,

Vildt: Ingen danske målmænd bedre end Fischer

Jonathan Fischers flotte 2024 bringer ham ind i nogle af de fineste selskaber i Europa, og han er på flere parametre den bedst præsterende danske målmand dette år.




Jonathan Fischer stod i 2024 på mål for en oprykkerklub, men alligevel var han den danske målmand, som holdt buret rent flest gange i år.

Tipsbladet har bedt analysefirmaet OptaJoe om at hente statistikker på de danske målmænd i Europa, og det taler sit tydelige sprog – ingen er bedre end Jonathan Fischer fra Fredrikstad målt på at holde buret rent flest gange. 

Således var han med 13 clean sheets i Eliteserien foran alle andre danske målmænd. 

På anden- og tredjepladsen finder man Frederik Rønnow og Peter Vindahl, der noterede sig for henholdsvis 10 og ni kampe, hvor modstanderne ikke scorede. 

Jonathan Fischers nyligt overståede sæson i Fredrikstad var den første som udlandsprofessionel. 

Den 23-årige målmand skiftede i februar til norsk fodbold fra Hobro, og han blev hurtigt en af ligaens bedste spillere, så han i kraft af sine flotte præstationer blev nomineret til årets spiller i Norge. 

Det skete på baggrund af de 13 clean sheets og kun 35 indkasserede mål i 30 kampe i Eliteserien – altså for en oprykkerklub, der endte på sjettepladsen og også gik hele vejen i pokalturneringen, hvor man slog Molde i finalen og derfor skal i Europa i næste sæson. 

Jonathan Fischers mange clean sheets bringer ham ikke kun op som nummer ét over danske målmænd, men OptaJoes lister viser også, at kun 13 målmænd i Europa var bedre til at holde buret rent. 

Dermed kommer danskeren ind i et vildt selskab med gigantnavne som Jan Oblak, Yann Sommer og Jordan Pickford. 

Øverst på listen ser man Axel Remiro og Diogo Costa, der begge har holdt clean sheets 18 gange for store klubber som Real Sociedad og FC Porto, der altså til forskel fra Fredrikstad har mindre at lave for en målmand, hvilket sætter Jonathan Fischers bedrift endnu mere i relief. 

De har begge 18 clean sheets på førstepladsen. 

Også i redninger blander Jonathan Fischer sig helt i toppen af danske målmænd. 

Med sine 99 redninger var det kun Nicolai Larsen fra Silkeborg og Frederik Rønnow, der var bedre. 

Det samme gælder expected goals, hvor landsholdets målmand Kasper Schmeichel er dén, der skiller sig mest ud som etter på listen. 

Også Oscar Hedvall fra Viborg og andenkeeper på landsholdet Mads Hermansen klarer sig flot her. 

Jonathan Fischer kommer ind på en fjerdeplads med 6,2 scoringer, som han har forhindret i at blive til virkelighed. 

For nylig kom det frem, at den store belgiske klub Gent har set sig varme på Jonathan Fischer, der utvivlsomt vil være et varmt navn i januars transfervindue, og han har selv i et interview med Tipsbladet gjort det klart, at han er frisk på et skifte. 

Det kan du læse mere om her.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

City med vildt rekordbud

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Optakt: Mexico – Sydafrika

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’