Avis: Faghir vil til DK – BIF og FCK vil ikke købe

Den danske angriber vil ifølge et stort tysk medie retur til Danmark for at få fast spilletid, men hverken FC København eller Brøndby IF skal være klar til at betale prisen.



Han er bare 19 år og scorede i sin hjemmebanedebut for VfB Stuttgart, men siden er det ikke meget, der er lykkedes for den danske angriber Wahid Faghir. Den tidligere Vejle Boldklub-spiller har været plaget af skader, og nu står han et sted, hvor han måske skal videre.

Bild skrev onsdag, at Stuttgart har besluttet sig for, at klubben vil af med den danske U-landsholdsspiller, og ikke overraskende har det fået fans af danske klubber til at spærre øjnene op. For er der en mulighed for at hente den talentfulde angriber, der i en ung alder viste meget lovende takter på førsteholdet i Vejle?

Ja, skriver fodboldavisen Kicker nu. Og både Brøndby IF og FC København har fået muligheden for at købe angriberen, lyder det videre.

Men ingen af de to danske klubber har ønsket at betale prisen, som angrebstalentet koster, oplyser Kicker. Her fremgår det, at Stuttgart kræver omkring 4,5 millioner euro – svarende til cirka 34 millioner kroner for stortalentet.

En lejeaftale forbliver dog en mulighed, men det kan sagtens tænkes, at en sådan først kan lade sig gøre i de sidste dage af transfervinduet, når alle muligheder for et salg er afsøgt.

Aktuelt har angriberen i øvrigt problemer i maveregionen, det er dog ikke ventet, at det er noget, der holder ham ude i en længere periode.

19-årige Faghir har stadig kun den ene scoring for Stuttgarts førstehold på sit cv – han har kontrakt med Bundesliga-klubben frem til sommeren 2026.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Han er tilbage mod FC København

Klubboss raser efter skandalescener

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Silkeborg IF – FC København

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

City holder liv i mesterskabsdrømmen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt