Bo Henriksen er lige nu den mest succesfulde danske træner i ind- og udland, og det bliver belønnet med en markant forbedret kontrakt.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske cheftræner har forlænget sin aftale med Mainz 05 frem til sommeren 2027.
Det sker, mens Bo Henriksen som den eneste danske træner ligger til at spille europæisk med et mandskab i en top fem-liga.
Ifølge Tipsbladets oplysninger ønsker Mainz 05 med denne nye aftale at anerkende, at dens mirakelmager har fået dem til at bokse langt over kapacitet i nu et år i en af de sværeste ligaer i verden, og derfor har man strakt sig langt med en klart forbedret økonomisk aftale for danskeren.
Til gengæld har Bo Henriksen skullet indvillige i at lægge et år mere på kontrakten, og det er sket, så Mainz 05 nu har papirer på sin succesfulde cheftræner i 2,5 år mere i stedet for halvandet.
I kæmpe krise inden Bo Henriksen
Kontraktforlængelsen kommer på et tidspunkt, hvor Mainz 05 er kilometerlangt fra de nedrykningspladser, som var situationen, da Bundesliga-klubben for et år siden købte ham fri af FC Zürich. Et sted, hvor han i øvrigt også var manden bag ‘The Great Escape’, så han overtog et mandskab i krise og på vej ud af ligaen, men sikrede overlevelse.
Men der er Mainz 05 som nævnt slet ikke mere.
Over halvvejs inde i denne Bundesliga-sæson ligger klubben, der har et af de mindre budgetter i den bedste tyske række, nummer seks, kun et point fra Champions League-pladserne.

Bedre end Klopp og Tuchel
Store klubber som Dortmund, Borrusia Mönchengladbach, Werder Bremen og Wolfsburg må kigge opad i tabellen for at finde Bo Henriksens mandskab.
Og det er altså ikke kun i denne sæson, at klubben ikke oplever andet end fremgang med danskeren på sidelinjen.
Mainz 05 har nemlig med Bo Henriksen i spidsen i de seneste 12 måneder aldrig haft et bedre pointsnit.
Foreløbig hedder den 31 point til Mainz 05 efter 19 spillede runder.
Dermed slår den 49-årige dansker et par af de største trænernavne i verden i Thomas Tuchel og Jürgen Klopp, der også har siddet i samme cheftrænerstol.
De to tyskere er begge kommet ud i nogle af de allerstørste stillinger i faget, og der har da naturligvis også været bud ude efter Bo Henriksen som følge af de opsigtsvækkende resultater.
Ikke kandidat hos DBU
Tidligere i januar kom det frem i B.T. og Fotbolti.net, at Bo Henriksen havde været til jobsamtale med det islandske fodboldforbund.
Tilsyneladende er der ét landstrænerjob, der tænder ham, for Bo Henriksen har offentligt altid udtrykt, at drømmen er at blive dansk landstræner.
Men da DBU og fodbolddirektør, Peter Møller, for få måneder siden skulle finde en afløser for Kasper Hjulmand, var Bo Henriksen end ikke en kandidat – han har i hvert fald selv fortalt, at ingen fra det danske fodboldforbund tog kontakt til ham i forbindelse med det ledige job.
– Jeg tror ikke, at man kunne være længere fra, lød det fra Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News kort før jul.
Og da mediet spurgte ham direkte, om der var en dialog med DBU, svarede han kort og kontant.
– Nej, det kan man ikke sige.
Men hvad DBU ikke kunne se i ham, kunne andre nationale fodboldforbund altså, ligesom der ifølge Tipsbladets oplysninger har været Premier League-klubber, der ser ind i en nedrykning, som har forhørt sig hos hans bagland om hans situation.
Og så er der selvfølgelig den overraskende topklub i Bundesligaen Mainz 05 – de er fuldstændig forelskede i den danske træner, som klarer sig bedst af alle, nemlig Bo Henriksen.
Mere tydeligt kan det ikke siges med den nye kontrakt.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Presset træner vil rotere mod FCM
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
TOPNYHED