Bayern-toppen lyner: Accepterer ikke Tuchel-rygter

De seneste historier om Thomas Tuchels påståede interesse i Barcelona har fået Bayern-ledelsen til at reagere.



Barcelona skal ud og finde en ny cheftræner til sommer, da den nuværende i form af Xavi Hernandez har meldt ud, at han stopper i rollen efter denne sæson. Det har sat gang i spekulationerne, og et bud kunne være Bayern Münchens Thomas Tuchel.

I weeekenden blev han da også citeret af den tyske Sky Sport-journalist Florian Plettenberg for at sige, at det tiltaler ham at skulle flytte til udlandet igen og derudover, at Spanien har en ekstraordinær liga.

Det kan ses i videoen nedenfor.

Det har fået Bayerns topledelse til tasterne. I en pressemeddelelse underskrevet administrerende direktør Jan-Christian Dreesen og sportsdirektør Christoph Freund slår de fast, hvordan de ser på sagen.

– Vores cheftræner, Thomas Tuchel, blev søndag under et besøg hos en fanclub spurgt af tilhængerne om sin trænerkarriere og sine tidligere erfaringer i udlandet med Paris Saint Germain og Chelsea. Han besvarede naturligvis spørgsmålene under samtalen, skriver de og fortsætter:

– Han svarede også på generelle spørgsmål fra fans om Spanien som fodboldland. Han talte aldrig om Xavi Hernández og hans efterfølgelse, som det senere blev fejlagtigt påstået, lyder det fra Dreesen og Freund.

Endelig kommer der en klar opfordring til pressen:

– Vi vil ikke længere acceptere sådanne usaglige udtalelser, der er rettet mod vores træner og altid kommer fra samme kant, lyner Bayern-ledelsen.

Tuchel er ligeledes blevet rygtet til Liverpool som erstatning for Jürgen Klopp. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner