Begge hold var foran, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag bragede sammen i Der Klassiker. Men ingen af dem vandt.
Bundesliga-opgøret på Allianz Arena i München endte 2-2, efter en kamp hvor Bayern ellers i lange perioder var et niveau bedre end gæsterne.
Resultatet mellem de to arvefjender betyder, at Bayern på førstepladsen i Bundesligaen fortsat har seks point ned til Leverkusen på andenpladsen.
Dortmund er på ottendepladsen med seks point op til RB Leipzig på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League i næste sæson.
Bayern München var mildt sagt overlegen før pausen i det traditionsrige opgør og væltede i chancer. Dortmund-spillerne virkede kyste, og Josip Stanisic, Michael Olise og Harry Kane skulle alle have scoret for værterne.
Afbrænderen fra Stanisic efter 35 minutter var den værste. Backen havde sneget sig med ind i feltet i forbindelse med en dødbold og fik bolden serveret lige i pandebrasken uden pres fra modspillere. Men hans hovedstød strøg langt over.
Kort efter misbrugte Michael Olise en friløber, mens Harry Kane i halvlegens overtid tvang Gregor Kobel ud i en god refleksredning.
Det virkede, som et spørgsmål om tid før Bayern skulle komme på tavlen, men tre minutter inde i anden halvleg, blafrede nettet i værternes egen ende.
Julian Ryerson slyngede bolden fra højre ind mod bageste stolpe, hvor Kim Min-jae stod og snorksov. Maximilian Beier løb i ryggen på ham, steg op og pandede Dortmund foran.
Kort efter blev Kim Min-jae pillet ud og erstattet af den tidligere Dortmund-spiller Raphaël Guerreiro, og det skulle vise sig som en god beslutning af træner Vincent Kompany.
Efter 65 minutter driblede en anden indskifter, Serge Gnabry, på venstrekanten og fandt Thomas Müller i feltet. Med enormt overblik og kølighed lagde Müller bolden til rette for Guerreiro, som gjorde det onde ved sine tidligere venner.
Tre minutter senere var Serge Gnabry selv på pletten. Den vævre offensivspiller buldrede gennem Dortmunds forsvarskæde og sparkede bolden i nettet, som om han aldrig havde lavet andet.
Bayern var tilbage i momentum, men efter 75 minutter gik det galt igen. Med en akrobatisk afslutning i feltet tvang Serhou Guirassy Bayern-keeper Jonas Urbig ud i stor redning, som endte i en ripost.
Waldemar Anton fik bolden tæt under mål og scorede let.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
UEFA med ny stor FC København-straf
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften