Bayern-toppen lyner: Accepterer ikke Tuchel-rygter

De seneste historier om Thomas Tuchels påståede interesse i Barcelona har fået Bayern-ledelsen til at reagere.



Barcelona skal ud og finde en ny cheftræner til sommer, da den nuværende i form af Xavi Hernandez har meldt ud, at han stopper i rollen efter denne sæson. Det har sat gang i spekulationerne, og et bud kunne være Bayern Münchens Thomas Tuchel.

I weeekenden blev han da også citeret af den tyske Sky Sport-journalist Florian Plettenberg for at sige, at det tiltaler ham at skulle flytte til udlandet igen og derudover, at Spanien har en ekstraordinær liga.

Det kan ses i videoen nedenfor.

Det har fået Bayerns topledelse til tasterne. I en pressemeddelelse underskrevet administrerende direktør Jan-Christian Dreesen og sportsdirektør Christoph Freund slår de fast, hvordan de ser på sagen.

– Vores cheftræner, Thomas Tuchel, blev søndag under et besøg hos en fanclub spurgt af tilhængerne om sin trænerkarriere og sine tidligere erfaringer i udlandet med Paris Saint Germain og Chelsea. Han besvarede naturligvis spørgsmålene under samtalen, skriver de og fortsætter:

– Han svarede også på generelle spørgsmål fra fans om Spanien som fodboldland. Han talte aldrig om Xavi Hernández og hans efterfølgelse, som det senere blev fejlagtigt påstået, lyder det fra Dreesen og Freund.

Endelig kommer der en klar opfordring til pressen:

– Vi vil ikke længere acceptere sådanne usaglige udtalelser, der er rettet mod vores træner og altid kommer fra samme kant, lyner Bayern-ledelsen.

Tuchel er ligeledes blevet rygtet til Liverpool som erstatning for Jürgen Klopp. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Brøndby fyrer Steve Cooper