,

Vildt: Ingen danske målmænd bedre end Fischer

Jonathan Fischers flotte 2024 bringer ham ind i nogle af de fineste selskaber i Europa, og han er på flere parametre den bedst præsterende danske målmand dette år.




Jonathan Fischer stod i 2024 på mål for en oprykkerklub, men alligevel var han den danske målmand, som holdt buret rent flest gange i år.

Tipsbladet har bedt analysefirmaet OptaJoe om at hente statistikker på de danske målmænd i Europa, og det taler sit tydelige sprog – ingen er bedre end Jonathan Fischer fra Fredrikstad målt på at holde buret rent flest gange. 

Således var han med 13 clean sheets i Eliteserien foran alle andre danske målmænd. 

På anden- og tredjepladsen finder man Frederik Rønnow og Peter Vindahl, der noterede sig for henholdsvis 10 og ni kampe, hvor modstanderne ikke scorede. 

Jonathan Fischers nyligt overståede sæson i Fredrikstad var den første som udlandsprofessionel. 

Den 23-årige målmand skiftede i februar til norsk fodbold fra Hobro, og han blev hurtigt en af ligaens bedste spillere, så han i kraft af sine flotte præstationer blev nomineret til årets spiller i Norge. 

Det skete på baggrund af de 13 clean sheets og kun 35 indkasserede mål i 30 kampe i Eliteserien – altså for en oprykkerklub, der endte på sjettepladsen og også gik hele vejen i pokalturneringen, hvor man slog Molde i finalen og derfor skal i Europa i næste sæson. 

Jonathan Fischers mange clean sheets bringer ham ikke kun op som nummer ét over danske målmænd, men OptaJoes lister viser også, at kun 13 målmænd i Europa var bedre til at holde buret rent. 

Dermed kommer danskeren ind i et vildt selskab med gigantnavne som Jan Oblak, Yann Sommer og Jordan Pickford. 

Øverst på listen ser man Axel Remiro og Diogo Costa, der begge har holdt clean sheets 18 gange for store klubber som Real Sociedad og FC Porto, der altså til forskel fra Fredrikstad har mindre at lave for en målmand, hvilket sætter Jonathan Fischers bedrift endnu mere i relief. 

De har begge 18 clean sheets på førstepladsen. 

Også i redninger blander Jonathan Fischer sig helt i toppen af danske målmænd. 

Med sine 99 redninger var det kun Nicolai Larsen fra Silkeborg og Frederik Rønnow, der var bedre. 

Det samme gælder expected goals, hvor landsholdets målmand Kasper Schmeichel er dén, der skiller sig mest ud som etter på listen. 

Også Oscar Hedvall fra Viborg og andenkeeper på landsholdet Mads Hermansen klarer sig flot her. 

Jonathan Fischer kommer ind på en fjerdeplads med 6,2 scoringer, som han har forhindret i at blive til virkelighed. 

For nylig kom det frem, at den store belgiske klub Gent har set sig varme på Jonathan Fischer, der utvivlsomt vil være et varmt navn i januars transfervindue, og han har selv i et interview med Tipsbladet gjort det klart, at han er frisk på et skifte. 

Det kan du læse mere om her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Morten Wieghorst stopper på landsholdet