ganske kort tid i klubben, er træner Arne Slot indtil videre imponeret af den lynhurtige gambier.

– Yankuba Minteh og Leo Sauer har allerede efterladt et fremragende indtryk i flere kampe. Der er flere spillere, der gør det godt, men de to har virkelig vist det i denne uge. Det er spillere, hvis udvikling vi følger med stor interesse, siger Arne Slot til Voetbal International og forklarer, at han er glad for at få lov til at arbejde med Yankuba Minteh.

– Newcastle er gode til at guide sine spillere. Køber man en spiller for så mange penge, vil man naturligvis guide spilleren godt, for der er store forventninger. Det er et fremragende valg af Newcastle, at de placerer ham i en klub (Feyenoord, red.), hvor der er mange unge spillere, der har haft succes i de seneste år. I forhold til udvikling.

De gode præstationer fra Yankuba Minteh i både testkampe og træningen betyder, at han er i spil til en plads i startopstillingen, når sæsonen i Holland for Feyenoord indledes den 13. august.

– Alle spillere, der viser sig godt frem, er i spil til en plads i startopstillingen. Og vi har set i disse uger, at Yankuba er konkurrencedygtig, siger Arne Slot.

Minteh og Feyenoord er på træningslejr i Østrig, og det er altså her, at Yankuba Minteh skal have vist sig særdeles godt frem.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

PSG er i Champions League-finalen efter drama

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Aston Villa – Nottingham Forest

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’