Bayern måtte nøjes med uafgjort mod Dortmund

Dortmund var foran 1-0, og Bayern var foran 2-1, men det endte uden vinder i Der Klassiker.



Begge hold var foran, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag bragede sammen i Der Klassiker. Men ingen af dem vandt.

Bundesliga-opgøret på Allianz Arena i München endte 2-2, efter en kamp hvor Bayern ellers i lange perioder var et niveau bedre end gæsterne.

Resultatet mellem de to arvefjender betyder, at Bayern på førstepladsen i Bundesligaen fortsat har seks point ned til Leverkusen på andenpladsen.

Dortmund er på ottendepladsen med seks point op til RB Leipzig på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League i næste sæson.

Bayern München var mildt sagt overlegen før pausen i det traditionsrige opgør og væltede i chancer. Dortmund-spillerne virkede kyste, og Josip Stanisic, Michael Olise og Harry Kane skulle alle have scoret for værterne.

Afbrænderen fra Stanisic efter 35 minutter var den værste. Backen havde sneget sig med ind i feltet i forbindelse med en dødbold og fik bolden serveret lige i pandebrasken uden pres fra modspillere. Men hans hovedstød strøg langt over.

Kort efter misbrugte Michael Olise en friløber, mens Harry Kane i halvlegens overtid tvang Gregor Kobel ud i en god refleksredning.

Det virkede, som et spørgsmål om tid før Bayern skulle komme på tavlen, men tre minutter inde i anden halvleg, blafrede nettet i værternes egen ende.

Julian Ryerson slyngede bolden fra højre ind mod bageste stolpe, hvor Kim Min-jae stod og snorksov. Maximilian Beier løb i ryggen på ham, steg op og pandede Dortmund foran.

Kort efter blev Kim Min-jae pillet ud og erstattet af den tidligere Dortmund-spiller Raphaël Guerreiro, og det skulle vise sig som en god beslutning af træner Vincent Kompany.

Efter 65 minutter driblede en anden indskifter, Serge Gnabry, på venstrekanten og fandt Thomas Müller i feltet. Med enormt overblik og kølighed lagde Müller bolden til rette for Guerreiro, som gjorde det onde ved sine tidligere venner.

Tre minutter senere var Serge Gnabry selv på pletten. Den vævre offensivspiller buldrede gennem Dortmunds forsvarskæde og sparkede bolden i nettet, som om han aldrig havde lavet andet.

Bayern var tilbage i momentum, men efter 75 minutter gik det galt igen. Med en akrobatisk afslutning i feltet tvang Serhou Guirassy Bayern-keeper Jonas Urbig ud i stor redning, som endte i en ripost.

Waldemar Anton fik bolden tæt under mål og scorede let.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’