Bayern måtte nøjes med uafgjort mod Dortmund

Dortmund var foran 1-0, og Bayern var foran 2-1, men det endte uden vinder i Der Klassiker.



Begge hold var foran, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag bragede sammen i Der Klassiker. Men ingen af dem vandt.

Bundesliga-opgøret på Allianz Arena i München endte 2-2, efter en kamp hvor Bayern ellers i lange perioder var et niveau bedre end gæsterne.

Resultatet mellem de to arvefjender betyder, at Bayern på førstepladsen i Bundesligaen fortsat har seks point ned til Leverkusen på andenpladsen.

Dortmund er på ottendepladsen med seks point op til RB Leipzig på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League i næste sæson.

Bayern München var mildt sagt overlegen før pausen i det traditionsrige opgør og væltede i chancer. Dortmund-spillerne virkede kyste, og Josip Stanisic, Michael Olise og Harry Kane skulle alle have scoret for værterne.

Afbrænderen fra Stanisic efter 35 minutter var den værste. Backen havde sneget sig med ind i feltet i forbindelse med en dødbold og fik bolden serveret lige i pandebrasken uden pres fra modspillere. Men hans hovedstød strøg langt over.

Kort efter misbrugte Michael Olise en friløber, mens Harry Kane i halvlegens overtid tvang Gregor Kobel ud i en god refleksredning.

Det virkede, som et spørgsmål om tid før Bayern skulle komme på tavlen, men tre minutter inde i anden halvleg, blafrede nettet i værternes egen ende.

Julian Ryerson slyngede bolden fra højre ind mod bageste stolpe, hvor Kim Min-jae stod og snorksov. Maximilian Beier løb i ryggen på ham, steg op og pandede Dortmund foran.

Kort efter blev Kim Min-jae pillet ud og erstattet af den tidligere Dortmund-spiller Raphaël Guerreiro, og det skulle vise sig som en god beslutning af træner Vincent Kompany.

Efter 65 minutter driblede en anden indskifter, Serge Gnabry, på venstrekanten og fandt Thomas Müller i feltet. Med enormt overblik og kølighed lagde Müller bolden til rette for Guerreiro, som gjorde det onde ved sine tidligere venner.

Tre minutter senere var Serge Gnabry selv på pletten. Den vævre offensivspiller buldrede gennem Dortmunds forsvarskæde og sparkede bolden i nettet, som om han aldrig havde lavet andet.

Bayern var tilbage i momentum, men efter 75 minutter gik det galt igen. Med en akrobatisk afslutning i feltet tvang Serhou Guirassy Bayern-keeper Jonas Urbig ud i stor redning, som endte i en ripost.

Waldemar Anton fik bolden tæt under mål og scorede let.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tæt på at sende millioner til FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Newcastle-træner fælder dom over William Osula



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Tullberg tror på overraskelsen

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fem bud på David Nielsens afløser

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

– Så kan jeg blive rigtig sur!

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Sænker prisen mod Midtjylland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM