Afsløring: Bo Henriksen forlænger med Mainz 05

Mainz 05 er lykkedes med at forlænge kontrakten med klubbens danske mirakelmager Bo Henriksen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Bo Henriksen er lige nu den mest succesfulde danske træner i ind- og udland, og det bliver belønnet med en markant forbedret kontrakt. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske cheftræner har forlænget sin aftale med Mainz 05 frem til sommeren 2027.

Det sker, mens Bo Henriksen som den eneste danske træner ligger til at spille europæisk med et mandskab i en top fem-liga. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger ønsker Mainz 05 med denne nye aftale at anerkende, at dens mirakelmager har fået dem til at bokse langt over kapacitet i nu et år i en af de sværeste ligaer i verden, og derfor har man strakt sig langt med en klart forbedret økonomisk aftale for danskeren.

Til gengæld har Bo Henriksen skullet indvillige i at lægge et år mere på kontrakten, og det er sket, så Mainz 05 nu har papirer på sin succesfulde cheftræner i 2,5 år mere i stedet for halvandet. 

I kæmpe krise inden Bo Henriksen
Kontraktforlængelsen kommer på et tidspunkt, hvor Mainz 05 er kilometerlangt fra de nedrykningspladser, som var situationen, da Bundesliga-klubben for et år siden købte ham fri af FC Zürich. Et sted, hvor han i øvrigt også var manden bag ‘The Great Escape’, så han overtog et mandskab i krise og på vej ud af ligaen, men sikrede overlevelse.

Men der er Mainz 05 som nævnt slet ikke mere.

Over halvvejs inde i denne Bundesliga-sæson ligger klubben, der har et af de mindre budgetter i den bedste tyske række, nummer seks, kun et point fra Champions League-pladserne. 

Bedre end Klopp og Tuchel
Store klubber som Dortmund, Borrusia Mönchengladbach, Werder Bremen og Wolfsburg må kigge opad i tabellen for at finde Bo Henriksens mandskab. 

Og det er altså ikke kun i denne sæson, at klubben ikke oplever andet end fremgang med danskeren på sidelinjen. 

Mainz 05 har nemlig med Bo Henriksen i spidsen i de seneste 12 måneder aldrig haft et bedre pointsnit.

Foreløbig hedder den 31 point til Mainz 05 efter 19 spillede runder.

Dermed slår den 49-årige dansker et par af de største trænernavne i verden i Thomas Tuchel og Jürgen Klopp, der også har siddet i samme cheftrænerstol. 

De to tyskere er begge kommet ud i nogle af de allerstørste stillinger i faget, og der har da naturligvis også været bud ude efter Bo Henriksen som følge af de opsigtsvækkende resultater. 

Ikke kandidat hos DBU
Tidligere i januar kom det frem i B.T. og Fotbolti.net, at Bo Henriksen havde været til jobsamtale med det islandske fodboldforbund.

Tilsyneladende er der ét landstrænerjob, der tænder ham, for Bo Henriksen har offentligt altid udtrykt, at drømmen er at blive dansk landstræner. 

Men da DBU og fodbolddirektør, Peter Møller, for få måneder siden skulle finde en afløser for Kasper Hjulmand, var Bo Henriksen end ikke en kandidat – han har i hvert fald selv fortalt, at ingen fra det danske fodboldforbund tog kontakt til ham i forbindelse med det ledige job.

– Jeg tror ikke, at man kunne være længere fra, lød det fra Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News kort før jul. 

Og da mediet spurgte ham direkte, om der var en dialog med DBU, svarede han kort og kontant.

– Nej, det kan man ikke sige.

Men hvad DBU ikke kunne se i ham, kunne andre nationale fodboldforbund altså, ligesom der ifølge Tipsbladets oplysninger har været Premier League-klubber, der ser ind i en nedrykning, som har forhørt sig hos hans bagland om hans situation.     

Og så er der selvfølgelig den overraskende topklub i Bundesligaen Mainz 05 – de er fuldstændig forelskede i den danske træner, som klarer sig bedst af alle, nemlig Bo Henriksen. 

Mere tydeligt kan det ikke siges med den nye kontrakt.





Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Peter Schmeichel taget på sengen

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Neestrup reagerer på brudt aftale

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brentford har gjort det igen

Går langt ned i løn

Dansker med vigtig scoring i Serie A

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Raser over Rasmus Højlund-episode

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham