Bayern måtte nøjes med uafgjort mod Dortmund

Dortmund var foran 1-0, og Bayern var foran 2-1, men det endte uden vinder i Der Klassiker.



Begge hold var foran, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag bragede sammen i Der Klassiker. Men ingen af dem vandt.

Bundesliga-opgøret på Allianz Arena i München endte 2-2, efter en kamp hvor Bayern ellers i lange perioder var et niveau bedre end gæsterne.

Resultatet mellem de to arvefjender betyder, at Bayern på førstepladsen i Bundesligaen fortsat har seks point ned til Leverkusen på andenpladsen.

Dortmund er på ottendepladsen med seks point op til RB Leipzig på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League i næste sæson.

Bayern München var mildt sagt overlegen før pausen i det traditionsrige opgør og væltede i chancer. Dortmund-spillerne virkede kyste, og Josip Stanisic, Michael Olise og Harry Kane skulle alle have scoret for værterne.

Afbrænderen fra Stanisic efter 35 minutter var den værste. Backen havde sneget sig med ind i feltet i forbindelse med en dødbold og fik bolden serveret lige i pandebrasken uden pres fra modspillere. Men hans hovedstød strøg langt over.

Kort efter misbrugte Michael Olise en friløber, mens Harry Kane i halvlegens overtid tvang Gregor Kobel ud i en god refleksredning.

Det virkede, som et spørgsmål om tid før Bayern skulle komme på tavlen, men tre minutter inde i anden halvleg, blafrede nettet i værternes egen ende.

Julian Ryerson slyngede bolden fra højre ind mod bageste stolpe, hvor Kim Min-jae stod og snorksov. Maximilian Beier løb i ryggen på ham, steg op og pandede Dortmund foran.

Kort efter blev Kim Min-jae pillet ud og erstattet af den tidligere Dortmund-spiller Raphaël Guerreiro, og det skulle vise sig som en god beslutning af træner Vincent Kompany.

Efter 65 minutter driblede en anden indskifter, Serge Gnabry, på venstrekanten og fandt Thomas Müller i feltet. Med enormt overblik og kølighed lagde Müller bolden til rette for Guerreiro, som gjorde det onde ved sine tidligere venner.

Tre minutter senere var Serge Gnabry selv på pletten. Den vævre offensivspiller buldrede gennem Dortmunds forsvarskæde og sparkede bolden i nettet, som om han aldrig havde lavet andet.

Bayern var tilbage i momentum, men efter 75 minutter gik det galt igen. Med en akrobatisk afslutning i feltet tvang Serhou Guirassy Bayern-keeper Jonas Urbig ud i stor redning, som endte i en ripost.

Waldemar Anton fik bolden tæt under mål og scorede let.

/ritzau/



Vildt! Dansk rekordår i Europa

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

FCM-helt fremhæver Duncan

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Neestrup erkender FCM-misundelse

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Sergio Ramos i chokskifte?

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Et utroligt smukt mareridt!

Klar besked til FCK-fans

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndbys store karantænemareridt

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken