Begræder Delaney-nedtur: Det er brutalt

Den danske midtbanespiller ligner en skygge af sig selv, og det er ikke gået ubemærket hen.



Thomas Delaney er ude i kulden i Hoffenheim, og danskeren har de sidste mange måneder lignet en skygge af sig selv. 

Den tidligere FCK-profil har før været en stor profil i tysk fodbold, men han har ikke kunne få melodien til at spille i den nybagte danskerkoloni. 

Mens Delaney må se til fra bænken, når Hoffenheim med næb og klør forsøger at undgå nedrykning, pønser hans gamle klub Dortmund på at lave et guldkup i toppen af Bundesligaen.

Denne skærende kontrast er ikke gået ubemærket hen i det vesttyske regionalmedie Der Westen, der begræder Thomas Delaneys nedtur. 

– Et brutalt fald. Mens Borussia Dortmund kæmper for det helt store kup, går det ned ad bakke for en tidligere BVB-profil. Siden han forlod Dortmund, er han blev  fanget i en negativ spiral, der kan nå sit højdepunkt i de kommende uger, skriver det tyske medie. 

Det er gået stødt ned af bakke for den danske landsholdsspiller, siden han forlod Dortmund, og Delaney har ikke fået meget græs under fødderne, siden han ankom til Hoffenheim.

Den tidligere Werder Bremen-spiller har blot startet fire kampe, og har i et stykke tid slet ikke været med i kamptruppen. Det synes særligt sørgeligt set i lyset af den status, Delaney tidligere har haft i den bedste tyske række. 

– Han modnede til en topspiller i Bundesligaen og blev betragtet som en af ​​de seks bedste i tysk fodold. Thomas Delaney imponerede både hos Werder Bremen og senere hos BVB, skriver Der Westen.

Delaney nåede både at vinde DFB-pokalen og den tyske Supercup i sin tid i Dortmund, men der er lange udsigter til sølvtøj i år. 

Med to kampe tilbage af sæsonen har den vesttyske klub to point ned til stregen. I de to sidste kampe møder de et yderst velspillende Union Berlin-mandskab, med danske Frederik Rønnow på holdkortet, og Stuttgart på udebane, der også er nedrykningstruet.

Alt tyder på, at danskeren dog ikke forlænger opholdet i den tyske klub. Delaney skal retur til Sevilla, hvor han også forventes at blive solgt videre. 

Lige nu lyder meldingen på, at Delaney kan købes for omtrent 20 millioner kroner, hvilket er en overkommelig pris for FC København, skulle de ønske at hente ham retur til den danske hovedstad.





Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Blæst bagover af dansk stjerne

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Rigtig skidt for Hermansen

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Nu topper AC Horsens 1. division

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Legendestatus: – En af de største nogensinde

En fynsk kongetransfer!

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

– Jeg vil vinde Champions League

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Dansker i stort kinesisk eventyr

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Bendtner scorer nyt job

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Randers FC – FC Nordsjælland

FC København – Silkeborg IF

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Stor ændring på landsholdet

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Her er trupperne til midtjysk derby

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber