Jesse Marsch har langtfra haft nogen let start på livet som cheftræner i RB Leipzig i den tyske Bundesliga.
Lørdag tabte klubben for tredje gang i fire ligakampe under den nye amerikanske træner. 1-4 blev det på hjemmebane mod Bayern München, der har Marschs forgænger, Julian Nagelsmann, i trænerstolen.
I selve spillet på banen var forskellen på de to hold ikke voldsom. Men Bayern München forstod at score på sine chancer og gøre det på de rigtige tidspunkter.
På den måde endte en ellers jævnbyrdig kamp med ikke at være specielt spændende.
Blot 12 minutter var der spillet, da Bayern kom på sejrskurs. Kevin Kampl ramte bolden med overarmen i feltet, og Robert Lewandowski udnyttede stensikkert straffesparket.
Det var polakkens sjette scoring i fire kampe i denne sæson.
Blot to minutter inde i anden omgang blev føringen fordoblet ved Jamal Musiala. Den unge landsholdsspiller stod derefter for forarbejdet til Leroy Sané 3-0-scoring syv minutter senere.
Da lignede det en regulær afklapsning af sidste sæsons nummer to.
Den østrigske landsholdsspiller Konrad Laimer fik dog sparket en snert af håb ind i sine holdkammerater, da han tordnede bolden op i målhjørnet bag Manuel Neuer.
Med 20 minutter tilbage blev Yussuf Poulsen sendt i aktion som afløser for Andre Silva. Danskeren havde et enkelt langskudsforsøg kort før tid, men bolden strøg forbi den ene opstander.
I stedet afgjorde Eric Choupo-Moting endegyldigt opgøret, da Joshua Kimmich spillede ham fri på kanten af offside.
Bayern Münchens ti point i fire kampe rækker til andenpladsen i den tyske liga. Wolfsburg er i spidsen efter fire sejre på stribe.
I den kommende uge tager både Bayern og Leipzig hul på Champions League-gruppespillet. Bayern skal på udebane møde Barcelona, mens Leipzig skal på besøg hos Manchester City.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
