,

Vildt: Ingen danske målmænd bedre end Fischer

Jonathan Fischers flotte 2024 bringer ham ind i nogle af de fineste selskaber i Europa, og han er på flere parametre den bedst præsterende danske målmand dette år.




Jonathan Fischer stod i 2024 på mål for en oprykkerklub, men alligevel var han den danske målmand, som holdt buret rent flest gange i år.

Tipsbladet har bedt analysefirmaet OptaJoe om at hente statistikker på de danske målmænd i Europa, og det taler sit tydelige sprog – ingen er bedre end Jonathan Fischer fra Fredrikstad målt på at holde buret rent flest gange. 

Således var han med 13 clean sheets i Eliteserien foran alle andre danske målmænd. 

På anden- og tredjepladsen finder man Frederik Rønnow og Peter Vindahl, der noterede sig for henholdsvis 10 og ni kampe, hvor modstanderne ikke scorede. 

Jonathan Fischers nyligt overståede sæson i Fredrikstad var den første som udlandsprofessionel. 

Den 23-årige målmand skiftede i februar til norsk fodbold fra Hobro, og han blev hurtigt en af ligaens bedste spillere, så han i kraft af sine flotte præstationer blev nomineret til årets spiller i Norge. 

Det skete på baggrund af de 13 clean sheets og kun 35 indkasserede mål i 30 kampe i Eliteserien – altså for en oprykkerklub, der endte på sjettepladsen og også gik hele vejen i pokalturneringen, hvor man slog Molde i finalen og derfor skal i Europa i næste sæson. 

Jonathan Fischers mange clean sheets bringer ham ikke kun op som nummer ét over danske målmænd, men OptaJoes lister viser også, at kun 13 målmænd i Europa var bedre til at holde buret rent. 

Dermed kommer danskeren ind i et vildt selskab med gigantnavne som Jan Oblak, Yann Sommer og Jordan Pickford. 

Øverst på listen ser man Axel Remiro og Diogo Costa, der begge har holdt clean sheets 18 gange for store klubber som Real Sociedad og FC Porto, der altså til forskel fra Fredrikstad har mindre at lave for en målmand, hvilket sætter Jonathan Fischers bedrift endnu mere i relief. 

De har begge 18 clean sheets på førstepladsen. 

Også i redninger blander Jonathan Fischer sig helt i toppen af danske målmænd. 

Med sine 99 redninger var det kun Nicolai Larsen fra Silkeborg og Frederik Rønnow, der var bedre. 

Det samme gælder expected goals, hvor landsholdets målmand Kasper Schmeichel er dén, der skiller sig mest ud som etter på listen. 

Også Oscar Hedvall fra Viborg og andenkeeper på landsholdet Mads Hermansen klarer sig flot her. 

Jonathan Fischer kommer ind på en fjerdeplads med 6,2 scoringer, som han har forhindret i at blive til virkelighed. 

For nylig kom det frem, at den store belgiske klub Gent har set sig varme på Jonathan Fischer, der utvivlsomt vil være et varmt navn i januars transfervindue, og han har selv i et interview med Tipsbladet gjort det klart, at han er frisk på et skifte. 

Det kan du læse mere om her.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Thomasberg vinder i sin OB-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Stor ændring i AGF?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind