,

Vildt: Ingen danske målmænd bedre end Fischer

Jonathan Fischers flotte 2024 bringer ham ind i nogle af de fineste selskaber i Europa, og han er på flere parametre den bedst præsterende danske målmand dette år.




Jonathan Fischer stod i 2024 på mål for en oprykkerklub, men alligevel var han den danske målmand, som holdt buret rent flest gange i år.

Tipsbladet har bedt analysefirmaet OptaJoe om at hente statistikker på de danske målmænd i Europa, og det taler sit tydelige sprog – ingen er bedre end Jonathan Fischer fra Fredrikstad målt på at holde buret rent flest gange. 

Således var han med 13 clean sheets i Eliteserien foran alle andre danske målmænd. 

På anden- og tredjepladsen finder man Frederik Rønnow og Peter Vindahl, der noterede sig for henholdsvis 10 og ni kampe, hvor modstanderne ikke scorede. 

Jonathan Fischers nyligt overståede sæson i Fredrikstad var den første som udlandsprofessionel. 

Den 23-årige målmand skiftede i februar til norsk fodbold fra Hobro, og han blev hurtigt en af ligaens bedste spillere, så han i kraft af sine flotte præstationer blev nomineret til årets spiller i Norge. 

Det skete på baggrund af de 13 clean sheets og kun 35 indkasserede mål i 30 kampe i Eliteserien – altså for en oprykkerklub, der endte på sjettepladsen og også gik hele vejen i pokalturneringen, hvor man slog Molde i finalen og derfor skal i Europa i næste sæson. 

Jonathan Fischers mange clean sheets bringer ham ikke kun op som nummer ét over danske målmænd, men OptaJoes lister viser også, at kun 13 målmænd i Europa var bedre til at holde buret rent. 

Dermed kommer danskeren ind i et vildt selskab med gigantnavne som Jan Oblak, Yann Sommer og Jordan Pickford. 

Øverst på listen ser man Axel Remiro og Diogo Costa, der begge har holdt clean sheets 18 gange for store klubber som Real Sociedad og FC Porto, der altså til forskel fra Fredrikstad har mindre at lave for en målmand, hvilket sætter Jonathan Fischers bedrift endnu mere i relief. 

De har begge 18 clean sheets på førstepladsen. 

Også i redninger blander Jonathan Fischer sig helt i toppen af danske målmænd. 

Med sine 99 redninger var det kun Nicolai Larsen fra Silkeborg og Frederik Rønnow, der var bedre. 

Det samme gælder expected goals, hvor landsholdets målmand Kasper Schmeichel er dén, der skiller sig mest ud som etter på listen. 

Også Oscar Hedvall fra Viborg og andenkeeper på landsholdet Mads Hermansen klarer sig flot her. 

Jonathan Fischer kommer ind på en fjerdeplads med 6,2 scoringer, som han har forhindret i at blive til virkelighed. 

For nylig kom det frem, at den store belgiske klub Gent har set sig varme på Jonathan Fischer, der utvivlsomt vil være et varmt navn i januars transfervindue, og han har selv i et interview med Tipsbladet gjort det klart, at han er frisk på et skifte. 

Det kan du læse mere om her.





Modbeviser eksperter og Superliga-fans


Modbeviser eksperter og Superliga-fans

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Di Marzio med klar melding

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Spændende nyt om Simon Kjær

– Det er rigtig vildt det her!

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Verdensstjerne ked af Runes skade

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

– Han er en toptræner

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Er han på vej til Lyngby?

Chokemne til jobbet i Manchester United?

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

– Meget bedre end i Danmark!

FC Nordsjælland – Randers FC

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Melder sin afsked

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Fyrer Postecoglou omgående

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Viborg FF – OB

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Iskoldt Moukoko-svar

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Hansi Flick misser El Clásico

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Haaland banker City på førstepladsen

Knust Holger Rune frygter skrækskade

Chelsea forlænger Postecoglous skrækstart