En af Danmarks mest fremadstormende målmænd, Jonathan Fischer, er ved at vokse sig ud af Eliteserien.
Tipsbladet kan afsløre, at der i løbet af de seneste uger og måneder har været meget fint besøg af store klubber til Fredrikstads kampe i jagten på fænomenet Jonathan Fischer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Köln, Genk og Lorient alle været til stede for at syne den 23-årige dansker, og dialogen om en sommertransfer har længe været i gang, ligesom det har været det med bejlere fra England.
– Det er sgu svært at komme uden om, at Jonathan holder et særdeles højt niveau, og med hans mentalitet vil han bare blive bedre i den tid, der kommer, siger Fredrikstads sportschef, Anders Jensen, og tilføjer:
– Jeg har ikke lyst til at kommentere de konkrete klubber, der nævnes, men det er en fin udvikling at se, større europæiske klubber oftere og oftere besøger vores kampe.
Jonathan Fischer har kun i lidt over et år været i Fredrikstad, hvor han har gennemgået en utrolig eksplosiv udvikling, og han blev i vinter nomineret til årets spiller i Eliteserien – som den eneste målmand.

Det skyldtes en helt formidabel sæson, hvor Jonathan Fischer præsterede hele 13 clean sheets – for en oprykkerklub, som han tilmed vandt pokalfinalen med efter straffesparksafgørelse, hvor han fik en nøglerolle.
Totalen hedder i dag 40 kampe, og her har han formået at gå fra banen hele 20 gange uden at lukke mål ind. Med kun 39 indkasserede mål i alt.
Flere statistikker viser da også, at Jonathan Fischer på flere parametre var den bedste danske målmand i 2024, så der er ikke noget at sige til, at man i Fredrikstad er fuldstændig overbeviste om, at man kun har den danske keeper på lånt tid.
– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde cheftræner Andreas Hagen til VG for en måned siden, og også fodbolddirektør Joachim Heier har ytret frygt for et salg.
– Jeg tror, det er få keepere, som har været på det niveau i norsk fodbold de seneste 10-15 år, sagde han i vinter til selvsamme medie og fortsatte på samme høje nagler.
– Jeg synes, at han er Eliteseriens bedste keeper – og han er ikke færdigudviklet endnu. Det er hans første år med målmandstræner i år. Så han kommer til at nå langt, sagde han og slog fast omkring et salg.
– Så skal der mange millioner på bordet.
De penge har FC Köln, Genk og Lorient da også.
Den tyske klub er med to runder tilbage af den næstbedste række tre point foran nummer tre og er altså uhyre tæt på at rykke op i Bundesligaen.
Lorient er rykket op i Ligue 1 og er tæt på at tage førstepladsen i den næstbedste række i Frankrig, og Genk fra Belgien kan uden problemer slå rekorden for et salg i Fredrikstad.
Spørgsmålet er bare, om disse tre klubber overhovedet er store nok til Jonathan Fischer, der har raketfart på.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW