En af Danmarks mest fremadstormende målmænd, Jonathan Fischer, er ved at vokse sig ud af Eliteserien.
Tipsbladet kan afsløre, at der i løbet af de seneste uger og måneder har været meget fint besøg af store klubber til Fredrikstads kampe i jagten på fænomenet Jonathan Fischer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Köln, Genk og Lorient alle været til stede for at syne den 23-årige dansker, og dialogen om en sommertransfer har længe været i gang, ligesom det har været det med bejlere fra England.
– Det er sgu svært at komme uden om, at Jonathan holder et særdeles højt niveau, og med hans mentalitet vil han bare blive bedre i den tid, der kommer, siger Fredrikstads sportschef, Anders Jensen, og tilføjer:
– Jeg har ikke lyst til at kommentere de konkrete klubber, der nævnes, men det er en fin udvikling at se, større europæiske klubber oftere og oftere besøger vores kampe.
Jonathan Fischer har kun i lidt over et år været i Fredrikstad, hvor han har gennemgået en utrolig eksplosiv udvikling, og han blev i vinter nomineret til årets spiller i Eliteserien – som den eneste målmand.

Det skyldtes en helt formidabel sæson, hvor Jonathan Fischer præsterede hele 13 clean sheets – for en oprykkerklub, som han tilmed vandt pokalfinalen med efter straffesparksafgørelse, hvor han fik en nøglerolle.
Totalen hedder i dag 40 kampe, og her har han formået at gå fra banen hele 20 gange uden at lukke mål ind. Med kun 39 indkasserede mål i alt.
Flere statistikker viser da også, at Jonathan Fischer på flere parametre var den bedste danske målmand i 2024, så der er ikke noget at sige til, at man i Fredrikstad er fuldstændig overbeviste om, at man kun har den danske keeper på lånt tid.
– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde cheftræner Andreas Hagen til VG for en måned siden, og også fodbolddirektør Joachim Heier har ytret frygt for et salg.
– Jeg tror, det er få keepere, som har været på det niveau i norsk fodbold de seneste 10-15 år, sagde han i vinter til selvsamme medie og fortsatte på samme høje nagler.
– Jeg synes, at han er Eliteseriens bedste keeper – og han er ikke færdigudviklet endnu. Det er hans første år med målmandstræner i år. Så han kommer til at nå langt, sagde han og slog fast omkring et salg.
– Så skal der mange millioner på bordet.
De penge har FC Köln, Genk og Lorient da også.
Den tyske klub er med to runder tilbage af den næstbedste række tre point foran nummer tre og er altså uhyre tæt på at rykke op i Bundesligaen.
Lorient er rykket op i Ligue 1 og er tæt på at tage førstepladsen i den næstbedste række i Frankrig, og Genk fra Belgien kan uden problemer slå rekorden for et salg i Fredrikstad.
Spørgsmålet er bare, om disse tre klubber overhovedet er store nok til Jonathan Fischer, der har raketfart på.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Jess Thorup indlagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
HELT VILDT