• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Victor Risager

0 kampe til dansk talent: Nu giver klubboss status

Foto: Getty Images

Det tidligere FC Midtjylland-talent har ikke fået spilletid på Bundesliga-klubbens førstehold i efteråret. Sportsdirektøren vil være tålmodig med den unge dansker.

Af Victor Risager

Han betragtes som et meget stort talent, men det er ikke meget spilletid, den danske midtbanespiller Oscar Fraulo har fået på Borussia Mönchengladbachs førstehold i efteråret.

Siden sommerskiftet fra FC Midtjylland er det faktisk ikke blevet til et eneste minut for Bundesliga-klubbens førstehold. Det til trods for, at 19-årige Oscar Fraulo fik spilletid i nogle testkampe i sommer og også har været på bænken til en håndfuld ligakampe i efteråret.

Nu giver Borussia Mönchengladbachs sportsdirektør, Roland Virkus, så en status på den unge dansker.

- I forhold til Oscar Fraulo var vi tydelige om, at vi gik i gang med et længerevarende projekt med ham.

- Drengen har endnu ikke rigtig sat sit præg på holdet endnu. Han har en tendens til at ville have for meget med bolden og så lave fejl med den. Han skal lære af dette. Vores opgave er at nå et stabilt niveau med ham, siger Roland Virkus til Gladbachs hjemmeside.

Mens Oscar Fraulo, der fylder 19 år i dag, tirsdag, altså ikke har fået førsteholdsdebut for Borussia Mönchengladbach, har han i efteråret spillet 11 kampe for klubbens andethold. Her er det blevet til en enkelt assist. 

Han har kontrakt med Bundesliga-klubben frem til sommeren 2026.