Bo Henriksen er lige nu den mest succesfulde danske træner i ind- og udland, og det bliver belønnet med en markant forbedret kontrakt.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske cheftræner har forlænget sin aftale med Mainz 05 frem til sommeren 2027.
Det sker, mens Bo Henriksen som den eneste danske træner ligger til at spille europæisk med et mandskab i en top fem-liga.
Ifølge Tipsbladets oplysninger ønsker Mainz 05 med denne nye aftale at anerkende, at dens mirakelmager har fået dem til at bokse langt over kapacitet i nu et år i en af de sværeste ligaer i verden, og derfor har man strakt sig langt med en klart forbedret økonomisk aftale for danskeren.
Til gengæld har Bo Henriksen skullet indvillige i at lægge et år mere på kontrakten, og det er sket, så Mainz 05 nu har papirer på sin succesfulde cheftræner i 2,5 år mere i stedet for halvandet.
I kæmpe krise inden Bo Henriksen
Kontraktforlængelsen kommer på et tidspunkt, hvor Mainz 05 er kilometerlangt fra de nedrykningspladser, som var situationen, da Bundesliga-klubben for et år siden købte ham fri af FC Zürich. Et sted, hvor han i øvrigt også var manden bag ‘The Great Escape’, så han overtog et mandskab i krise og på vej ud af ligaen, men sikrede overlevelse.
Men der er Mainz 05 som nævnt slet ikke mere.
Over halvvejs inde i denne Bundesliga-sæson ligger klubben, der har et af de mindre budgetter i den bedste tyske række, nummer seks, kun et point fra Champions League-pladserne.

Bedre end Klopp og Tuchel
Store klubber som Dortmund, Borrusia Mönchengladbach, Werder Bremen og Wolfsburg må kigge opad i tabellen for at finde Bo Henriksens mandskab.
Og det er altså ikke kun i denne sæson, at klubben ikke oplever andet end fremgang med danskeren på sidelinjen.
Mainz 05 har nemlig med Bo Henriksen i spidsen i de seneste 12 måneder aldrig haft et bedre pointsnit.
Foreløbig hedder den 31 point til Mainz 05 efter 19 spillede runder.
Dermed slår den 49-årige dansker et par af de største trænernavne i verden i Thomas Tuchel og Jürgen Klopp, der også har siddet i samme cheftrænerstol.
De to tyskere er begge kommet ud i nogle af de allerstørste stillinger i faget, og der har da naturligvis også været bud ude efter Bo Henriksen som følge af de opsigtsvækkende resultater.
Ikke kandidat hos DBU
Tidligere i januar kom det frem i B.T. og Fotbolti.net, at Bo Henriksen havde været til jobsamtale med det islandske fodboldforbund.
Tilsyneladende er der ét landstrænerjob, der tænder ham, for Bo Henriksen har offentligt altid udtrykt, at drømmen er at blive dansk landstræner.
Men da DBU og fodbolddirektør, Peter Møller, for få måneder siden skulle finde en afløser for Kasper Hjulmand, var Bo Henriksen end ikke en kandidat – han har i hvert fald selv fortalt, at ingen fra det danske fodboldforbund tog kontakt til ham i forbindelse med det ledige job.
– Jeg tror ikke, at man kunne være længere fra, lød det fra Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News kort før jul.
Og da mediet spurgte ham direkte, om der var en dialog med DBU, svarede han kort og kontant.
– Nej, det kan man ikke sige.
Men hvad DBU ikke kunne se i ham, kunne andre nationale fodboldforbund altså, ligesom der ifølge Tipsbladets oplysninger har været Premier League-klubber, der ser ind i en nedrykning, som har forhørt sig hos hans bagland om hans situation.
Og så er der selvfølgelig den overraskende topklub i Bundesligaen Mainz 05 – de er fuldstændig forelskede i den danske træner, som klarer sig bedst af alle, nemlig Bo Henriksen.
Mere tydeligt kan det ikke siges med den nye kontrakt.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
‘Jeg hadede verden’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Liverpool – West Ham United
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
MEDIE
‘Det må ikke ske’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
‘Han er tilgivet’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
