Begge hold var foran, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag bragede sammen i Der Klassiker. Men ingen af dem vandt.
Bundesliga-opgøret på Allianz Arena i München endte 2-2, efter en kamp hvor Bayern ellers i lange perioder var et niveau bedre end gæsterne.
Resultatet mellem de to arvefjender betyder, at Bayern på førstepladsen i Bundesligaen fortsat har seks point ned til Leverkusen på andenpladsen.
Dortmund er på ottendepladsen med seks point op til RB Leipzig på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League i næste sæson.
Bayern München var mildt sagt overlegen før pausen i det traditionsrige opgør og væltede i chancer. Dortmund-spillerne virkede kyste, og Josip Stanisic, Michael Olise og Harry Kane skulle alle have scoret for værterne.
Afbrænderen fra Stanisic efter 35 minutter var den værste. Backen havde sneget sig med ind i feltet i forbindelse med en dødbold og fik bolden serveret lige i pandebrasken uden pres fra modspillere. Men hans hovedstød strøg langt over.
Kort efter misbrugte Michael Olise en friløber, mens Harry Kane i halvlegens overtid tvang Gregor Kobel ud i en god refleksredning.
Det virkede, som et spørgsmål om tid før Bayern skulle komme på tavlen, men tre minutter inde i anden halvleg, blafrede nettet i værternes egen ende.
Julian Ryerson slyngede bolden fra højre ind mod bageste stolpe, hvor Kim Min-jae stod og snorksov. Maximilian Beier løb i ryggen på ham, steg op og pandede Dortmund foran.
Kort efter blev Kim Min-jae pillet ud og erstattet af den tidligere Dortmund-spiller Raphaël Guerreiro, og det skulle vise sig som en god beslutning af træner Vincent Kompany.
Efter 65 minutter driblede en anden indskifter, Serge Gnabry, på venstrekanten og fandt Thomas Müller i feltet. Med enormt overblik og kølighed lagde Müller bolden til rette for Guerreiro, som gjorde det onde ved sine tidligere venner.
Tre minutter senere var Serge Gnabry selv på pletten. Den vævre offensivspiller buldrede gennem Dortmunds forsvarskæde og sparkede bolden i nettet, som om han aldrig havde lavet andet.
Bayern var tilbage i momentum, men efter 75 minutter gik det galt igen. Med en akrobatisk afslutning i feltet tvang Serhou Guirassy Bayern-keeper Jonas Urbig ud i stor redning, som endte i en ripost.
Waldemar Anton fik bolden tæt under mål og scorede let.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE