Avis: Faghir vil til DK – BIF og FCK vil ikke købe

Den danske angriber vil ifølge et stort tysk medie retur til Danmark for at få fast spilletid, men hverken FC København eller Brøndby IF skal være klar til at betale prisen.



Han er bare 19 år og scorede i sin hjemmebanedebut for VfB Stuttgart, men siden er det ikke meget, der er lykkedes for den danske angriber Wahid Faghir. Den tidligere Vejle Boldklub-spiller har været plaget af skader, og nu står han et sted, hvor han måske skal videre.

Bild skrev onsdag, at Stuttgart har besluttet sig for, at klubben vil af med den danske U-landsholdsspiller, og ikke overraskende har det fået fans af danske klubber til at spærre øjnene op. For er der en mulighed for at hente den talentfulde angriber, der i en ung alder viste meget lovende takter på førsteholdet i Vejle?

Ja, skriver fodboldavisen Kicker nu. Og både Brøndby IF og FC København har fået muligheden for at købe angriberen, lyder det videre.

Men ingen af de to danske klubber har ønsket at betale prisen, som angrebstalentet koster, oplyser Kicker. Her fremgår det, at Stuttgart kræver omkring 4,5 millioner euro – svarende til cirka 34 millioner kroner for stortalentet.

En lejeaftale forbliver dog en mulighed, men det kan sagtens tænkes, at en sådan først kan lade sig gøre i de sidste dage af transfervinduet, når alle muligheder for et salg er afsøgt.

Aktuelt har angriberen i øvrigt problemer i maveregionen, det er dog ikke ventet, at det er noget, der holder ham ude i en længere periode.

19-årige Faghir har stadig kun den ene scoring for Stuttgarts førstehold på sit cv – han har kontrakt med Bundesliga-klubben frem til sommeren 2026.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Han vender hjem til FC København

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’