En af Danmarks mest fremadstormende målmænd, Jonathan Fischer, er ved at vokse sig ud af Eliteserien.
Tipsbladet kan afsløre, at der i løbet af de seneste uger og måneder har været meget fint besøg af store klubber til Fredrikstads kampe i jagten på fænomenet Jonathan Fischer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Köln, Genk og Lorient alle været til stede for at syne den 23-årige dansker, og dialogen om en sommertransfer har længe været i gang, ligesom det har været det med bejlere fra England.
– Det er sgu svært at komme uden om, at Jonathan holder et særdeles højt niveau, og med hans mentalitet vil han bare blive bedre i den tid, der kommer, siger Fredrikstads sportschef, Anders Jensen, og tilføjer:
– Jeg har ikke lyst til at kommentere de konkrete klubber, der nævnes, men det er en fin udvikling at se, større europæiske klubber oftere og oftere besøger vores kampe.
Jonathan Fischer har kun i lidt over et år været i Fredrikstad, hvor han har gennemgået en utrolig eksplosiv udvikling, og han blev i vinter nomineret til årets spiller i Eliteserien – som den eneste målmand.

Det skyldtes en helt formidabel sæson, hvor Jonathan Fischer præsterede hele 13 clean sheets – for en oprykkerklub, som han tilmed vandt pokalfinalen med efter straffesparksafgørelse, hvor han fik en nøglerolle.
Totalen hedder i dag 40 kampe, og her har han formået at gå fra banen hele 20 gange uden at lukke mål ind. Med kun 39 indkasserede mål i alt.
Flere statistikker viser da også, at Jonathan Fischer på flere parametre var den bedste danske målmand i 2024, så der er ikke noget at sige til, at man i Fredrikstad er fuldstændig overbeviste om, at man kun har den danske keeper på lånt tid.
– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde cheftræner Andreas Hagen til VG for en måned siden, og også fodbolddirektør Joachim Heier har ytret frygt for et salg.
– Jeg tror, det er få keepere, som har været på det niveau i norsk fodbold de seneste 10-15 år, sagde han i vinter til selvsamme medie og fortsatte på samme høje nagler.
– Jeg synes, at han er Eliteseriens bedste keeper – og han er ikke færdigudviklet endnu. Det er hans første år med målmandstræner i år. Så han kommer til at nå langt, sagde han og slog fast omkring et salg.
– Så skal der mange millioner på bordet.
De penge har FC Köln, Genk og Lorient da også.
Den tyske klub er med to runder tilbage af den næstbedste række tre point foran nummer tre og er altså uhyre tæt på at rykke op i Bundesligaen.
Lorient er rykket op i Ligue 1 og er tæt på at tage førstepladsen i den næstbedste række i Frankrig, og Genk fra Belgien kan uden problemer slå rekorden for et salg i Fredrikstad.
Spørgsmålet er bare, om disse tre klubber overhovedet er store nok til Jonathan Fischer, der har raketfart på.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT