,

Vildt: Ingen danske målmænd bedre end Fischer

Jonathan Fischers flotte 2024 bringer ham ind i nogle af de fineste selskaber i Europa, og han er på flere parametre den bedst præsterende danske målmand dette år.




Jonathan Fischer stod i 2024 på mål for en oprykkerklub, men alligevel var han den danske målmand, som holdt buret rent flest gange i år.

Tipsbladet har bedt analysefirmaet OptaJoe om at hente statistikker på de danske målmænd i Europa, og det taler sit tydelige sprog – ingen er bedre end Jonathan Fischer fra Fredrikstad målt på at holde buret rent flest gange. 

Således var han med 13 clean sheets i Eliteserien foran alle andre danske målmænd. 

På anden- og tredjepladsen finder man Frederik Rønnow og Peter Vindahl, der noterede sig for henholdsvis 10 og ni kampe, hvor modstanderne ikke scorede. 

Jonathan Fischers nyligt overståede sæson i Fredrikstad var den første som udlandsprofessionel. 

Den 23-årige målmand skiftede i februar til norsk fodbold fra Hobro, og han blev hurtigt en af ligaens bedste spillere, så han i kraft af sine flotte præstationer blev nomineret til årets spiller i Norge. 

Det skete på baggrund af de 13 clean sheets og kun 35 indkasserede mål i 30 kampe i Eliteserien – altså for en oprykkerklub, der endte på sjettepladsen og også gik hele vejen i pokalturneringen, hvor man slog Molde i finalen og derfor skal i Europa i næste sæson. 

Jonathan Fischers mange clean sheets bringer ham ikke kun op som nummer ét over danske målmænd, men OptaJoes lister viser også, at kun 13 målmænd i Europa var bedre til at holde buret rent. 

Dermed kommer danskeren ind i et vildt selskab med gigantnavne som Jan Oblak, Yann Sommer og Jordan Pickford. 

Øverst på listen ser man Axel Remiro og Diogo Costa, der begge har holdt clean sheets 18 gange for store klubber som Real Sociedad og FC Porto, der altså til forskel fra Fredrikstad har mindre at lave for en målmand, hvilket sætter Jonathan Fischers bedrift endnu mere i relief. 

De har begge 18 clean sheets på førstepladsen. 

Også i redninger blander Jonathan Fischer sig helt i toppen af danske målmænd. 

Med sine 99 redninger var det kun Nicolai Larsen fra Silkeborg og Frederik Rønnow, der var bedre. 

Det samme gælder expected goals, hvor landsholdets målmand Kasper Schmeichel er dén, der skiller sig mest ud som etter på listen. 

Også Oscar Hedvall fra Viborg og andenkeeper på landsholdet Mads Hermansen klarer sig flot her. 

Jonathan Fischer kommer ind på en fjerdeplads med 6,2 scoringer, som han har forhindret i at blive til virkelighed. 

For nylig kom det frem, at den store belgiske klub Gent har set sig varme på Jonathan Fischer, der utvivlsomt vil være et varmt navn i januars transfervindue, og han har selv i et interview med Tipsbladet gjort det klart, at han er frisk på et skifte. 

Det kan du læse mere om her.





Klar besked til FCK-fans

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

FC København interesseret i denne angriber

Vild med ny Eriksen-løsning

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Køber sig ind i dansk klub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Trist Kvistgaarden-melding

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Peger på mulig gave til FCK

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

FCM-stjerne færdig for i år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub