Afsløring: Bo Henriksen forlænger med Mainz 05

Mainz 05 er lykkedes med at forlænge kontrakten med klubbens danske mirakelmager Bo Henriksen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Bo Henriksen er lige nu den mest succesfulde danske træner i ind- og udland, og det bliver belønnet med en markant forbedret kontrakt. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske cheftræner har forlænget sin aftale med Mainz 05 frem til sommeren 2027.

Det sker, mens Bo Henriksen som den eneste danske træner ligger til at spille europæisk med et mandskab i en top fem-liga. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger ønsker Mainz 05 med denne nye aftale at anerkende, at dens mirakelmager har fået dem til at bokse langt over kapacitet i nu et år i en af de sværeste ligaer i verden, og derfor har man strakt sig langt med en klart forbedret økonomisk aftale for danskeren.

Til gengæld har Bo Henriksen skullet indvillige i at lægge et år mere på kontrakten, og det er sket, så Mainz 05 nu har papirer på sin succesfulde cheftræner i 2,5 år mere i stedet for halvandet. 

I kæmpe krise inden Bo Henriksen
Kontraktforlængelsen kommer på et tidspunkt, hvor Mainz 05 er kilometerlangt fra de nedrykningspladser, som var situationen, da Bundesliga-klubben for et år siden købte ham fri af FC Zürich. Et sted, hvor han i øvrigt også var manden bag ‘The Great Escape’, så han overtog et mandskab i krise og på vej ud af ligaen, men sikrede overlevelse.

Men der er Mainz 05 som nævnt slet ikke mere.

Over halvvejs inde i denne Bundesliga-sæson ligger klubben, der har et af de mindre budgetter i den bedste tyske række, nummer seks, kun et point fra Champions League-pladserne. 

Bedre end Klopp og Tuchel
Store klubber som Dortmund, Borrusia Mönchengladbach, Werder Bremen og Wolfsburg må kigge opad i tabellen for at finde Bo Henriksens mandskab. 

Og det er altså ikke kun i denne sæson, at klubben ikke oplever andet end fremgang med danskeren på sidelinjen. 

Mainz 05 har nemlig med Bo Henriksen i spidsen i de seneste 12 måneder aldrig haft et bedre pointsnit.

Foreløbig hedder den 31 point til Mainz 05 efter 19 spillede runder.

Dermed slår den 49-årige dansker et par af de største trænernavne i verden i Thomas Tuchel og Jürgen Klopp, der også har siddet i samme cheftrænerstol. 

De to tyskere er begge kommet ud i nogle af de allerstørste stillinger i faget, og der har da naturligvis også været bud ude efter Bo Henriksen som følge af de opsigtsvækkende resultater. 

Ikke kandidat hos DBU
Tidligere i januar kom det frem i B.T. og Fotbolti.net, at Bo Henriksen havde været til jobsamtale med det islandske fodboldforbund.

Tilsyneladende er der ét landstrænerjob, der tænder ham, for Bo Henriksen har offentligt altid udtrykt, at drømmen er at blive dansk landstræner. 

Men da DBU og fodbolddirektør, Peter Møller, for få måneder siden skulle finde en afløser for Kasper Hjulmand, var Bo Henriksen end ikke en kandidat – han har i hvert fald selv fortalt, at ingen fra det danske fodboldforbund tog kontakt til ham i forbindelse med det ledige job.

– Jeg tror ikke, at man kunne være længere fra, lød det fra Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News kort før jul. 

Og da mediet spurgte ham direkte, om der var en dialog med DBU, svarede han kort og kontant.

– Nej, det kan man ikke sige.

Men hvad DBU ikke kunne se i ham, kunne andre nationale fodboldforbund altså, ligesom der ifølge Tipsbladets oplysninger har været Premier League-klubber, der ser ind i en nedrykning, som har forhørt sig hos hans bagland om hans situation.     

Og så er der selvfølgelig den overraskende topklub i Bundesligaen Mainz 05 – de er fuldstændig forelskede i den danske træner, som klarer sig bedst af alle, nemlig Bo Henriksen. 

Mere tydeligt kan det ikke siges med den nye kontrakt.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Troels Bech slår fast: Glem det!

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Presset træner vil rotere mod FCM

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Barcelona vandt 7-2

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Ikke for debutanter!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Nu forklarer Noah Nartey