Avis: Faghir vil til DK – BIF og FCK vil ikke købe

Den danske angriber vil ifølge et stort tysk medie retur til Danmark for at få fast spilletid, men hverken FC København eller Brøndby IF skal være klar til at betale prisen.



Han er bare 19 år og scorede i sin hjemmebanedebut for VfB Stuttgart, men siden er det ikke meget, der er lykkedes for den danske angriber Wahid Faghir. Den tidligere Vejle Boldklub-spiller har været plaget af skader, og nu står han et sted, hvor han måske skal videre.

Bild skrev onsdag, at Stuttgart har besluttet sig for, at klubben vil af med den danske U-landsholdsspiller, og ikke overraskende har det fået fans af danske klubber til at spærre øjnene op. For er der en mulighed for at hente den talentfulde angriber, der i en ung alder viste meget lovende takter på førsteholdet i Vejle?

Ja, skriver fodboldavisen Kicker nu. Og både Brøndby IF og FC København har fået muligheden for at købe angriberen, lyder det videre.

Men ingen af de to danske klubber har ønsket at betale prisen, som angrebstalentet koster, oplyser Kicker. Her fremgår det, at Stuttgart kræver omkring 4,5 millioner euro – svarende til cirka 34 millioner kroner for stortalentet.

En lejeaftale forbliver dog en mulighed, men det kan sagtens tænkes, at en sådan først kan lade sig gøre i de sidste dage af transfervinduet, når alle muligheder for et salg er afsøgt.

Aktuelt har angriberen i øvrigt problemer i maveregionen, det er dog ikke ventet, at det er noget, der holder ham ude i en længere periode.

19-årige Faghir har stadig kun den ene scoring for Stuttgarts førstehold på sit cv – han har kontrakt med Bundesliga-klubben frem til sommeren 2026.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han er den nye Superliga-juvel!

Speakman om transfer: En unik situation

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

OB – Sønderjyske

Kæmpe transfer under opsejling

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Lindstrøm skifter til Schalke

Stor ændring i AGF?



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’