Afsløring: Bo Henriksen forlænger med Mainz 05

Mainz 05 er lykkedes med at forlænge kontrakten med klubbens danske mirakelmager Bo Henriksen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Bo Henriksen er lige nu den mest succesfulde danske træner i ind- og udland, og det bliver belønnet med en markant forbedret kontrakt. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske cheftræner har forlænget sin aftale med Mainz 05 frem til sommeren 2027.

Det sker, mens Bo Henriksen som den eneste danske træner ligger til at spille europæisk med et mandskab i en top fem-liga. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger ønsker Mainz 05 med denne nye aftale at anerkende, at dens mirakelmager har fået dem til at bokse langt over kapacitet i nu et år i en af de sværeste ligaer i verden, og derfor har man strakt sig langt med en klart forbedret økonomisk aftale for danskeren.

Til gengæld har Bo Henriksen skullet indvillige i at lægge et år mere på kontrakten, og det er sket, så Mainz 05 nu har papirer på sin succesfulde cheftræner i 2,5 år mere i stedet for halvandet. 

I kæmpe krise inden Bo Henriksen
Kontraktforlængelsen kommer på et tidspunkt, hvor Mainz 05 er kilometerlangt fra de nedrykningspladser, som var situationen, da Bundesliga-klubben for et år siden købte ham fri af FC Zürich. Et sted, hvor han i øvrigt også var manden bag ‘The Great Escape’, så han overtog et mandskab i krise og på vej ud af ligaen, men sikrede overlevelse.

Men der er Mainz 05 som nævnt slet ikke mere.

Over halvvejs inde i denne Bundesliga-sæson ligger klubben, der har et af de mindre budgetter i den bedste tyske række, nummer seks, kun et point fra Champions League-pladserne. 

Bedre end Klopp og Tuchel
Store klubber som Dortmund, Borrusia Mönchengladbach, Werder Bremen og Wolfsburg må kigge opad i tabellen for at finde Bo Henriksens mandskab. 

Og det er altså ikke kun i denne sæson, at klubben ikke oplever andet end fremgang med danskeren på sidelinjen. 

Mainz 05 har nemlig med Bo Henriksen i spidsen i de seneste 12 måneder aldrig haft et bedre pointsnit.

Foreløbig hedder den 31 point til Mainz 05 efter 19 spillede runder.

Dermed slår den 49-årige dansker et par af de største trænernavne i verden i Thomas Tuchel og Jürgen Klopp, der også har siddet i samme cheftrænerstol. 

De to tyskere er begge kommet ud i nogle af de allerstørste stillinger i faget, og der har da naturligvis også været bud ude efter Bo Henriksen som følge af de opsigtsvækkende resultater. 

Ikke kandidat hos DBU
Tidligere i januar kom det frem i B.T. og Fotbolti.net, at Bo Henriksen havde været til jobsamtale med det islandske fodboldforbund.

Tilsyneladende er der ét landstrænerjob, der tænder ham, for Bo Henriksen har offentligt altid udtrykt, at drømmen er at blive dansk landstræner. 

Men da DBU og fodbolddirektør, Peter Møller, for få måneder siden skulle finde en afløser for Kasper Hjulmand, var Bo Henriksen end ikke en kandidat – han har i hvert fald selv fortalt, at ingen fra det danske fodboldforbund tog kontakt til ham i forbindelse med det ledige job.

– Jeg tror ikke, at man kunne være længere fra, lød det fra Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News kort før jul. 

Og da mediet spurgte ham direkte, om der var en dialog med DBU, svarede han kort og kontant.

– Nej, det kan man ikke sige.

Men hvad DBU ikke kunne se i ham, kunne andre nationale fodboldforbund altså, ligesom der ifølge Tipsbladets oplysninger har været Premier League-klubber, der ser ind i en nedrykning, som har forhørt sig hos hans bagland om hans situation.     

Og så er der selvfølgelig den overraskende topklub i Bundesligaen Mainz 05 – de er fuldstændig forelskede i den danske træner, som klarer sig bedst af alle, nemlig Bo Henriksen. 

Mere tydeligt kan det ikke siges med den nye kontrakt.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

FCK-bænken var rasende!

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

OB – FC Midtjylland

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FC Fredericia – AGF

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Sønderjyske – Silkeborg IF

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Salah strålede for Liverpool

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Præsenterer Thomas Franks afløser

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt