Avis: Faghir vil til DK – BIF og FCK vil ikke købe

Den danske angriber vil ifølge et stort tysk medie retur til Danmark for at få fast spilletid, men hverken FC København eller Brøndby IF skal være klar til at betale prisen.



Han er bare 19 år og scorede i sin hjemmebanedebut for VfB Stuttgart, men siden er det ikke meget, der er lykkedes for den danske angriber Wahid Faghir. Den tidligere Vejle Boldklub-spiller har været plaget af skader, og nu står han et sted, hvor han måske skal videre.

Bild skrev onsdag, at Stuttgart har besluttet sig for, at klubben vil af med den danske U-landsholdsspiller, og ikke overraskende har det fået fans af danske klubber til at spærre øjnene op. For er der en mulighed for at hente den talentfulde angriber, der i en ung alder viste meget lovende takter på førsteholdet i Vejle?

Ja, skriver fodboldavisen Kicker nu. Og både Brøndby IF og FC København har fået muligheden for at købe angriberen, lyder det videre.

Men ingen af de to danske klubber har ønsket at betale prisen, som angrebstalentet koster, oplyser Kicker. Her fremgår det, at Stuttgart kræver omkring 4,5 millioner euro – svarende til cirka 34 millioner kroner for stortalentet.

En lejeaftale forbliver dog en mulighed, men det kan sagtens tænkes, at en sådan først kan lade sig gøre i de sidste dage af transfervinduet, når alle muligheder for et salg er afsøgt.

Aktuelt har angriberen i øvrigt problemer i maveregionen, det er dog ikke ventet, at det er noget, der holder ham ude i en længere periode.

19-årige Faghir har stadig kun den ene scoring for Stuttgarts førstehold på sit cv – han har kontrakt med Bundesliga-klubben frem til sommeren 2026.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Dansk træner vinder stor pris

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Premier League-klub går all-in