Bayern-toppen lyner: Accepterer ikke Tuchel-rygter

De seneste historier om Thomas Tuchels påståede interesse i Barcelona har fået Bayern-ledelsen til at reagere.



Barcelona skal ud og finde en ny cheftræner til sommer, da den nuværende i form af Xavi Hernandez har meldt ud, at han stopper i rollen efter denne sæson. Det har sat gang i spekulationerne, og et bud kunne være Bayern Münchens Thomas Tuchel.

I weeekenden blev han da også citeret af den tyske Sky Sport-journalist Florian Plettenberg for at sige, at det tiltaler ham at skulle flytte til udlandet igen og derudover, at Spanien har en ekstraordinær liga.

Det kan ses i videoen nedenfor.

Det har fået Bayerns topledelse til tasterne. I en pressemeddelelse underskrevet administrerende direktør Jan-Christian Dreesen og sportsdirektør Christoph Freund slår de fast, hvordan de ser på sagen.

– Vores cheftræner, Thomas Tuchel, blev søndag under et besøg hos en fanclub spurgt af tilhængerne om sin trænerkarriere og sine tidligere erfaringer i udlandet med Paris Saint Germain og Chelsea. Han besvarede naturligvis spørgsmålene under samtalen, skriver de og fortsætter:

– Han svarede også på generelle spørgsmål fra fans om Spanien som fodboldland. Han talte aldrig om Xavi Hernández og hans efterfølgelse, som det senere blev fejlagtigt påstået, lyder det fra Dreesen og Freund.

Endelig kommer der en klar opfordring til pressen:

– Vi vil ikke længere acceptere sådanne usaglige udtalelser, der er rettet mod vores træner og altid kommer fra samme kant, lyner Bayern-ledelsen.

Tuchel er ligeledes blevet rygtet til Liverpool som erstatning for Jürgen Klopp. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superligaen dropper det

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De 10 største stjerner, der misser VM

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub