Bayern-toppen lyner: Accepterer ikke Tuchel-rygter

De seneste historier om Thomas Tuchels påståede interesse i Barcelona har fået Bayern-ledelsen til at reagere.



Barcelona skal ud og finde en ny cheftræner til sommer, da den nuværende i form af Xavi Hernandez har meldt ud, at han stopper i rollen efter denne sæson. Det har sat gang i spekulationerne, og et bud kunne være Bayern Münchens Thomas Tuchel.

I weeekenden blev han da også citeret af den tyske Sky Sport-journalist Florian Plettenberg for at sige, at det tiltaler ham at skulle flytte til udlandet igen og derudover, at Spanien har en ekstraordinær liga.

Det kan ses i videoen nedenfor.

Det har fået Bayerns topledelse til tasterne. I en pressemeddelelse underskrevet administrerende direktør Jan-Christian Dreesen og sportsdirektør Christoph Freund slår de fast, hvordan de ser på sagen.

– Vores cheftræner, Thomas Tuchel, blev søndag under et besøg hos en fanclub spurgt af tilhængerne om sin trænerkarriere og sine tidligere erfaringer i udlandet med Paris Saint Germain og Chelsea. Han besvarede naturligvis spørgsmålene under samtalen, skriver de og fortsætter:

– Han svarede også på generelle spørgsmål fra fans om Spanien som fodboldland. Han talte aldrig om Xavi Hernández og hans efterfølgelse, som det senere blev fejlagtigt påstået, lyder det fra Dreesen og Freund.

Endelig kommer der en klar opfordring til pressen:

– Vi vil ikke længere acceptere sådanne usaglige udtalelser, der er rettet mod vores træner og altid kommer fra samme kant, lyner Bayern-ledelsen.

Tuchel er ligeledes blevet rygtet til Liverpool som erstatning for Jürgen Klopp. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brasilien – Marokko

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Nu melder Christian Eriksen ud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina