Begge hold var foran, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag bragede sammen i Der Klassiker. Men ingen af dem vandt.
Bundesliga-opgøret på Allianz Arena i München endte 2-2, efter en kamp hvor Bayern ellers i lange perioder var et niveau bedre end gæsterne.
Resultatet mellem de to arvefjender betyder, at Bayern på førstepladsen i Bundesligaen fortsat har seks point ned til Leverkusen på andenpladsen.
Dortmund er på ottendepladsen med seks point op til RB Leipzig på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League i næste sæson.
Bayern München var mildt sagt overlegen før pausen i det traditionsrige opgør og væltede i chancer. Dortmund-spillerne virkede kyste, og Josip Stanisic, Michael Olise og Harry Kane skulle alle have scoret for værterne.
Afbrænderen fra Stanisic efter 35 minutter var den værste. Backen havde sneget sig med ind i feltet i forbindelse med en dødbold og fik bolden serveret lige i pandebrasken uden pres fra modspillere. Men hans hovedstød strøg langt over.
Kort efter misbrugte Michael Olise en friløber, mens Harry Kane i halvlegens overtid tvang Gregor Kobel ud i en god refleksredning.
Det virkede, som et spørgsmål om tid før Bayern skulle komme på tavlen, men tre minutter inde i anden halvleg, blafrede nettet i værternes egen ende.
Julian Ryerson slyngede bolden fra højre ind mod bageste stolpe, hvor Kim Min-jae stod og snorksov. Maximilian Beier løb i ryggen på ham, steg op og pandede Dortmund foran.
Kort efter blev Kim Min-jae pillet ud og erstattet af den tidligere Dortmund-spiller Raphaël Guerreiro, og det skulle vise sig som en god beslutning af træner Vincent Kompany.
Efter 65 minutter driblede en anden indskifter, Serge Gnabry, på venstrekanten og fandt Thomas Müller i feltet. Med enormt overblik og kølighed lagde Müller bolden til rette for Guerreiro, som gjorde det onde ved sine tidligere venner.
Tre minutter senere var Serge Gnabry selv på pletten. Den vævre offensivspiller buldrede gennem Dortmunds forsvarskæde og sparkede bolden i nettet, som om han aldrig havde lavet andet.
Bayern var tilbage i momentum, men efter 75 minutter gik det galt igen. Med en akrobatisk afslutning i feltet tvang Serhou Guirassy Bayern-keeper Jonas Urbig ud i stor redning, som endte i en ripost.
Waldemar Anton fik bolden tæt under mål og scorede let.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER