Ærlig Wind om svær periode: Det var ekstra hårdt

Efteråret var alt andet end en dans på røde roser for den tidligere FC København-stjerne.



Som skudt ud af en kanon. 

Det var sådan, at Jonas Wind startede sit eventyr i Wolfsburg. Danskeren startede inde, scorede mål og leverede mange gode præstationer. 

Desværre var historien en helt anden i efteråret. Her var virkeligheden en lang skadespause og ikke nok minutter på grønsværen. 

Og det var ikke en nem situation at stå i, når der er langt til de trygge rammer i København. 

Sådan lyder det fra en ærlig Jonas Wind i et interview med Tipsbladet. 

– Da jeg var skadet, var det ekstra hårdt, fordi man ikke har det, man normalt har. Jeg elsker at træne og spille kampe, og når man ikke kan det, så er det ekstra hårdt, siger landsholdsangriberen og fortsætter: 

– Så begynder man at tænke på, at man er alene et sted i Tyskland, og så bliver det hårdt mentalt at skulle hive sig selv op. Så jeg skal ikke lægge skjul på, at det var hårdt. 

Skaden på cirka tre måneder betød, at Jonas Wind blot blev noteret for seks Bundesliga-kampe i efterårssæsonen i Tyskland. En af dem var fra start. 

Og den 23-årige dansker har et bud på, hvorfor han havde svært ved at spille sig tilbage i startopstillingen. 

– Lige da jeg skulle til at være klar igen, begyndte holdet at vinde, og så kan det være svært at spille sig ind på et vindende hold. Men jeg fik indhop i mere eller mindre alle kampene og en startplads mod Dortmund, hvor vi vinder. 

– Så det har ikke været helt optimalt, men sådan er det i fodbold, hvor skader er en del af det. 

Men selvom der er en anelse langt fra København til Wolfsburg, så fik Jonas Wind en masse opbakning hjemmefra i løbet af den udfordrende periode. 

– Heldigvis har jeg gode venner og en god familie, som tit var på besøg. Så det var ikke den sjoveste periode, men det hjælper på det med venner og familie, som er gode til at komme på besøg. 

Den tidligere FC København-stjerne har været på kontrakt i Wolfsburg, siden han forlod Danmarks hovedstad for omkring 12 måneder siden. 

De første måneder i Tyskland er gået godt for Jonas Wind, der dog erkender, at han frygtede processen omkring at falde til en smule. 

– Det har faktisk været meget gnidningsfrit. Det har været super, men jeg frygtede også, at det kunne være enormt hårdt, når man tog det første skridt. Folkene i klubben har været gode til at hjælpe med det praktiske uden for banen som bil og lejlighed, så jeg ikke skulle tænke på det. 

– Vi har også et hold, hvor vi har det godt uden for banen. Der er mange jævnaldrende, som jeg kommer godt ud af det med. Og så er Wolfsburg ikke længere væk, end man kan køre hertil på nogle timer. Men jeg savner af og til de helt trygge rammer i København, men generelt har jeg det godt her og er faldet godt til. 

Jonas Wind og resten af Wolfsburg-truppen er netop vendt retur til træningsbanen. Og målet for foråret er lysende klart – både for holdet og angriberen personligt. 

– Vi sluttede rigtig godt af og er ubesejret i de seneste otte kampe. Så vi skal ud og angribe og bygge videre på den gode periode, vi er inde i. Og så håber jeg selvfølgelig på, at jeg kan spille en stor rolle på holdet. Jeg ser frem til foråret og håber, at jeg kan vise mig godt frem. 

– Der kommer i hvert fald en masse kampe de første tre ugers tid med kampe hver tredje eller fjerde dag. Det bliver fedt. Vi så gode ud inden VM, så vi kan forhåbenligt holde vores position eller komme endnu længere op, lyder det afsluttende fra Jonas Wind. 

Bundesliga-klubben er på nuværende tidspunkt placeret som nummer syv i Tysklands bedste fodboldrække med 23 point efter 15 kampen. 



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Griner af AaB-rygte

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

Frank reddet i døende sekunder

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Stor derby-bøde til FC København

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

På rov i FC København

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Dybt skuffet og trist

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Har ikke ubegrænset kredit

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr